Obligatii nasi la nunta - ce parere aveti?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui zisaCami
Inelul de logodna sigur ca mirele trebuia sa-l ofere, numai ca nu-si permitea ... si cum eu am primit inelul de logodna la cateva luni dupa casatorie , m-am gandit sa nu aiba si ea parte de "intarziere"!


Si de ce ma rog ? Inelul de logodna nu este obligatia nasilor, ci a mirelui. Iar daca el nu avea bani si nu-si permitea, in primul rand ca nu era nici o nenorocire daca ii lua un inel mai ieftin (eu l-am primit pe al meu la 5 ani de la nunta, pentru ca nu am vreut sa-l las sa-si cheltuiasca economiile pe ceva care mi se parea fara importanta). In al doilea rand ca puteai sa-i IMPRUMUTI banii, deci sa fie clar ca nu sunt cadou, si nici donatie, si sa ti-i dea inapoi candva.

Este foarte urat ce au facut ei, si in special este foarte urat cum s-a purtat fratele tau. Asta nu este o atitudine normala intr-o familie si presupun ca sotia i-a impuiat capul cu ce fac nasii si ce "obligatii" au, si ca "lasa, draga, ca au destui bani, ce, nu puteau sa-si plateasca macar tacamul ?"

Imi pare rau pentru tine, pentru ca stiu cum e sa te deazmageasca persoane dragi ... Sper sa reusesti sa treci peste asta si sa te inveti minte, sa nu mai ajuti pe cei care nu merita !

*****************************
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

cami faptul e consumat....ca ai facut multe, prea multe care chiar nu era cazul sa le faci asta e partea a 2 a dar chiar nu vad rostul framantarii tale...ai facut totul cu draga inima, esti impacata cu tine si cu ceea ce ai facut care e problema? ia fata si calmeaza-te si cand si revin al tau frate poarta o discutie cu el si cu ea si sa-ti puncteze nemultumirile lor, daca vor mai fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Mik ... iti inchipui ca "family business" nu-mi mai trebuie in veci ...
Cat despre nasit copiii nu cred ca se pune problema, lor nu le plac oricum copiii ( cica al meu e o exceptie, ca e tare reusit! ) si nu par sa-si doreasca!
Burtocika a fost placerea mea sa i-l fac cadou, restul nu mai conteaza!
emanouela sunt foarte calma, nu ma mai framant deloc ... pentru mine lucrurile sunt foarte clare!

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, consider ca am primit suficiente raspunsuri la intrebarea mea si rog moderatorii sa inchida subiectul!

Mergi la inceput