Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

dragi mamici ce harnicute sunteti la scris, deja suntem la capitolul II
belu, datele pentru listuta sunt urmatoarele: bb Victor,09 iulie, ora 2:47, nastere naturala la 39+, 3400 gr, 53 cm, Apgar 10.
btz si noi suntem exclusiv pe LM, si in medie mancam la 4 ore mai nou, cam 10-15 minute. Dar sunt cazuri in care mancam si 40 de minute, si de obicei dintr-un singur san.
Am si eu o intrebare, de vreo saptamana lui Victor i se infunda nasul in fiecare noapte si in fiecare dimineata ii scot o gramada de mucisori cu batista bebelusului...nu cred ca e racit pentru ca in timpul zilei nu are nimic. Pediatra a zis sa-i dau doar cateva picaturi de vit C zilnic. Mi-e teama sa nu fie alergic la ceva. Ati folosit careva aparatul Salin? Am citit ca ar ameliora astfel de simptome...

Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilinca79

btz si noi suntem exclusiv pe LM, si in medie mancam la 4 ore mai nou, cam 10-15 minute. Dar sunt cazuri in care mancam si 40 de minute, si de obicei dintr-un singur san.

Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)


Te invidiez.Si pe tine draga Crispo.Oare nu se satura al meu sau ce naiba sa fie?La mine sub 30 min nu a mancat nici in maternitate .De supt suge cu forta,nu se joaca,iar laptic este destul.Chiar nu stiu ce sa mai cred.Mi-am propus cu sotul sa ii dam LP intr-o zi sa edem atunci cum reactioneaza insa nu ma lasa inima,el la san adora sa stea



Bytz,Ovi si bebe PAUL CHRISTIAN 21.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Btz, tocmai asta e, ca lui Paul ii place la san, nu de foame sta el acolo... Asta e placerea lui, si nu cred ca vrea lapte praf, nici suzeta, el vrea la mami - acolo se simte el in siguranta.

Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Doi frati, de 6 si de 4 ani, discutau in camera lor, care era la etaj.
- Stii ce, spune cel mare, cred ca e timpul sa incepem sa injuram si noi!
Fratele mai mic foarte enuziasmat, il aproba.
- Cand coboram la bucatarie pentru micul dejun, eu am sa zic ceva cu naiba, iar tu cu cur, spune cel de 6 ani. Cand mama lor a intrat in bucatarie si ii intreaba ce vor sa manance, cel
mare spune:
- La naiba mama, cred ca o sa vreau cereale!
ZBANG! Ii trage maica-sa o palma de a zburat de pe scaun, s-a rostogolit pe podea, apoi fuge cat poate de repede pe scari spre camera lui, iar mama lui dupa el, atingandu-l peste fund. Cum a intrat in camera, maica-sa a incuiat usa si ii striga:
- O sa mai iesi de acolo cand o sa mi-aduc eu aminte de tine!
Apoi coboara inapoi in bucatarie, se uita la cel mic si-l intreaba cu vocea grava:
- Tu, tinere, cam ce ti-ai dori sa mananci?
- Nu stiu, spune el cu vocea tremuranda, dar poti sa pariezi pe curul tau ala gras ca nu iti voi spune "cereale"!




Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bumblebee

Doi frati, de 6 si de 4 ani, discutau in camera lor, care era la etaj.
- Stii ce, spune cel mare, cred ca e timpul sa incepem sa injuram si noi!
Fratele mai mic foarte enuziasmat, il aproba.
- Cand coboram la bucatarie pentru micul dejun, eu am sa zic ceva cu naiba, iar tu cu cur, spune cel de 6 ani. Cand mama lor a intrat in bucatarie si ii intreaba ce vor sa manance, cel
mare spune:
- La naiba mama, cred ca o sa vreau cereale!
ZBANG! Ii trage maica-sa o palma de a zburat de pe scaun, s-a rostogolit pe podea, apoi fuge cat poate de repede pe scari spre camera lui, iar mama lui dupa el, atingandu-l peste fund. Cum a intrat in camera, maica-sa a incuiat usa si ii striga:
- O sa mai iesi de acolo cand o sa mi-aduc eu aminte de tine!
Apoi coboara inapoi in bucatarie, se uita la cel mic si-l intreaba cu vocea grava:
- Tu, tinere, cam ce ti-ai dori sa mananci?
- Nu stiu, spune el cu vocea tremuranda, dar poti sa pariezi pe curul tau ala gras ca nu iti voi spune "cereale"!




Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010


nu vreau sa stiu continuarea...

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

ceva util:

Cum deosebesti voma de regurgitare?

In cazul regurgitarii cantitatea de laptic pe care bebelusul o elimina este mica si lapticul este in stare proaspata, lichid.

Atunci cand vomita, cantitatea de lapte este mai mare sau poate fi chiar tot lapticul pe care l-a supt, iar aspectul este digerat, branzit. Aceasta voma nu mai este normala.

Voma poate sa apara in mai toate situatiile patologice in care se poate afla bebelusul, voma insotind aproape toate afectiunile; infectii renale, respiratorii, digestive, din sfera ORL, evident ca in aceste cazuri voma este insotita si de febra.



Ce trebuie sa ai in vedere cand bebelusul vomita?

In primul rand trebuie sa il duci la doctor sau sa chemi doctorul, mai ales daca prezinta si febra. Insa pana la ajungerea bebelusui in contact cu medicul trebuie sa ai ce sa ii relatezi doctorului, asadar iata ce trebuie sa ai in vedere:

#9632; Cand au aparut varsaturile;
#9632; Daca acestea au fost insotite de febra si care era temperatura copilului (ii masori temepratura cu un termometru pediatric si notezi rezultatul);
#9632; Daca micutul era agitat, plangea sau tipa ori din contra era letargic, raspundea greu la stimulii exteriori sau la joaca atunci cand a inceput sa vomite;
#9632; Frecventa varsaturilor, daca a vomitat de mai multe ori;
#9632; Analizeaza aspectul varsaturilor: lichide, cu laptic digerat sau nu, aceste informatii sunt deosebit de utile pentru medicul pediatru;
#9632; Legatura dintre voma si alimentatie, la cat timp dupa alaptare au aparut etc.
#9632; Daca varsaturile sunt insotite si de alte semne si simptome in afara febrei, ca de exemplu de diaree, umflarea burticii, flatulatii, convulsii, tuse, colici etc.

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Hello mamici si stimati delfinasi!

LMA Andra, Clara si Rafael!

Eu cu varsatul m-am speriat mai mult auzindu-va pe voi... eu ma gandeam ca e cumva normal , stiu, mama inconstienta
Am cautat Humana AR fara succes

La noi cu alaptatul e la fel, cu cantec, sta cate-o ora la san, papa asa, maxim 90, si el in mod normal poate duce si 160! Minunile astea se intampla numai dimineata, cand am si eu ceva lapte si curge mai usor si el e odihnit, in rest v-am spus, maxim 90. Deci sunt o suzeta mergatoare Cat am zis ca nu vreau sa il las sa ma faca suzy, tot ca el fac, pt ca nu vreau sa isi piarda obiceiul de a sta la san si sa depinda de bibe, ca si asa, cand scapa sanul se burica si-l linge parca-r fi inghetata.
Gata, poate continui mai tarzior, ca urla foamea-n glanda

Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

Sorina,Bumblee multumim de urari

Rodyk multumesc mult pt mesajnu stiu ce sa mai spun....





Mami de Andra Maria 02.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Despre plans si colici, cand plange asta micu' mi se rupe sufletul ca oricarei mamici, dar el mititelul se lupa de multe ori si se incordeaza, roseste, scoate niste icnete... offf, de abia astept sa treaca.

Mai fetelor, voi cum stati cu sanii? Ca pe mine asta micu' ma aduce la disperare si acum de durere, mi s-au dus randuri de piele si tot ma dor de mi se inmoaie picioarele. Ori asta micu' nu stie sa suga, ori nu stiu ce sa zic, in orice caz, si acum are o placere deosebita sa ma muste efectiv de sfarcuri, si se mai da si cu capul pe spate , senzatii tari frate, pai cand ii dau si dintisorii nu stiu daca o sa mai am mameloane. De intarcat nu cred ca il voi intarca, dar daca iese urat, ramanem pe pompa. Cred ca si Sorina se plangea de probleme de genul asta.

Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

LA MULTI ANI ANDRA,CLARA SI RAFAEL




Bytz,Ovi si bebe PAUL CHRISTIAN 21.07.2010

Mergi la inceput