Divortul sau sfarsitul care deschide o alta usa

Divortul sau sfarsitul care deschide o alta usa | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/Images/SitePages/divort3.jpg" border="0">
Citeam zilele trecute un topic despre divort de pe DC care mi-a amintit de o experienta veche, ingropata adanc undeva in suflet, din care am pastrat la vedere doar partile frumoase, atatea cate au fost: Exista viata dupa divort ! Da, exista, cu siguranta! Pentru simplul fapt ca divortul este o experien#539;a care face parte din vietile unora dintre noi si care, ne place sau nu sa acceptam, ne modeleaza caracterul si modul de a percepe lumea. www.desprecopii.com/info.asp?id=2288" target="_blank">Din ceea ce am trait eu, un lucru este sigur: exista viata si dupa divort si uneori avem nevoie de o astfel de experienta ca sa descoperim cine suntem cu adevarat.

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns veromadalina spune:

buna fetelor.
eu am trecut printr-un divort,(dar acum sunt recasatorita),am recurs la aceasta solutie din motive personale,am incercat sa raman impreuna cu el dar nu s-a putut,a facut o mare greseala,dar asta este totul a trecut,asta s-a intampat acum 4 ani si ceva in urma,nu imi pare rau ca am divortat,pe urma am gasit o alta persoana care stie ce vrea de la viata,ne iubeste si eu il iubesc si pe el si pe copii lui,facem pe 17 ianuarie 3 ani de cand suntem impreuna,eu zic ca meritam sa ne acordam o a doua sansa dupa un divort,eu am ajuns la aceasta concluzie dupa ce l-am cunoscut pe actualul sot,inainte nu eram de acord cu despartirea,dar mai bine ar fi sa rupem orice relatie care nu merge pentru binele copiilor si al nostru,copii nu au voie sa vada certurile dintre noi sau mai rau sa vada ca suntem si batute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriam_foy spune:

Buna
am si eu o intrebare... Daca m-am despartit de tatal copilului, fara sa fim casatoriti, dar el a recunoscut copilul. Doresc sa stiu daca imi trebuie avocat pentru a -l da in judecata pentru pensia alimentara, doresc sa mentionez ca el nu lucreaza cu carte de munca... Credeti ca am vreo sansa????


merci frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mussica spune:

Hm...nu credeam ca voi ajunge aici..sa-mi pun intrebarea asta: exista viata dupa divort? poate ca da...am 2 ani de cand ne-am despartit, 1 de cand suntemm legal divortati. Si tot 1 reprezinta si varsta puiului mic pe care-l am dupa aceasta casatorie. De ceva timp...prietenii si cei apropiati imi intind varii curse de " blind date" si lucruri de genul acesta, oferindu-se sa babysit...of course..ca nu am cu cine sa-l las pe micu.

Maine..pentru prima data...e un tip cu care am iesit in ultimele 2 luni, asa...easy steps. Maine insa nu am cu cine sa-l las pe micu. Ma simt asa de legata de maini si de picioare. Parca as calca pe teritoriu minat...unde sa iesim? unde sa te duci cu un copil de 1 an, la 7: 30 seara cand el mai are putin si inchina steagul? plus ca nu sta un fir locului...uf..ce calvar mi se pare....

Da..intrebarea era de fapt...unde am putea sa iesim ..sa fie cat de cat ok pentru toata lumea?...

Au trecut 2 ani si inca mi-e greu...mi-e greu sa-mi imaginez ca povestea poate intra pe un fagas normal.Familie again? Ce ciudat e sa-ti mai fie frica sa speri...Brrrr



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_david spune:

Buna

Si in cazul meu au trecut 2 ani de la divort. Exista cu siguranta viata dupa divort! Bine la inceput chiar nu aveam chef de nimic mai ales ca m-am trezit singura cu un nou-nascut si daca n-o aveam pe mama mea langa mine, nu m-as fi descurcat. Acum sunt bine bine pot spune, poate cine stie ma voi recasatori in viitor, dar va cantari destul de mult si faptul ca am un baietel si mai intai el va trebui sa-l aceepte pe viitorul sot, eu as fi ultima care as aproba si semna:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_david spune:

miriam_foy Publicat la - 25/01/2011 : 19:44:22
--------------------------------------------------------------------------------
Buna
am si eu o intrebare... Daca m-am despartit de tatal copilului, fara sa fim casatoriti, dar el a recunoscut copilul. Doresc sa stiu daca imi trebuie avocat pentru a -l da in judecata pentru pensia alimentara, doresc sa mentionez ca el nu lucreaza cu carte de munca... Credeti ca am vreo sansa????

Daca nu lucreaza cu carte de munca, s-ar putea sa primesti minimum . Si mai bine ia un avocat sa te reprezinte, trebuie sa luipti pentru copilul tau, indiferent ce decizie se ia. Mult, putin, ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justme25 spune:

Si eu trec acum prin aceasta experienta traumatizanta. Chiar pentru copil practic am luat aceasta decizie pentru ca nu am vrut ca el sa simta tensiunea din noi, sa vada certurile din voi si sa inceapa sa se intrebe daca nu cumva el e de vina pentru tot. Sunt singura singurica in Bucuresti, mi-am dat copilul de 2 ani la gradi, totul e f bine. Imi revin incet, dar sigur caci am o motivatie puternica: fetita mea. M-am luptat si inca ma lupt mult pentru ea pentru ca pot sa spun raspicat ca stiu ce e cel mai bine pentru ea.
Cat despre intrebarea lui miriam, poate te ajuta linkul urmator http://www.urbaniulian.ro/2010/09/06/cum-imi-pot-obliga-fostul-sot-sa-plateasca-pensie-alimentara/

Fruntea sus si vorba fetelor..exista viata si dupa divort..:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Am divortat de 3 ani insa ne despartisem de ...5 ani inainte de divort. A fost o alegere proasta, probabil ca asa a fost sa fie, imi pare rau ca nu am "vazut " asa cum trebuia. Cand am ramas insarcinata mi s-au deschis ochii, am vazut distanta, indiferenta...
Exista viata dupa divort. M-am regasit, m-am descoperit, m-am reinventat...am redevenit pretentioasa. Si in ciuda faptului ca am un copil cu probleme grave, am gasit iubirea si m-am casatorit in urma cu 1 an, avem un bb de 6 luni si un tata pentru fata mea. E trist sa vezi ca un strain iti iubeste copilul ca si cum ar fi al lui iar tatai copilului meu nici nu suna sa intrebe ce face desi stam in acelasi oras.
Din prima casatorie nu mai am decat...copilul, nu am pastrat nimic din ce sa imi amnteasca de acea perioada. Am schimbat tot in casa, am schimbat garderoba, nu mai am poze... m-a ranit mult .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miriam_foy

Buna
am si eu o intrebare... Daca m-am despartit de tatal copilului, fara sa fim casatoriti, dar el a recunoscut copilul. Doresc sa stiu daca imi trebuie avocat pentru a -l da in judecata pentru pensia alimentara, doresc sa mentionez ca el nu lucreaza cu carte de munca... Credeti ca am vreo sansa????


merci frumos

NU, nu-ti trebuie avocat. O sa primesti 25% din venitul minim pe economie. Cel putin. in hotarare va fi trecut asta.
Daca, timp de doua luni nu primesti suma respectiva...il actionezi din nou in judecata.
Bafta!

Mergi la inceput