Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (50)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

mirela2 asa e burticuta creste mare repede repede!!Sapt asta am fost la monitorizare fetala la spital si erau gravide acolo de 33-39s care aveau BURTA MAI MICA CA MINE! sunt ditai monstru. Macar e bine ca am pus decat 5-6kg de la inceput pana acuma si tuate pe burta.

Cu intorsu in pat si sculatu la cisi e oribil , e greu rau..Ele se misca acolo. Luni am eco de 28s sa vedem ce mai fac-sunt curioasa cat s-au mai ingrasat. PE la 23s aveau una 600 una 800gr. Sper acu sa fie peste un kil fiecare.

Noi ne-am apucat de compras. Fetele cu deja bebeic- cate biberoane sa cumpar sa am in casa initial?

Va pupez!

sugubina 27+ cu Puficele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

sugubina sa i creasca mari grasunicile

pe 24 ma duc si eu la eco la medicul cu care am facut fiv

+20 si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui sugubina

mirela2 asa e burticuta creste mare repede repede!!Sapt asta am fost la monitorizare fetala la spital si erau gravide acolo de 33-39s care aveau BURTA MAI MICA CA MINE! sunt ditai monstru. Macar e bine ca am pus decat 5-6kg de la inceput pana acuma si tuate pe burta.

Cu intorsu in pat si sculatu la cisi e oribil , e greu rau..Ele se misca acolo. Luni am eco de 28s sa vedem ce mai fac-sunt curioasa cat s-au mai ingrasat. PE la 23s aveau una 600 una 800gr. Sper acu sa fie peste un kil fiecare.

Noi ne-am apucat de compras. Fetele cu deja bebeic- cate biberoane sa cumpar sa am in casa initial?

Va pupez!

sugubina 27+ cu Puficele


Sugubina, "si la mai mare"!
Daca ai urma sfatul medicilor, niciun biberon n-ai voie sa ai in casa, ca sa nu fii tentata sa-l folosesti in locul sanului...

Minim doua ai nevoie la o masa, daca va fi cazul. Le poti steriliza dupa fiecare masa sau iti poti lua 4 bucati si le sterilizezi din 2 in 2 ture. Daca n-ai pe cineva sa te ajute, chiar si minutele pentru clatit sticlute si sterilizat constituie timp pretios, pe care n-o sa vrei sa-l pierzi. Iar daca esti de acord sa le dai si ceai anti-colici, iti mai trebuie separat o sticluta in care sa ai mereu la indemana ceaiul...

Chiar si daca vei alapta fara probleme, tot ar fi nevoie sa ai la indemana vreo 2 sticlute si o pompa de san, pentru inceput, pana te reglezi cu totul...



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui sugubina


Noi ne-am apucat de compras. Fetele cu deja bebeic- cate biberoane sa cumpar sa am in casa initial?

Va pupez!

sugubina 27+ cu Puficele


Eu am luat 6 biberoane de 100ml, acum tre sa cumpar de 200ml, daca poti ia de la Dr.Brawn sunt cele mai bune, plus sterilizatorul, e minunat.....ce-am mai luat, a ....pompa de muls, mi-e mi-a venit laptele dupa o saptamana. Doamne ce saptamana oribila, aveam cateva picaturi de colostru dimineata apoi in tot restu zilei nu mai curgea nimic, plangeam, copii nu stiau sa apuce sfarcul, asistentele trageau de sanii mei (foarte dragute si rabdatoare) ca sa ajute copii sa apuce sanul, sfarcurile sangerau .....ce mai oribil, copii plangeau de foame, deja a doua zi au scazut multisor in greutate aproape de 10%, eram distrusa. Cu toate astea am pus copii la san din 3 in 3 ore apoi pompa pana cand dupa 7 zile intr-o dimineata calduroasa m-a trezit cu niste sani a la Pamela Anderson din care tasnea laptele......sa nu uit de 10 zile luam pastile cu fenicul.
Copiilor le-am dat completare din spital dar numai dupa ce stateau 30 min. la san si uite ca usurel usurel am rarit completarea, acum le dau de maxim 2 ori mai ales seara. Felix nu prea ia forumula decat 20-25ml pe cand Seby ia 100ml, e mai haplea.

Gata ca m-am lungit prea mult.

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Ah, am uitat si eu sa spun...
Daca vrei sa iei biberoane Avent, exista o cutie cu 2 sticlute de 125ml + 2 sticlute de 260ml + suzeta + perie de spalat sticlute si pretul iese mai avantajos decat daca le iei la bucata.





Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adhnana spune:

buna tuturor!
La noi s-au schimbat sexele, dupa cum se vede si la semnatura

pup pe toata lumea

Adhnana lui Alexandru-Bogdan (8.10.2007) si 20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Adhnana..si tu viitoare soacra cu 3 nurori?felicitari



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

http://www.youtube.com/watch?v=aO5GbLTXTdo
http://www.youtube.com/watch?v=xSX9IrfDgpg

2 filmulete cu mormolocii mei



+20 si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Jocurban merci de ponturi!
Am vazut si eu pachetul ala de la avent cu bibe..Era la farmacie cam 2mil; m-am speriat..Sa mai ma gandesc.Am intrat pe blog la mazarichii ! Maaama ce au crescut..si ce frumoase s-au facut! Ai doo printese s iti traiasca!

Dragaica am cumparat deja doo de la DR Browns, dinalea mici de sticla. Si mai am inca cateva nu de firma. Mai as cumpara set de trei tot de la Dr Browns. Is cam scumpe=da vorba ta am auzit ca is cele mai bune. Si cu doua Pufice am nevoie sa nu faca colici si sa ma urle..

Pompa urmeaza sa iau. Cred ca Avent dinaia manuala ca am citit numa de bine. Voi ce ziceti?

Pt lactatie am citit de ceaiul de chimen, fenicul si anason. Se bea doar dupa nastere, sau ajuta si inainte oare?

sugubina 27+ cu Puficele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

http://www.youtube.com/watch?v=aO5GbLTXTdo
http://www.youtube.com/watch?v=xSX9IrfDgpg

2 filmulete cu mormolocii mei



+20 si mami de Vlad (12.12.1999)


Vai, ce nostalgie m-a luat...
Sa-ti creasca puisorii mari-mari!



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput