Trombofilia o cauza a infertilitatii - 34 -

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

Citat:
citat din mesajul lui printe

polimorfismul inseamna ca le ai pe amandoua? nu conteaza daca sunt hetero sau homozigote?


Mutatiile MTHFR C677T si A1298C ambele heterozigote, 1 sarcina oprita in evolutie la 6s


Asa se mai spune, in loc de mutatie, polimorfism, pt. ca, in gena MTHFR, aceste anormalitati nu sunt considerate mutatii in adevaratul sens al cuvantului...

---------------------------------------------
---------------------------------------------
2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt.
FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv

Sometimes I seem to tremble in the dark, I cannot see
When people frighten me
I try to hide myself so far from the crowd
Is anybody there to comfort me
GOD, take care of me...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

Citat:
citat din mesajul lui RAMONELLA

In the case mothers, the C/C wild homozygous genotype was found in 31%, the C/T heterozygous genotype in 50.7% and the T/T mutant homozygous genotype in 18.3%

Uite aici parca zice ca in cazurile heterozigote procentul e de 50,7%,pe cand la homozigoti 31%.Sau nu inteleg bine...

Ruxi m-ai distrat cu mutritele!Pupici la bebic!

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"



De fapt, termenul de "C/C wild homozigous" inseamna ca rezultatul mutatiei C677T e negativ.
Apoi "C/T heterozygous" e de 50.7, adica mutantele cu C677T heterozigot, iar "C/T homozygous" sunt mutantele ca mine, cu C677T homozigot.

---------------------------------------------
---------------------------------------------
2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt.
FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv

Sometimes I seem to tremble in the dark, I cannot see
When people frighten me
I try to hide myself so far from the crowd
Is anybody there to comfort me
GOD, take care of me...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Da, Felix, statul pe scaun timp indelungat dauneaza in sarcina, ca si statul mult in picioare. Din acest motiv eu mi-am luat concediu medical de pe la 5 luni data trecuta, fiindca aveam niste dureri de spate groaznice (nu chiar spate, undeva chiar deasupra sezutului) cand ma ridicam de pe scaun. Dupa calculele mele nu am pierdut prea mult la salariu, atunci inca lucram la 8 ore fixe pe un salariu derizoriu. Am preferat sa stau in concediu medical si lucram in pat . Ma rog, asta a fost in cazul meu, si inca nu era criza financiara. Dar cred ca acum la tine s-ar putea sa fie si de la frig, cand e rece trebuie sa iti tii tot timpul sosete si ceva in jurul taliei care sa tina cald, chiar daca in rest esti mai subtire imbracata. Te invata baba Tin pumnii azi, parca mergi la dr, nu? Of, si eu sunt satula de dr care habar nu au!
Ruxandrada, ai un sef super de treaba, zau! Si ai mei au fost, dar salariul tot mic era



8+
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

cine stie daca uscatescu e la cabinet?i-am scris mail dar nu a raspuns,

mami de , premiata la concursul de dans 35+


avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

si care e mai fioroasa? C677T homozigot sau A1298C heterozigot?

Citat:
citat din mesajul lui SARA_HS

Pai la tine e mult mai bine. Statusul heterozigot e mult mai putin grav decat cel homozigot.
Pt. gena MTHFR, cam asta e clasamentul mutatiilor, in f. de statusul lor, dpdv al gravitatii si riscului:
1. C677T - homozigot
2. C677T heterozigot+A1298C heterozigot
3. A1298C homozigot sau C677T heterozigot
4. A1298C heterozigot
Bineinteles, lucrurile se complica daca mai apar si alte mutatii, cum sunt FVL, PAI, fact. XIII, etc.

---------------------------------------------
---------------------------------------------
2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt.
FVL heterozigot + Mutatia C677T HOMOZIGOT in gena MTHFR + LA pozitiv

Sometimes I seem to tremble in the dark, I cannot see
When people frighten me
I try to hide myself so far from the crowd
Is anybody there to comfort me
GOD, take care of me...



LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, un FIV nereusit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Danny1, e sigur joi la cabinet, i-am trimis si eu mail si am intrebat-o si mi-a scris sa ma duc.
O seara placuta!

R. 15+ ?
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

multumesc,ruxandra.of,mie nu mi-a raspuns.si joi trebuie sa stie ginecologul meu ce facem si cum facem cu nasterea.cand i-ai scris mail si pe ce data ti-a raspuns?poti sa-mi zici?

mami de , premiata la concursul de dans 36baietel]


avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

I-am scris in seara asta, pe la 7 jumate si mi-a raspuns cam dupa o ora.Eu zic sa o cauti joi, fara grija, te primeste sigur, fara probleme. Si mie mi s-a mai intamplat sa nu-mi raspunda si m-am dus pur si simplu, fara o confirmare din partea dumneaei, si n-am avut niciodata parte de surprize neplacute.
Te pup si iti tin pumnii!

R. 15+ ?
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

ruxandra, eu sunt din cluj si la 37 de sapt aproape nu am cum sa vin pana la buc.offffff.voi mai insista cu mailul.multumesc.

mami de , premiata la concursul de dans 36baietel]


avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Neata fetele,

Ruxi, multumesc de sfat, o sa-mi cumpar Uscosin preventiv. Deci asa zice Dr. White, ca e puseu de crestere? Atunci se explica de ce m-a luat durerea pe nepusa masa...

Danny, ce putin mai ai!!!!! Nastere usoara si refacere rapida! Sa stii ca asteptam povestea nasterii si a intalnirii cu bebe!

Floricica, mersi ca mi-ai zis de statul pe scaun. Nu prea faceam pauze de plimbare, o sa fac de aici inainte. Intr-adevar si pe mine ma doare spatele daca stau prea mult pe scaun, noroc ca trece la plimbare.

Am fost ieri la echo, bebe e ok, e mai mare cu 2 zile. Ma bucur ca a recuperat, fusesem in urma cu vreo 4 zile, acu suntem marisori! Colul este inchis, nu s-au vazut ca ar fi contractii. Oricum, dr a fost tare dragut, mi-a spus ca daca nu trec durerile sa ma duc la spital ca ma interneaza sa ma puna pe litice si sa ma odihnesc. Chiar s-a mirat cum de eu nu am avut nici o zi de concediu medical pana acum ca altele in situatia mea ar sta numai acasa...

Va pupacesc,

Felix 17 fix

Mergi la inceput