Licurici de ianuarie-februarie 2009 (118)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Fetelor, o intrebare:

Este sau nu este OK daca Daria, cand face kk, scoate sub forma de bucatele tot ce a mancat sub forma de bucatele?

Mai exact, bucatile de cartof, de morcov, de maslina, boabele de mazare, de porumb, ies intregi, nu digerate, daca ma uit la kk ei, stiu exact ce a mancat in ziua respectiva...

E drept ca ea nici nu prea mesteca, desi i-am aratat cum luam lingurita de mancare, o mestecam si de-abia apoi o inghitim...

E de mult faza cu bucatelele...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!

Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Da, recunoaste formele, vreo 2-3 culori, numara pana la cinci in engleza pe degete (adica imi arata cate degete spun eu: one, two...five), isi recunoastele numele cand il scriu pe tablita sau pe foaie (asta au facut-o la gradinita, au avut o zi in care au scris educatoarele numele copiilor pe cate o foaie si le-au explicat A is for Aidan, I is for..), stie limbajul semnelor, dar inca nu si-a dat drumul la vorba asa cum ar trebui, adica eu estimez capacitatile lui verbale sub ceea ce recunoaste si stie sa faca. Dar o sa remediem si asta, pe 23 avem intalnire cu logopedul.

Mi-au spus educatoarele de la gradinita ca se vede o mare diferenta inainte si dupa operatie, acum le striga pe nume, vorbeste cu copiii, canta...inainte era mai absent pt ca nu auzea.

In ianuarie il vor muta la grupa de doi ani, imi pare asa de rau dupa educatoarele de la grupa unde este acum, sunt super implicate, cand a avut operatia, au facut cu copiii o felicitare speciala pt Aidan, i-au urat noroc si recuperare usoara. Iar lui ii place nespus aici, sper sa ii placa si cealalta grupa la fel de mult.
Radeam cu sotul ieri, pt ca educatoare lui il tot lauda, cel mai dulce si mai cuminte baietel din grupa, cand i-am povestit ce face pe acasa a ramas cu gura cascata, haha!

Am ajuns la concluzia ca probabil gresim noi ceva acasa, felul in care ne purtam cu el, sotul zice ca eu sunt prea pushy, bagacioasa, tot timpul pe capul copilului, Aidan hai sa facem asta, asta..si de aia se enerveaza, dar nici nu stiu cum e bine, sa il las sa se uite la desene seara doua ore nu pot, simt ca il neglijez (de TV nu mai vorbesc ca nici nu stie ce e ala), eu tot incerc sa fac diverse activitati cu el, poate ar trebui sa il las in pace o perioada.

Voi cum faceti? Mai ales parintii care muncesc, seara cand ajungeti acasa ce faceti cu copiii? Eu incerc sa am cat mai multe activitati cu el, adica sa interactionez cat mai mult, sa vorbim, sa desenam, modelam plastilina, ne jucam cu masinutele, dam mancare la ursuleti, etc, sotul zice ca e prea mult si ca ar trebui sa il mai las in pace sa se joace sau sa se uite la desene singur.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Selene am intrebat si eu doc si mi-a spus ca e normal ca pana la 3 ani sa scoata unele mancaruri intregi, asa ca stai linistita

PATRICIA, mama puiutului Vlad Mihai 05.02.2009 si samburel mic de 21 saptamani



"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

miere multumesc mult, esti tare draguta, ca de obicei.
Are si "tomboy" (ce-mi place, cred ca adopt numele asta ) un costum superb, intreg, albastru aprins cu un Nemo mare portocaliu pe burtica, iesit in afara, i l-am luat de la Roma. Dar ta-su printre sutele de poze nu a catadicsit sa-i faca una si in costumul ala. Ma gandesc s-o imbrac in casa s-o pozez ca prea e frumos ...

Chiar ca e foarte dezvoltat Aidan, se vede ca va ocupati mult de el (si probabil si educatoarea). Felicitari!
Precis isi va da si drumul la vorba.
Foarte frumos gestul educatoarelor, m-a impresionat cand am citit.

Subiectul "activitati cu copiii" e tare sensibil pentru mine. Asta e unul din marile mele ofuri, ca nu apuc sa fac cu ele mai nimic.
Eu ajung acasa in jur de 6, 6,30, Nadia se baga in pat la 8,30. Avem deci doua ore, in care as putea sa ma ocup de ea, numai ca sunt tare obosita si nu am chef de joaca si mai e si Ioana care vrea sa-mi povesteasca si sa facem una-alta. In fine, acum stam afara pana la 8, apoi intram, facem baie, pregatesc masa, o schimb si o bag in pat. Dar cand o veni iarna si vom sta in casa voi incerca sa ma joc mai mult cu ea.
Ma mai joc dimineata cu ea, pana vine bona, dar si atunci sunt pe fuga si cu gandul ca trebuie sa ma pregatesc sa plec la servici.
Te admir pentru ca te implici atat si personal nu cred ca ar trebui sa o lasi mai moale.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

miere, citisem in revista Baby ca, la varsta alor nostri, principala jucarie e... adultul. Eu stau acasa si totusi simt ca nu fac destule impreuna cu Daria, ea nu prea se mai joaca singura, doar daca ne implicam noi in jocul ei, sa construim, sa coloram cu creioane cerate... Plastilina i-am luat si o mananca, deci nu ne putem inca juca cu ea.

Daria prefera cartile si revistele in locul jucariilor, este innebunita dupa pozele cu copii, in revista Baby, catre sfarsit, este o galerie de poze, i-am citit numele copiilor de nu stiu cate ori.

In cateva zile (3-4) a acumulat "bara", "para", "Mircea", "varza", "nuci". "Nuci" e de azi.

Nu numara si nu recunoaste culorile.

Azi era mazgalita pe gurita si i-am zis "esti un purcel" si ea a repetat... "popoi"...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!

Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

salutare fetele si de la noi

t5ot cu febra
38
nu mai pot
m-am saturat
offffffff
sper sa treaca repede

noi suntem la polul opus
antonia se joaca f mult singura
asa ii place
face3 si cu mine ce ii propun
da nu prea are rabdare
nu ii plac cartikle
i le arat si le arunca ca pe jucarii
ii place sa construiasca
sa se joace cu culorile ei
sa cante pe limba ei
si sa se uite la baby tv
afara in schimb alearga
e innbunita dupa caini si pisici
dar nu are capacitatile de care vb voi
se urca pe toate jucariile sa fie cat mai inalta
dar cam atata

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

nzaty pozele sunt minunate
astept si din croazieraaaaaaaaaaaa
fetele sunt superbe
nadia mi se pare sau seamana rau cu tine?

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Fetelor eu am muncit toata ziua, daca vreti sa va delectati cu noile mele creatii va invit la

http://cutiutacubijuuri.blogspot.com/

PATRICIA, mama puiutului Vlad Mihai 05.02.2009 si samburel mic de 21 saptamani



"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yashy spune:

Bine v-am regasit fetelor!!
Pup toate burticile!! Cami felicitari!! Sa dea DD sa ai o sarcina usoara!!

Am citit cam pe sarite perioada asta... sper ca nu am pierdut ceva important.
Multa sanatate licuricilor greu incercarti...
Miere, multa sanatate si refacere usoara. Mereu cand citesc despre ce poate A sunt verde de invidie!! Bravo voua!! Nu renunta la activitati, se vad reale progrese si asta nu poate decat sa va bucure!! Felicitari!

Ariya, m-am ingrozit cand am citit prin ce ati trecut! Ma bucur ca totul a redevenit la normal! Multa sanatate si sa mai intri sa povestesti despre voi ca imi place mult sa te citesc!!

Sanatate si Antoniei si lui Razvi si la toti licuricii!!

Micola, multumesc mult pt povesti!! Ieri m-am distrat de minune cand am ascultat "Capra cu trei iezi" in dulcele grai moldovinesc!!

Selene, si Dariuta ta vb tare mult! Felicitari!! Si Anutsa de lissa, bravo voua fetelor!!

Bebelusi, imi place tare mult munca ta! Nu stiu cand ai timp... inseamna ca Vladut e cuminte!

Roxana, unde pot vedea pozici cu voi? Eva cu thomas in mana? Patrik inta la scoala acum? Scuze daca gresesc... Multi pupici!

Pe toate vreau sa va salut!!! Mi-a fost dor de voi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yashy spune:

Am trimis inainte de a pierde mesajul... cum mi se intampla cand scriu mai mult...

Ledi, ai toata admiratia mea! Prin cate treceti si voi... Multa sanatate lui David, dar si tie sa poti sa ai grija de el cum o faci mereu!!

Dark, cata activitate aveti si voi! Multa bafta cu interviurile!! Inca mai alaptezi, Bravo tie!

Naty, am vazut si eu printesele tale! Tare frumos v-ati distrat la mare! Si tu arati tare bine!



Mergi la inceput