Cresterea in greutate dupa LLL

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgia_c

si hamstereala asta se manifesta printr-un supt f incet asa,adica chiar suge ? stii de ce intreb , pt ca a mea ,de cele mai multe ori seara , sta mai mult la san si papaceste tatica dar asa ca pe suzi (ea de felul ei in 5-10 min isi termina masa,o aud cum inghite );io am zis ca nu suge ca e doar alint ,si cand am avut o necesitate am zis sa-i scot tatica din gurita,ca altfel o las...si surpriza avea laptic in gurita..

Citat:
citat din mesajul lui sunshine2009

Da Alina, se cheama cluster feeding adica un fel de hamstereala in sensul ca suge mult ca sa depoziteze pt la noapte...





Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca



Georgia,
in primul rand scuze de intarzierea la raspuns, este o perioada mai agitata la noi.
Din descrierea ta se pare ca este. Mai ales ca in rest mananca foarte repede. Faci foarte bine ca o lasi, sa fi numai atenta sa tina corect sanul, mai ales daca tinde sa adoarma, altfel risti sa-ti faca rani fiind o perioada lunga de timp in care suge.
Adoarme in perioada asta sau e doar mai inceata?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

sunshine pt raspuns , stiam io ca vine ea lamurirea
pisco de cele mai multe ori adoarme la san,de fapt cam asa o adorm,deci suge ce suge iar spre final adoarme sugand ,si o aud din cand in cand cum inghite;din pacate insa eu nu am experienta cu mesle lungi ,caci a mea ti-am zis ca trage tare si se aude cand inghite
ea are ceva probleme de reflux si pt ca se stie ca in general cei cu reflux nu papacesc f bine,eu numaram de cate ori trage incercand sa-mi dau seama cat a mancat-fara sa-i mai fac proba suptului..asta ca sa vezi cat de grava e paranoia
daca nu mananca iti dai seama ca nu as vrea sa o las sa suga in primul rand ca mi-e teama ca trage aer si-si face rau singurica(desi cred ca e o "nevoie" si forma asta de supt)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Georgia, Lady, cum va mai merge?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Noi ne-am diversificat deja.Alaptez in continuare.Nu lua deloc in greutate si era agitata non-stop.Am stat cu sanul cu saptamanile in gurita ei.Lapte era si este..dar nu o satura-asa ca am decis s-o diversific.

Dar am obs.de vreo sapt.sa rectul ei-pe interior e rosu...tot o dau cu crema...dar tot rosu e...e posibil sa aiba colon iritabil?sa faca alergie la alimente?Pana acum a mancat doar morcov fiert cu cereale bio si mar ras?Posibil de la mar?Am zis ca incerc sa-i dau dovlecel si telina o perioada...doar albitura..si caise..ori mar copt..sa vad cum reactioneaza!


Oz...e normal ca dupa ce am scazut dupa nastere de la 88 la 74...sa ajung la 82?E normal sa ma ingras iar...si cu atatea kg?

E drept ca am mancat o perioada mult dulce...dar doar pt. ca organismul imi cerea!!

Pot incerca vreo cura de slabire...atata vreme cat alaptez?

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

sunshine,noi inca papam exclusiv titi,nu-mi vine sa cred ca mai avem putin si facem 5 luni si inca papam titica;dupa cat m-am chinuit cu refluxul ala,dupa cat m-am stresat cu luatul in greutate ,greu ,dar uite ca a trecut
acum strang info despre (auto)diversificare

lady,din ce am citit eu ,da se poate irita funduletul de la noile alimente (mai ales neprocesate,deci "banuiesc" marul ca fiind vinovat;asa cum bine ziceai incearca o perioada fiert/copt)
din pacate da,te poti ingrasa ,de fapt cele mai multe femei se ingrasa mai mult in perioada alaptarii decat in sarcina;in alaptare organismul este solicitat ff mult ,pe langa oboseala de a te trezi noptile , trebuie sa produca si laptic ,so ,ficatul se va obosi ,dand senzatia de pofta de dulce ,tu vei manca acel dulce,si din pacate il vei solicita suplimentar ca sa-l proceseze..e un lant vicios
incearca sa mananci putin si des ,si introdu in meniu un fruct dulce ..gen banana



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Georgi

sa stii ca uneori simt o presiune in zona ficatului

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Georgia, bravo!

Felicitari! Ma bucur pt voi. Peste catva timp te vei uita in urma si te vei gandi numai ca de ce te-ai stresat atata. Vei observa mai ales cand treci de pragul psihic al celor 6 luni si te hotaresti la diversificare ce rapid incep sa curga lunile de alaptare!
Sper sa ne mai ti la curent cum va merge.
Lady,
stai linistita, bine ca iti ia puiuta acuma in greutate. Cred ca oricum esti super multumita de tine, ca ai reusit ce ti-ai propus si sa alaptezi.
Referitor la funduletul rosu, vezi ca morcovul si caisele constipa, sa nu fie cumva ca se chinuie un pic din cauza asta cand face scaun. In plus caisele se dau aici mai tarziu, de-abia pe le 7-8 luni. Poti incerca cum ai zis tu cu dieta "alba", incearca cu pastarnac si zucchini. Sa incerci sa verifice dr cum sta cu intoleranta la gluten, daca nu cumva de acolo i se trage.
Poti sa incerci in continuare schema de diversificare de aici pt copii cu predispozitie pt alergii, ca si desfasurare in timp. Nu dauneaza copiilor fara probleme doar ca dureaza mult mai mult dar tinand cont de varsta mica a fetitei plus ca are si alaptatul de castigat. Introduci o data pe saptamana o leguma noua,la noi era lunea ca sa nu uit , a doua sapt adaugi cateva picaturi de ulei de f buna calitate, in sapt 3 adaugi la leguma si ulei cartoful iar in sapt 4 ( la voi as mai amana) se poate adauga si carnita. Proportia leguma-cartof-carne 4-2-1. Legumele sunt mai putin alergene ca si fructele. Uita-te mai cu atentie ce contin cerealele pt copii care le ai , sa nu scrie in titlu un soi, si in spate mic scris mai multe feluri. Orezul de exemplu e cel mai putin alergen dintre toate cerealele, de asta este si primul care se recomanda la copii, dar nu are aport nutritional bun, exista altele mai "valoroase". O sa caut acasa in notite sa-ti scriu care si la ce varsta se pot da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Legat de cresterea ta in greutate, trist, dar se poate. Am trecut si eu pe acolo si tot de motiv de dulciuri ca imi cerea corpul.

Exista cateva reguli sfinte care la mine au dat roade, cea a sportului, cea a principiului dietei cu carbohidrati si ...din doua rele cel mai putin rau.
Facutul foamei si alte diete drastice este absolut tabu, altfel corpul tau va produce lapte din rezervele "nesanatoase" depuse cu anii in corpul tau. De aceea am precizat doar principiul dietei carbihidratilor si nu dieta in sine adica pana la pranz (2-3max.) se pot consuma si alimentele ce contin carbohidrati mai tarziu sunt de evitat respectiv de inlocuit cu unii mai valorosi. Evident nu vei reusi din primele zile, de aici su ultimul principiu, in care mai aveam "scapari" dar macar mai decente.
De exemplu la salata de seara cu salata, rosii, castraveti, ceapa, oua fierte, piept de pui fiert, mai aruncam niste seminte de floare sau cateva crutoane de paine integrala ca sa tina de foame...Dulciurile tot numai pana la masa de pranz, si sub forma unei feliute "transparente". Mai bine fructe decat tiramisu, mai bine o jumate de felie de paine integrala unsa cu un pic de unt si miere decat felia de tort. Ciocolata de ex cu procent f mare de cacao e mai buna pt ca are mult mai putin continut de zahar decat cele normale. Poti sa iti faci si deserturi de dieta din fulgi de porumb simpli amestecat cu un pic de branza dulce, quark ii spune aici, f pastoasa la care adaugi de ex capsuni si cativa stropi de miere
Vezi ca fructele contin zaharuri, deci seara sunt si ele de evitat.
Greseala mare e sa nu mananci mai nimica dimineata, iar dupa amiaza te loveste socul si simti nevoia de dulciuri pe care de foame le mananci in exces. De aceea e important in prima parte a zilei sa mananci pe saturate, si de ce nu, in cantitati decente si ce iti pofteste inima.
Eu am observat o schimbare dupa prima sapt, in sensul ca nu m-am mai simtit balonata, si ai senzatia de usoara, chiar daca kg mai sunt acolo, te motiveaza insa sa continui.
Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauritasmile spune:

Buna,
si noi avem urmatoarea problema. Am plecat din spital cu hrana mixta.
Pentru ca mi-am dorir ce-i mai bun pt puiul meu la o luna am reusit sa
alaptez exclusiv si am crescut astfel:
la nastere (29 martie)3.6kg, am iesit din spital cu 3.52 iar 1mai aveam 4.7kg.
din 01 mai am alaptat exclusiv si pe22 aveam 5.54kg. Marti 11 iunie aveam 6.1kg insa de marti a inceput sa stea la san foarte putin si pana duminica a luat doar 100 g . Se trage de la san desi lapte mai e si nu a supt mai mult de 10 minute, nu-l vrea pe al 2-lea si daca insist urla. Doar seara pare sa manance mai bine. Doarme in continuare la fel, pare vesel cand se trezeste, nu se vad afte sau ciupercute in gurita si nu stiu ce sa-i fac sa suga mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monyf spune:

salutare mamici....am si eu nevoie de cateva sfaturi daca se poate si mai aveti timp...
Sa incepem cu povestea....pe 23 ianuarie am nascut o fetita de 4 kg si 51 cm dar in spital a scazut destul de mult in greutate...am iesit cu 3560.Pana am ajuns inapoi la 4 kg a luat destul de greu....iar acum la 2 luni si 5 zile are 60 cm si 5250g alaptata la san. Stiam ca ar fi trebuit sa ia cam un kg pe luna...ce sa fac?sa ii dau completare de lapte praf? eu laptic am...ea si noaptea imi doarme bine...de pe la 23 doarme pana in jur de 3 jumatate-4 ...papa max 10 min si se trezeste iar pe la 6 jumatate -7. Daca nu s-ar satura nu s-ar trezi mai des? dimineatza este foarte vesela, rade, da din picioruse...
Voi ce spuneti? Ar trebui lapte praf?...eu tare nu as vrea...dar daca e nevoie...

Mergi la inceput