Alaptatul in public ...

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui samantha123

pai eu vreau sa existe locuri speciale. eu m-as simti foarte incomod sa imi arat sanii in public. sa ma vada barbati si copii. o spui de parca locurile astea care ar putea fi amenajate ar fi o corvoada, de parca e o placere pt tine sa iti vada toata lumea partile intime. ei bine, mie imi e rusine sa ma vada lumea descoperita.


Daca tie ti-e rusine si nu vrei sa ti se vada, nu te obliga nimeni sa alaptezi in public. (dar din nou zic, stai sa ai si tu copii si pe urma mai discutam). Faci ce vrei, dar nu arunca cu noroi in cele care fac altfel. Nu ai nici un drept sa o faci.

Sanatate si sa cresti mare!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui samantha123

pai eu vreau sa existe locuri speciale. eu m-as simti foarte incomod sa imi arat sanii in public. sa ma vada barbati si copii. o spui de parca locurile astea care ar putea fi amenajate ar fi o corvoada, de parca e o placere pt tine sa iti vada toata lumea partile intime. ei bine, mie imi e rusine sa ma vada lumea descoperita.


alapteaza tu in unele din locurile alea special amenajate (de multe ori sutn in incinta toaletelor, "o placere" sa alaptezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Samantha, pentru informarea ta, exista deja locuri speciale - dar putine. In Bucuresti (din cate stiu eu) sunt la IKEA si...in aeroportul Otopeni.

Din nefericire insa, orarul de masa al copiilor si problemele unor mame (nu oricine are cu cine lasa copilul acasa in timp ce se duce la fisc, de exemplu) , precum si putinatatea acestor locuri fac cam imposibila "fereala".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Eu o invit pe Samantha la toaletele publice de prin malluri,magazine sau din oras, sa manance si sa bea, cand o lovesc foamea si setea. Pentru ca tot acolo ii trimite si ea pe copiii mei alaptati sa-si ia portia de lapte.



Nush cum se face, da' nime' nu sare in cap pitipoancelor si filfizoanelor care isi preumbla sanii pe bulivar,cat mai dezveliti, mai vizibili si mai mari(ti, ca e in trend) cu un singur si unic scop, pur sexual, insa apar atatia revoltati de sarmanele femei care alapteaza in public. Primele cauta publicul, cele din urma l-ar evita, insa sunt constranse de situatie, pentru bine copilului. Eu una,cu mai multi copii si toti alaptati ocazional si in public, nu am vazut in viata mea o mama care sa caute sa se expuna vadit si in scop sexual, atunci cand alapta copilul. Numai la barbati sau la babele revoltate nu te mai gandesti atunci, cand un bot de om urla de foame sau de sete si cauti pe ferite, pe dosite sa-i indesi sanul in gura, doar-doar de s-o satura in cateva minute, ca sa poti sa-ti termini mai repede treburile in oras si sa ajungi o data acasa!

Venirea pe lumea a unui copil intr-o familie schimba multe, inclusiv mentalitatea mamei si, de ce nu, a tatalui.Been there, done that. Amandoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Oh da Julia, ai scris parca pt mine!
Eu aveam doar niste imagini mai plastice cum ar fi topless si tanga la plaja unde revolte exista doar cand cupa nu e suficienta sau celulita prea multa pe dorsal ...
La fel cum eu nu mananc pe strada sau in toalete publice neigienice asa nu il supun nici pe copilul meu la asa ceva. Nu sunt genul sa umblu cu o fusta mini de dimensiunea unei curele late, nu imi place sa port nici decolteurile pana la buric si nici nu mi-a placut sa alaptez in public. Am ajuns sa cunosc insa toate locurile suficient de comode sa-mi permita sa alaptez dar n-am avut de cand sa astept cu alaptatul pana acasa sau pana cand binevoieste cineva sa construiasca ceva special pt asa ceva.
Pt ca unui bb ii este foame sau sete acum, nu acum 10 minute sau peste jumate de ora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samantha123 spune:

bine va las atunci. eu inca mai sper ca atunci cand o sa am copii sa se faca aceste locuri speciale. in vreo 2 ani aproximativ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui samantha123

bine va las atunci. eu inca mai sper ca atunci cand o sa am copii sa se faca aceste locuri speciale. in vreo 2 ani aproximativ...


succes!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui samantha123

bine va las atunci. eu inca mai sper ca atunci cand o sa am copii sa se faca aceste locuri speciale. in vreo 2 ani aproximativ...


spera mult si bine...
pana atunci data viitoare cand ajungi in IKEA dute la toale si mananca un sandwich la locul unde o mama ar tr sa alapteze copilul... si sa ne spui cat ti a priit dupa!

mai bine ai spera ca atunci cand vei avea copil sa nuai neplacerea (ca ghinion e prea mult spus) sa dai peste persoane pline de prejudecati asa cum esti tu acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samantha123 spune:

asa cum am mai spus, nu e vorba de prejudecati ci despre mine care imi e rusine sa imi arat sanii in public. nu sunt asa dezinhibata ce sa-i faci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Tu iti dai seama, totusi, cat de putin din san se vede cand alaptezi un copil? Ca doar nu-ti dai bluza jos si iti desfaci sutienul, in timp ce copilul sta in carucior urland si asteptand ca maica-sa sa se desgoleasca, ARATANDU-SI SANII IN PUBLIC.
Stii ce cred eu? ca tu n-ai vazut in realitate, de fapt, nicio mama care isi alapta copilul in public.
Repet : mult mai mult se vede din sani la o femeie care poarta o bluza decoltata sau mulata, decat la o mama care alapteaza.
Cand am alaptat eu in public, am atras privirile nu pentru ca mi-am ARATAT sanii celor din jur, ci pentru ca S-A DEDUS ca alaptam, cu capul copilului ascuns in camasa mea sau usor acoperit cu o esarfa sau cu o pelincuta subtire de bumbac pe care o folosesc cand alaptez acasa, sa stergem lapticul regurgitat sau care nu mai ajunge sa fie inghitit, cand suge bebe lacom.

Parerea mea este ca persoanele care spun ca e dezgustator sau imoral (faza cu codul penal e tare!) sa alaptezi un copil, indiferent de locatie, ei bine, aceste persoane ori nu au copii inca si stiu doar teoretic despre alaptare, si discuta pur teoretic pe subiectul asta, IMAGINANDU-SI cum ar fi daca ei insisi ar ajunge in respectiva situatie, ori nu au vazut niciodata o femeie care alapta in public, imaginandu-si, din nou, o femeie cu amandoua tzatzele pe-afara, una pentru copil, si alta pentru satisfacerea curiozitatilor publicul spectator. Ca de aia e alaptare in public, nu? Tre' sa fie si public.

Mergi la inceput