Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (50)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

Buna.
Am fost la spital azi si am vorbit cu medicul. Am amanat intenarea pana joi. Acu a zis ca daca ma interneaza nu inseamna ca facem si cezariana in aceeasi zi. Ma interneaza pentu a fi sub supraveghere si vom mai vedea (desi la conditiile din spital ced ca se asteapta sa nu rezist prea mult si sa cer eu cezariana.)
Deocamdata sunt multumita, oricum vineri voi avea 37 saptamani, desi nu m-ar deranja sa duc sarcina si mai mult.

Ma duc sa ma bag in pat si sa conving bb-ii sa stea cuminti macar pana joi.

Multumesc pentru sustinere si ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Buna fetelor,

Ati avut arsuri in timpul sarcinii? Nu stiu cum sa mai scap de ele, nu pot dormi noaptea din cauza lor. Si in afara de arsuri mai am si reflux gastric si ma trezesc k ma inec. Imi e tare teama de chestia asta mai ales in somn :(.

Elena +29 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenacatalin

Buna fetelor,

Ati avut arsuri in timpul sarcinii? Nu stiu cum sa mai scap de ele, nu pot dormi noaptea din cauza lor. Si in afara de arsuri mai am si reflux gastric si ma trezesc k ma inec. Imi e tare teama de chestia asta mai ales in somn :(.

Elena +29 &


Mie pt arsuri imi prescrisese doctoritza maalox (pana la 4-6 pe zi).

din 09.12.2009 mami de gemanutze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

MARIADAN, exact asa m-am internat si eu, pentru a fi sub supraveghere, dar a fost la initiativa mea, ca imi crescuse tensiunea si eram ingrijorata. Mi-a prins bine internarea pt ca am facut toate analizele si in plus, membranele mi s-au rupt noaptea, dupa 5 zile de la internare, iar faptul ca eram deja in spital a contat foarte mult. Aveam 37 de saptamani cand am nascut. Tu stai linistita ca poate raman bebeii la caldurica mai mult!

Citat:
citat din mesajul lui mariadan

Buna.
Am fost la spital azi si am vorbit cu medicul. Am amanat intenarea pana joi. Acu a zis ca daca ma interneaza nu inseamna ca facem si cezariana in aceeasi zi. Ma interneaza pentu a fi sub supraveghere si vom mai vedea (desi la conditiile din spital ced ca se asteapta sa nu rezist prea mult si sa cer eu cezariana.)
Deocamdata sunt multumita, oricum vineri voi avea 37 saptamani, desi nu m-ar deranja sa duc sarcina si mai mult.

Ma duc sa ma bag in pat si sa conving bb-ii sa stea cuminti macar pana joi.

Multumesc pentru sustinere si ajutor.


mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Buna- eu pentru senzatiile de arsuri am luat Rennie - este permis in sarcina si seara inainte de culcare beam lapte.
Pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenada

Buna fetelor

La elias se da biberon la copii chiar se exagereaza sincer. adica eu ma duceam la ora de alaptat si unul din ei era deja satul iar al doilea era cu biberonul in gura. si dupa ce termina lapticul din biberon mii punea si mie la san asta asa de joaca. Nu stiu de ce ma mai chemau la alaptat daca copii erau deja hraniti.



mi s-a intamplat si mie de 2 ori.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

elenacatalin spuneau unele fete ca la arsuri avea efect apa minerala. Cu refluxul gastric am patit-o si eu de cateva ori, dar am remarcat ca se intampla doar daca mancam dulce seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Am nevoie de un sfat in legatura cu regurgitatul/varsatul in jet, nu stiu ce sa ma mai fac cu Felix , imi varsa in jet aproape zilnic, o data pe zi, de regurgitat nu mai zic, aproape dupa fiecare masa.
Ma bucur totusi ca nu varasa dupa fiecare masa ca as fi inebunit, de regurgitat, la fel, ii curge din gura lapticul neimbranzit.
I-am ridicat salteaua, incerc sa-i scot aerul, sa nu-l misc brusc, ce sa-i mai fac altceva, e foarte agitat, se misca continuucred ca si din cauza asta.
Plus nu mananca, ma mir ca mai ia in greutate cate putin, maine facem 8 saptamani iar el are abia 4200kg
Seby in schimb nu reactioneaza asa, mananc la san ia si 120 ml de formula, doarme si papa, are 4900kg.

Ce ma fac eu cu puiu mic, cand ma uit cum creste diferenta de greutate dintre ei ma apuca plansu

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Am nevoie de un sfat in legatura cu regurgitatul/varsatul in jet, nu stiu ce sa ma mai fac cu Felix , imi varsa in jet aproape zilnic, o data pe zi, de regurgitat nu mai zic, aproape dupa fiecare masa.
Ma bucur totusi ca nu varasa dupa fiecare masa ca as fi inebunit, de regurgitat, la fel, ii curge din gura lapticul neimbranzit.
I-am ridicat salteaua, incerc sa-i scot aerul, sa nu-l misc brusc, ce sa-i mai fac altceva, e foarte agitat, se misca continuucred ca si din cauza asta.
Plus nu mananca, ma mir ca mai ia in greutate cate putin, maine facem 8 saptamani iar el are abia 4200kg
Seby in schimb nu reactioneaza asa, mananc la san ia si 120 ml de formula, doarme si papa, are 4900kg.

Ce ma fac eu cu puiu mic, cand ma uit cum creste diferenta de greutate dintre ei ma apuca plansu

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010



Poate cel mai bine ar fi sa mergi la medic, sa vezi in primul rand daca se confirma sau nu diagnosticul de reflux gastroesofagian... in Romania, pentru cazurile severe (varsat dupa fiecare masa), se prescrie tratament medical, iar pentru cazurile usoare se recomanda lapte praf special, dar in cazul alaptarii exclusive nu stiu sa-ti spun.

Fetita unei bune prietene are aceeasi problema si, dupa 4 luni de incercat diverse tratamente medicamentoase si sfaturi ”babesti”, a alimentat-o exclusiv cu lapte praf special (Humana, Novalac si Nan au fiecare cate un produs special anti-regurgitare). In paralel, fetita a stat cat mai putin intinsa la orizontala (patutul ridicat intr-o parte pentru somnul de noapte, iar ziua tinuta ridicata mereu). Dar chiar ar fi pacat sa renunti la alaptare, sigur trebuie sa fie si alte solutii... Poate alte mamici ”patite” tte pot sfatui mai bine...





Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

mariadan cu laptele scap de arsuri, in schimb cu refluxul gastric...din pacate e a 3 a noapte in care mi se intampla :).

E adevarat ca cel mai rau s-a intamplat cand am mancat dulce :(.

Asta e...mai e un pic :D, pentru bebei induram si mai multe :).

Dragaica din pacate nu iti pot da prea multe sfaturi, cred k cel mai bine mergi la doctor. Stiu ca fetita unei prietene nu suporta lactoza si a trebuit sa ii dea un lapte fara lactoza.

Multumesc tuturor de sfaturi,

Va pup,

Elena+29&

Mergi la inceput