Cresterea in greutate dupa LLL

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Dovleacul nostru a venit cu 3090 gr pe lume
la 4 zile - 2890
la 1 luna - 4060
la 2 1/2 - 5270
la 6 1/2 - 7700
la 12 1/2 - 9210
Cam astea ar fi la noi greutatile reusite. Alaptatul exclusiv pana la aproape 7 luni, fara completare de lp, ceai sau apa. Doar lm!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

si eu am scos completarea de azi.in seara asta a tocait efectiv de la 19.30 pana la 21.00.-pe ceas!apoi a adormit!


Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Da Alina, se cheama cluster feeding adica un fel de hamstereala in sensul ca suge mult ca sa depoziteze pt la noapte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Oz...dar nu doarme decat de la 21.00 si pe la 01.00 ii e foame iar! suge mult si des in ultima perioada. si pare ca niciodata nu se satura.
a implinit 3 luni pe 26.

completare nu ii mai dau pt. ca o varsa pe toata.ii dadeam TOPFER-Lactana,cel mai apropiat lapte de gustul celui matern.

ea suge cate o ora,o ora jumatate in continuu, e ok asa?eu o las..nu o smulg de la san..sau stau cu ceasul pe ea.si e foarte agitata, da din maini, picioare, maraie la san, acum il ia, acum il lasa..acum il cauta cu disperare, lasa sanul, isi baga degetul si tocaie din el...are un comportament tare ciudat de cateva zile!


Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

jos i s-a latit gingia...si balste asa intr-o doara.se vad urmele unde ar trebui sa ii iasa incisivii.nu urme de dinti.ci urme pe gingie, ca si cum e delimitata zona unde ar trebui sa iasa dintii.


Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Bine ai venit in club, Lady :)
Tu sti ca Irisuca mea ma tocane asa inca de cand s-a nascut, dar numai seara dupa baita cand e f obosita.
Bebelina mea s-a nascut cu 2600 gr, a scazut la 2440 gr, iar in 4 zile a urcar la 2500 gr.
La sfarsitul primei luni a avut 3550 gr, iar la sfarsitul celei de-a doua 4540 gr
Primeste un biberon de 150 ml pe zi, fie in timpul noptii, fie dimineata, atunci cand ma simt terminata si o las cu sotul ca sa apuc un somn de 3-4 ore consecutive.
Lady mi-e tare dor de tine :(

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Oz...dar nu doarme decat de la 21.00 si pe la 01.00 ii e foame iar! suge mult si des in ultima perioada. si pare ca niciodata nu se satura.
a implinit 3 luni pe 26.

completare nu ii mai dau pt. ca o varsa pe toata.ii dadeam TOPFER-Lactana,cel mai apropiat lapte de gustul celui matern.

ea suge cate o ora,o ora jumatate in continuu, e ok asa?eu o las..nu o smulg de la san..sau stau cu ceasul pe ea.si e foarte agitata, da din maini, picioare, maraie la san, acum il ia, acum il lasa..acum il cauta cu disperare, lasa sanul, isi baga degetul si tocaie din el...are un comportament tare ciudat de cateva zile!


Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Lady, parerea mea e ca bebica e ok, si ca pe langa dintat trece si prin puseul de crestere de la 3 luni ( pt ca ai scris ca are comportament ciudat si ca suge des in ultima vreme dar si apucatul-lasatul intr-una de san).
Sa urmaresti daca peste cateva zile stie ceva in plus. Daca e asa, pai cu 4 ore de somn e de-a dreptul lux. Unii copii au un ritm si mai des fara a fi in puseu. Co-sleeping-ul e salvarea si alaptul culcat langa tine...eu asa mi-am castigat somnul...
S-ar putea sa fie si din cauza caldurii si evident si dintii care se formeaza. Daca incearca sa te muste, poti sa o indepartezi usor de tine, sa zici mai tare ( nu tipat sa se sperie !) "Au, o doare pe mami" sau ca si la demufare, sa-i desclestezi maxilarul bagand degetul tau mic in coltul gurii ei. Trasul din gura a sanului nu functioneaza, te va durea si mai rau respectiv ea va incerca sa nu piarda sanul si sa stranga si mai tare. Suptul se produce pe cerul gurii si nu pe dinti, ea trebuie doar sa se acomodeze cu acel ceva nou din gurita si la aparitia fiecatui dinzisor se poate sa reactioneze asa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andieelen spune:

Codrut s-a nascut cu 3000 g iar la iesirea din spital avea 2900 g
A luat 1600 g in prima luna, 1400 g in a doua luna, 700 g in a treia si e alaptat la san. Acum a inceput sa transipre abundent. Ma gandesc ca si din cauza asta nu mai pune atat de mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

suntem in a patra zi doar cu san.

mananca des, aproape din ora in ora.si suge cate o ora.noaptea de doua ori.rezist eroic.

de cand nu-i mai dau completare am observat ca scutecele nu mai sunt asa burdusite cu urina.schimb trei pe zi.caca face o data la doua zile.urina e cam galbena acum si scutecul nu prea plin.dimineata cand se trezeste e un pic ud sau chiar uscat si dupa ora 09.00-09.30..il umple cu pipi.

sanii mei sunt tot moi.dar de fiecare data cand strang iese lapte.chiar si dupa supt.

niciodata nu imi lasa sanul-semn ca s-a saturat.de fiecare data adoarme la san si il scot eu din gurita.uneori doarme.alteori se trezeste si il vrea iar.il molfaie prin somn, mai trage, mai doarme.

zia are doua reprize de somn-max.30 min.restul sta treaza.

seara doarme legat de la 19.00-19.30 pana la 00.00-01.00.apoi mai mananca pe la 3-4 si pe la 6.

acum astept sa merg sapt.viit. sa vad cat a luat doat cu LM.

pe 27.04. avea 5 kg 850 grame.

cam atat de pe frontul de vest.


Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Lady, a-ti fost la control?

Mergi la inceput