Alaptatul in public ...

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina82

2) N-am pretins niciodata ca sunt un sustinator al hranirii cu lapte praf. Adevarul e ca ma depaseste subiectul pentru ca nu m-a preocupat si nu am date stiintifice pro sau contra. Prin prisma experientei profesionale pot doar sa afirm ca aceste campanii si mode nu se bazeaza pe fundamente stiintifice. Daca vrei date stiintifice trebuie sa faci tu studiul, in rest se vor obtine rezultate convenabile celui care a comandat/sponsorizat/platit studiul. Valabil totodata si pentru mult-laudatele leacuri naturiste sau homeopate. Poate ca un lapte praf cu o compozitie echilibrata e mai bun decat laptele unei mame care alearga in jurul lumii, mananca prost, ia medicamente si nu doarme noaptea.
Habar n-am. Daca mama e sanatoasa,odihnita, bine hranita si are un genetic bun mizez totusi pe laptele mamei.



Ai incercat sa zici tu ceva acolo, dar rezultatul a fost o varza totala.
Din diversele teste legate de alaptare si lp la alaptare nu ar avea cine sa castige financiar decat parintii iar medical mama si copilul. La lp castiga milioane € anual diversele companii, in prima faza la varsta de bb-lusi,apoi prin tratamentul copiilor mai bolnaviciosi, a mamelor care se imbolnavesc de cancer la san samd...
Exista cazuri in care este poate mai indicat sa dai lp decat lm, dar nici intr-un caz pt motivele date de tine, inafara de cel medicamentos unde exista si acolo portite de scapare.
Ce intelegi tu prin "compozitia echilibrata" a LP? Eu inteleg prin "compozitia echilibrata" a unui lapte praf cele aprox. 40-50 componente, mai mult sau mai putin necesare incantitatea si calitatea necesara. In laptele matern se cunosc in momentul de fata peste 200. Unele din aceste componente ale laptelui matern nu se pot obtine pe cale sintetica (leucocite, anticorpi)...Acesta este motivul pt care expresia "si noi am crescut cu LP si uite ce mari si bine suntem" nu este corecta, nu este numai important ca am crescut ci si cum am crescut.
La ultimele teste legate de LP, sticle si biberoane au aparut la iveala niste adevaruri greu de digerat pt sustinatorii de LP.
Pt documentatia ta care in momentul de fata recunosti ca lipseste uite aici un link destul de interesant si pe intelesul tuturor legate de lm si lp http://www.afs-stillen.de/front_content.php?idcat=7
Mamele obisnuite, standard, "normale", nu alearga in jurul lumii. Nu suntem toate "Heidi Klum". Avem o viata "normala" pe langa casa, ne intalnim cu prietenele prin parc cu copii, mergem la un curs de inot sau muzica de BB, iesim la un ceai, zburam o data, maxim de doua ori pe ani in concediu. Si cele mai multe nu ne-am propus ca destinatii de concediu tarile cu pericol de malaria si alte boli asemanatoare.
Alaptatul nu este o moda ci o necesitate... LP in schimb da, a fost un semn de emancipare, o moda,si in acelasi timp o modalitate ca mamele sa se intoarca cat mai repede in campul muncii... Noi si mamele noastre suntem generatiile care o platesc si o vom plati destul de scump.
Femeile care alapteaza este dovedit ca dorm mai mult decat cele care dau BB-luisilor sticla de lp. Asta in cazul in care la datul sticlei mama nu este inlocuita de altcineva.
Femeile care alapteaza si BB-lusii din dotare au mai des o viata sociala decat cei cu lp, care de obicei raman acasa pt ca e mai complicata deplasarea cu biberoane si sticlute. Intre a avea o viata sociala si a merge la concert live rock cu un nou nascut cred ca suntem toti constienti de diferenta.
Hrana sanatoasa are beneficii pt amandoi. Corpul ei extrage si prelucreaza tot ca sa produca laptele care este perfect pt BB insa trebuie sa supravietuiasca si mama din ceva...Tu ai dat singura exemplul cu femeile din africa (acel stereotip pe care a reusit sa ni-l induca massmedia cand ne referim la acest continentil), culmea, ele din nimica reusesc sa alapteze, fara hrana super bio si consilier maternali si de alaptare...tocmai BB-lusii din africa reusesc in primii ani sa supravietuiasca in conditiile lor vitrege prin alaptare. Apa infectata nu se poate folosi pt hrana bebelusilor iar financiar de unde sa existe resurse pt "praful miraculos"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Sunshine, imi amintesti de replica pe care i-am dat-o doctoritei mele ginecolog, femeie simpatica dealtfel, dar care da sfaturi unde nu e cazul. La ultima vizita (cam acum 2 saptamani, cu ocazia screeningului anual) a insistat foarte tare sa nu alaptez dupa un an, fiindca copilul devine dependent de mama, "va sta agatat de fustele mele". Cand i-am spus ca la americani se recomanda alaptatul ideal pana la cel putin 2 ani, a inceput sa rada si a zis ca aia scot studii in functie de cine-i plateste. Exact ca la tine a fost si logica mea, "cum o fi sa-i plateasca mamicile, inteleg daca-i plateau uriasii industriei pharma, care baga bani "fara numar" in productia de mancare pt bebe". N-am mai stat sa discut in contradictoriu cu ea, nu avea sens...

Marina, nu cred ca o mama poate fi rau-platnica, de obicei cand e vorba de copilul ei face sacrificii pe care altfel poate nu le-ar face - poate cunostinta ta a nimerit prost. Inteleg ce spui cu detasarea, dar eu cred ca un pediatru trebuie sa dea si dovada de empatie, altfel relatia lui cu copilul va fi un dezastru. Nu cred ca ai citit cartile lui Brazelton, ai vedea cum procedeaza el la consultatii cu copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina82

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Marina82


Sunt curios daca aceste dezvaluiri senzationale si nevoalate vor atrage eliminarea mea din sanul mamicilor



Faci ce faci si tot la sanul mamicilor ajungi...ai vreo obsesie?

Mai, eu nu cred ca esti barbat. Ai stilul ala de conversatie pe care orice femeie care se respecta il aplica atunci cand vrea sa lase un barbat mut, fara replica, indiferent care-i subiectul si cata dreptate are.
Inteleg ca te dezgusta alaptatul in public, or fi mai multi care-ti impartasesc opinia. E dreptul tau. Restul, adica ceea ce tu numesti "chestii serioase", este un potpuriu deplasat, cu trimiteri naucitoare prin Codul Penal, politica, familie, societate, hranirea bebelusilor, vacante, lapte praf...un ghiveci dezlanat pe care sa mor eu daca inteleg de ce tii mortis sa-l servesi celor care te citesc. Nu inteleg si gata...
Esti mult pe langa subiect si, in general, pe langa toate ideile pe care le-ai invocat. E clar ca-ti place sa vorbesti, sa te auzi si, daca e posibil sa fii auzit(a) (ma rog, citit(a)). Chiar daca, uneori, "te depaseste subiectul". Dar ce conteaza?
Pe mine m-ai convins. Ai scris mult. Si n-ai reusit sa exprimi nimic.


Si tu ai scris mult. Mi-au trebuit cateva minute sa ma decid ce sa-ti raspund, dupa care m-am razgandit.
Hristos a inviat!


Sunt minutele cel mai bine gandite de la inceputul interventiilor tale. Asa ca, din toata inima:
Adevarat a inviat!

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Marina, cu acea comparatie intre nou-nascut su animalul care, daca e privit in ochi, se simte haituit, vei intra in istoria DC-ului Nu vreau sa lansez teorii, dar experienta proprie, scurta ce-i drept, m-a invatat ca bblusului ii place sa fie privit in ochi, mai ales cand este alaptat (nu stiu daca se aplica si hranirii cu biberonul ca nu practicam).
Eu am alaptat si in mijlocul mai multor persoane, chiar ieri de Paste, insa pitik nu s-a simtit haituita, nu a fost agitata pt ca eu am fost linistita, calma, i-am vorbit mereu si intre 2-3 guri de laptic am primit si cate un zambet chel.
Aaa, iti exprimai admiratia fata de ardeleni si nu am inteles importanta vizavi de subiectul discutat. Credeai ca in Ardeal nu alapteaza in public femeile? Eu sunt ardeleanca si alaptez..
Subscriu la "scrisele" lui Rufus..
Inca ceva! Eu sunt pro exprimarii si sustinerii parerilor personale, de aceea am si spus ca te sustin in demersul tau de a emite o parere personala (chiar daca acea opinie m-a lezat si pe mine ca femeie care alapteaza in public). Faptul ca nu ai avut puterea de a-ti exprima opinia de pe pozitia pe care o ocupi, acea de barbat, denota mai mult decat misoginism, denota nestiinta.
Cat despre incadrarea ta profesionala, poti fi farmacist si atunci inteleg de ce faci atata tevatura. Poate maine recomanzi o formula oarecare de LP, a acelei firme de la care iei comision. Si sunt farmacusti angajati in sistemul de stat, daca te vei deranja cumva cu o replica, dar nu cred ca e cazul.
Eu una am acceptat ca nu toti oamenii gandesc ca mine, iar daca opiniile contrare alor mele nu sunt suficient de inteligente ca sa ma determine sa dau macar un search pe google, le ignor..

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

"Mariana", dupa cum ai observat pe forum, discutiile se pot purta civilizat indiferent daca este vorba de barbat sau de o femeie. Dar este cumva de bun simt sa fim sinceri cu partenerul de discutii, pentru ca, asa cum iti poti imagina, modul de abordare al subiectului poate sa difere in functie de sex, varsta, educatie, experiente de viata. Inca de la inceputul am insistat sa raspund mesajelor tale, din cauza faptului ca ar fi putut sa intre o proaspat mamica si sa fie influentata de parerile unei "alte mame cu experienta, care lucreaza in sistemul medical". Dar o mamica tanara si fara experienta nu ar fi atat de influentata da parerile unui tanar barbat. Daca si premiza asta e adevarata nu am cum sa stiu. Imi ramane totusi speranta ca nu esti femeie, si mai ales mama, ar fi foarte trist.
Hristos a inviat!

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisi-pis

"Mariana", dupa cum ai observat pe forum, discutiile se pot purta civilizat indiferent daca este vorba de barbat sau de o femeie. Dar este cumva de bun simt sa fim sinceri cu partenerul de discutii, pentru ca, asa cum iti poti imagina, modul de abordare al subiectului poate sa difere in functie de sex, varsta, educatie, experiente de viata. Inca de la inceputul am insistat sa raspund mesajelor tale, din cauza faptului ca ar fi putut sa intre o proaspat mamica si sa fie influentata de parerile unei "alte mame cu experienta, care lucreaza in sistemul medical". Dar o mamica tanara si fara experienta nu ar fi atat de influentata da parerile unui tanar barbat. Daca si premiza asta e adevarata nu am cum sa stiu. Imi ramane totusi speranta ca nu esti femeie, si mai ales mama, ar fi foarte trist.
Hristos a inviat!


Adevarat a inviat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Poate luam exemplul celei mai frumoase femei din lume pe anul 2012, care-si alapteaza public fetita!

http://www.realitatea.net/beyonce-si-a-atras-simpatia-mamelor-din-intreaga-lume-vezi-ce-gest-indraznet-a-facut_918711.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Poate luam exemplul celei mai frumoase femei din lume pe anul 2012, care-si alapteaza public fetita!

http://www.realitatea.net/beyonce-si-a-atras-simpatia-mamelor-din-intreaga-lume-vezi-ce-gest-indraznet-a-facut_918711.html

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Mi se pare firesc. Va mai amintiti comparatiile mele ,,deplasate'' legate de triburile din Africa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Da, black, tiganca aia africana ai gasit sa ne-o dai de exemplu??!?! Vino si tu cu un exemplu de doamna fina, blonda si cu ochi albastri daca vrei sa iti sustii ideea.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Eu recunosc ca aveam o problema cu chestia asta cu alaptatul in public. la primul copil nu s-a pus problema, pentru ca am alaptat foarte greu si doar 3 luni, desi mi-as fi dorit sa alaptez mai mult. Acum insa am un mic mancacios si e imposibil practic sa iesim la plimbare si sa nu fie nevoie sa isi ia portia si in public. Incerc pe cat posibil sa fac asta in masina, pentru ca sunt mai relaxata, pot sa stau comod etc... insa de cateva ori a inceput sa tipe de foame in mijlocul parcului, care era plin de lume si a trebuit sa il alaptez, asa ca am trecut peste tot disconfortul meu psihic si l-am alaptat... Acum ma amuza efectiv chestia asta cu alaptatul sau nu in public. O fac daca e musai nevoie si gata. Ce mare scofala. Insa n-as baga mana in foc ca Beyonce nu a urmarit sa-si faca si un pic de publicitate prin asta...

MElise

Mergi la inceput