**Buburuze de 2009 in actiune (27)**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns getik1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Picky_toto

Acum sa va povestesc cum e la cresa...asta pana nu-mi face fiica mea capul calendar cu orga ei.

Naspa!!!!! Daca as avea alta posibilitate si as avea cu cine sa o las acasa nu as mai duce-o deloc la cresa dar deh sora mea este inca aici dar nu mai vrea sa stea..trebuie sa-i cumpar bilet sa plece dar deocamdata stam cam prost cu bani ..asa ca sta pe tusa ...asta daca nu-i cumpara masa biletul....ce rea am devenit...
Ok, revin la oile mele..Asa ca ziceam de cresa...Luni a fost prima zi cand am dus-o...a plans la inceput ca o las acolo si mai mult a luat-o cu forta ca altfel nu mai puteam pleca...Ok, si-a revenit, apoi, din spusele ingrijitoarelor, a inceput sa se joace, sa pape, sa doarma dar ori de cate ori auzea soneria se ducea la gardulet strigand mama si plangand..Ok, a venit ora 5:30 si am venit si am luat-o eu si tati, ca nici el nu a mai rezistat si s-a oprit mai devreme cu munca ca sa vina si el la fata. Am sunat, am intrat si am vazut-o pe Stefi..Ea cand ne-a vazut nici nu stia ce sa faca...sa planga sau sa rada...avea un par deranjat in caput, murdara din cap pana in picioare, si cu mucisori pana in gura...dezgustator si revoltator..am vrut sa o iau cat mai repede de acolo...ea bucuroasa si gata de plecare...Pantalonasi si sosetele erau negre...ca a sters mizeria de pe jos ca asa de imputite sunt, ca nu sunt in stare sa faca curat....in fine..Acasa mi-a baut mititica apa in prostie semn ca acolo la cresa nu i-au dat..
Intre timp am culcat si fata...
A doua zi le-am zis de apa, a fost la fel ca prima zi, doar ca mai rau, cu urlete, tipete si luata cu forta(nu as fi acceptat niciodata asta dar ce altceva sa fac?!) A plans dar apoi ia trecut, s-a jucat, a dormit vreo 3 ore jumate si la fel de bucuroasa cand am venit sa o iau, dar mai curatica ca in prima zi, doar mucisori uscati la nasuc ..
Ieri a dus-o tati de dimineata si cand a intrat a dat cu ochii de un paianjen mare si negru pe care l-a omorat...ca ingrijitoarea era tare speriata...paianjeni unde se joaca copii...La fel a plans, a urlat, dar a trebuit sa plece..spre bucuria mea ieri dupa amiaza nu a mai trebuit sa merg la un client si m-am dus sa-mi iau copila..mai devreme de ora 5...am ajuns, am sunat, am intrat si o gasesc pe stefi cu lacrimi in ochii cand m-a vazut, cu mucisori pana in gurita, cu parul valvoi, in bluzita si chilotei(pampersul era super plin) fara panatalonasi si sosetuta, era rece ca ghiata..si culmea ca asa erau si bebei care stergeau mizeria de pe parchet...dezbracati iar ele nu aveau nici un stres..se plimbau incalatate prin locul unde se jucau copii si unde mai pun ca era si rece ...mi-au venit tot dracii, nu stiu cum de m-am abtinut sa nu le zic ceva...Dar luni o sa le spun ca eu nu sunt de acord sa-mi tina fata dezbracata, ca nici acasa nu o tin asa, mai ales ca e deja frig afara. Ok pe drum am intrebat-o pe Stefi daca a papat..ea imi da din cap ca nu..;o intreb daca vrea sa-i dau un sandvis ca aveam la mine si am vazut cum i sclipeau ochisori de pofta..i-am dat si in 5 min l-a lins, acasa mi-a papat inca unul, pana s-a facut piureul, apoi a papat bine si piureu, banana, biscuiti si san...a domrit 1 ora si apoi mi-a cerut o sticla de lapte...ce sa inteleg?! ca mi-au tinut-o flamanda?!
Ii dau de dimineata o sticla de lapte si ii pregatesc sandvisuri si iaurtel de fructe ptr cresa, iar la pranz ele trebuie sa-i asigure mancarica si apoi mai tarziu, o masa de fructe...I-am dus si apa plata pre ca ele dau la copii apa de la ghiuveta...o fi buna nu zic...dar eu nu beau si nici copilul meu...ii dau si lapte ptr acolo sa aiba sa-i dea in cele 3 zile...
Scuze ca m-am lungit atat dar am vrut sa va arat cat de revoltata sunt si seara de seara cand o iau de la cresa plang de nervi si de faptul ca nu am alta solutie sa ii ofer ce-i mai bun copilului meu...de ne-am fi descurtat din salariul sotului de maine as sta acasa cu fata...dar ...si i-am propus sorei mele sa-mi stea macar pana de sarbatori dar tot nu vrea...La anul cand o sa apara si bebe 2 o sa cautam din timp o bona, ii ofer masa, cazare si bani si sa-mi stea cu copii acasa decat sa ii mai chinui prin crese infecte ..
Acum e acasa, ca eu mi-am schimbat clienti si muncesc 3 zile pe sapt cate 8-10 ore iar joi si vineri sa stau cu copila acasa...asa platesc la cresa 300 euro ptr 3 zile/sapt in loc de 500 ptr 5 zile/sapt...

Gata ca m-am plans destul...merg sa scot rufele din masina si sa le bag la uscat..apoi sa mai pun inca o masina si revin...azi vreau sa si calc...daca nu macar maine...Revin cu cititul din urma is raspuns..am vazut ca ati pus si ceva pozici... asa ca revin ...


Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 10+
Buburuza mea
Povestea Stefaniei



piky si e care credeam ca la noi cresele sunt infecte dara jung la concluzia ca nu spurca occidentali in urma noastra
sa iti spun eu locuiesc in sotanga aproape de targoviste un oras destul de mik si la cresa unde am mers eu acum 25 de ani au mers si nepotii mei si acolo copii aveau hainute de schimb, olita lui personala adusa de acasa, canita si sticluta de apa de acasa si o pereche de sosonei de stat prin clasa si cat sta acolo si pe langa asta educatoarele aveau incaltari de schimb pentru locul de joaca si locul de la baie sala de mese, si mult mai curat fata de cum zici u deci cred ca noi avem mai mult suflet ca conditii nu ne fac astia
ema cred ca ari incheie plutonu de aici:)este cea mai mika

getik mamika de
mika minune ariana-ioana 29.12.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

picky nu esti dusa...le stersesem eu ca era o varza in foto

http://picasaweb.google.be/ciofu.catalin.aurelian/Darius#5514852918846081410
uite-l
getik cei din urma vor fi cei dintai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getik1 spune:

ema sper si eu ca na speranta nu moare niciodata

getik mamika de
mika minune ariana-ioana 29.12.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getik1 spune:

emabulinele de la ceas din ce le ai facut??

getik mamika de
mika minune ariana-ioana 29.12.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Ema offf multumesc mult esti o draguta .Acum am vazut si vestitul ceas, e superb..;ai avut de munca la el dar a meritat..;e foarte frumos

Getik pai din ce mi-ai zis, mi-am adus si eu aminte de cum era la camin si ai perfecta dreptate, era ff curat si ingrijitoarele mult mai atente in ceea ce priveste igiena copiilor. Aici s-au facut "n" crese doar pntru ati lua bani iar conditiile lasa de dorit..sa iti mai zic ca cele de stat sunt mult mai infecte..mai are rost?!



Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 11+
Buburuza mea
Povestea Stefaniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getik1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Picky_toto

Ema offf multumesc mult esti o draguta .Acum am vazut si vestitul ceas, e superb..;ai avut de munca la el dar a meritat..;e foarte frumos

Getik pai din ce mi-ai zis, mi-am adus si eu aminte de cum era la camin si ai perfecta dreptate, era ff curat si ingrijitoarele mult mai atente in ceea ce priveste igiena copiilor. Aici s-au facut "n" crese doar pntru ati lua bani iar conditiile lasa de dorit..sa iti mai zic ca cele de stat sunt mult mai infecte..mai are rost?!



Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 11+
Buburuza mea
Povestea Stefaniei


sincer nu nu mai are dar oricum noi nu suntem platiti ca daca am fi platiti putine natiuni ne ar sta in fata

getik mamika de
mika minune ariana-ioana 29.12.2009
ary poze si ary povestea unui aricy

poze nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getik1 spune:

intr-un final am reusit sa scriu povestea lu ary
am puso la semnatura va pupik dulce

getik mamika de
mika minune ariana-ioana 29.12.2009
ary poze si ary povestea unui aricy

poze nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_adina spune:

Salut fetele!

Eu nu mai pot de treburi.Am fost anuntata de la inspectorat ca din octombrie ma intorc la servici si m-am apucat de facut curatenie sa fie totul ok atunci,sa nu fiu chiar aglomerata.Nu stiu ce voi face cu Razvan la capitolul tzatza.Dimineata pana la 13 va sta cu tati,dar el dimineata papa muuulta tzatza si nu stiu ce metode sa folosesc avand in vedere ca nici nu accepta un alt fel de lapte si normal ca nici nu vreau sa nu-i mai dau piept....DATI-MI UN SFAT!!!!
Mai este si faza ca el nu sta 10 min fara mine,offf,sincer nu stiu ce sa fac,m-as duce la servici ca avem nevoie de bani,dar nici nu as vrea sa-l las,imi vine sa plang cand ma gandesc ca jumatate din zi nu voi mai fi langa el

V-am pupacit pe toate



Poze Razvanel
Happy-mamy
Adinadewww.totsites.com/tot/razvanmic" target="_blank">Razvan mic si frumos(14.08.2009)
"Un ingeras minunat,o creatura binecuvantata....sa facem cunostinta,eu sunt Razvan Ioan,traiesc o lume minunata!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getik1 spune:

eu va poop pe toate si ma bag la nani ca ma trage timpu la somn la noi plua de rupe
noapte buna si ne auzim dimineata la cafea

getik mamika de
mika minune ariana-ioana 29.12.2009
ary poze si ary povestea unui aricy

poze nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

Picky, sunt prin zona, sa stii...numai ca de cate ori ma apuc de scris intervine cate ceva si o las balta
am citit despre motata ta, off...nu stiu cum suporti s-o vezi asa ...iar de sora-ta, sa nu te superi, dar parca n-are inima
acum imi dau seama inca o data cat de norocoasa sunt s-o am pe mama
totusi..poate gasesti pe cineva, chiar strain, sa stea cu cea mica! numai bine!

Ema, am tot vrut sa-ti spun, super ceasul, foarte misto ideea l-ai cumparat ca si kit?

pup si celelate fete!

aa..poze cu noi...mai noi http://picasaweb.google.com/103632009306565118149/DeLa1AnSi4LuniInSus# pentru cine ne ducea dorul

---------------------------------------------------
ALICe, mamic de bebic Natalic (2 mai 2009)
---------------------------------------------------
adresa pt albumul de mot alicebirladeanu@rdslink.ro

Mergi la inceput