Albinutze de Mai-Iunie 2009(87)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Alynta, multumesc, suntem bine, tot la mare.

Am uitat sa scriu meniul Larisei de astazi:
- dimineata: salata de fructe (pepene galben, prune, mere, nectarine)
- pe la 11: cartofi la cuptor cu cascaval
- pe la 14: pilaf cu aripioare de pui
- la 17: un iaurt simplu mare
- pe la 19: fasole verde cu ciocanel de pui
acum: orez cu lapte, ii da Saby, si intre mese a mai ciupit niste biscuiti, bake rolls, inghetata , san.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Dar copii vostri papa tare bine! Ai mei papa ce si cand au chef! Uneori mananca foarte bine, alteori prost! Sa zicem ca baza sunt lactatele si fructele, adica astea le mananca constant!

Alina-Mirela 40+Maria si mami de DAVID (27.06.2007)siMATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

A mea e tare pofticioasa (cu cine o semana? ), nu poate vedea pe cineva ca mananca si sa nu ceara. Dimineata a mai ciupit niste sunca de pui si cascaval de la sora-sa, dar nu le mai pun la socoteala.
Ieri a mancat gratar de pui, paste cu mozarella si ghiveci de legume cu mamaliguta, pe langa masa de fructe de dimineata. Ii mai place mult pestele, mananca cel putin de 2 ori pe saptamana. La mare a mai scapat si la prostii, dar am zis ca merge, ca e vacanta, sa vad in Bucuresti ce-i mai dau, ca acolo n-am energie sa gatesc asa mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Pup fetele,

ANA, La multi ani cu sanatate!

ALINA, stam pe baricade cu majoretele pregatite!

CARLA, este un haos total. Bucurestiul mi se pare parfum. Este o distractie si cu parcarile.Ma rog, acum depinde de va intereseaza si pe voi. Noi am preferat libertatea totala, sistemul de transport in comun este excelent, singurul moment in care am simtit lipsa masinii a fost dupa ooore de plimbare, seara tarziu. Si atunci am luat taxiul. Exista shuttle bus de la aeroport la hotel, noi am luat trenul si, cand am vazut ambuteiajele de pe drum, ne-am felicitat.

Astazi nu am facut mare lucru, este frig si ploua. Si ne=-am intors in camera pe la 6 si ceva, ne-am uitat la un film si acum am facut baita.

Noapte bunicica tuturor!

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 12+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alic spune:

Carla, ce bine mananca Lari...bravo!
fetelor, cam ce cantitate papa ai vostri la o masa? ca a mea nu e mofturoasa, papa cam orice, dar la cantitati nu stiu daca stau foarte bine...

in ultima vreme, copilasul asta mititel al nostru nu inceteaza sa ne uimeasca …de cateva zile mancam la 2 lingurite: cea cu care o hranesc eu si inca una cu care papa ea direct din bol; azi am lasat-o sa se descurce singura si a papat tot, mai stangaci, tinand lingurita ca pe-un bat, dar a lins blidul acu…o fi, n-o fi..dar mie mi se pare mare lucru pentru varsta ei…

a primit cadou carucior de papusi si toata ziulica isi plimba bebele...
in seara asta imi cerea ceva din cuier pe limba ei, adica goga go..cam asa vorbeste ea cu noi, e clar ca ne zice ceva, are o intonatie foarte buna, atata doar ca noi n-o prea intelegem si ne amuza sau ni se face mila cand o vedem cu cata staruinta ne tot explica in legea ei …si revenind la ce spuneam, prin incercari repetate am constat ca vroia sapcuta ei pe care i-a asezat-o pe cap lui bebe :) si a plecat la plimbare; a facut cativa pasi si s-a oprit sa i-o aseze din nou pt ca se dusese pe-o parte…de-ati vedea cu cata grija…e o minune Natucul asta al nostru, efectiv

aa..si sa nu uit, de 2 zile da pup, dar nu oricui, ci numai noua…avem un ritual mai ales seara inainte de culcare, cand fuge de la unul la altul si ne pupaceste, adica se apropie cu gura deschisa de obrazul nostru si ne unge tacticos cu saliva…asteptand pupata, ca de tuguiat buzele nici gand

noapte buna!

---------------------------------------------------
ALICe, mamic de bebic Natalic (2 mai 2009)
---------------------------------------------------
adresa pt albumul de mot alicebirladeanu@rdslink.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Alic, nu stiu sa-ti spun cat mananca la o masa, depinde si cat ii place, de obicei se satura cam cu jumatate din portia mea. Cu lingurita papa bine de o vreme, de la 11 luni manuia frumos si acum rar accepta sa-i mai dau eu. Mai nou papa bucatele singura cu furculita. Eram sigura ca Naty te va surprinde din ce in ce mai des, este o perioada superba intre 1 si 2 ani, in fiecare zi ai n- ocazii sa te minunezi de realizarile copilului.
Ioana, filmul era frantuzesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

buna dimi, fetele!!!

alynta, se pare ca bebelina se joaca cu nervii nostri. e dolofanica bine... la ce maternitate nasti???

alic, da, de obicei are 4 mese solide din care una de fructe. dar nu intotdeauna. mai sunt zile cate serveste doar 3, iar daca ii mai iese si un dintisor...putem sta pe lapte toata ziua. felicitari pt canin!! cati dintisori aveti acum???

sori, ce fericita esti sa dormi o noapte intreaga!!! daca ai sti cat visez si eu la o astfel de noapte.....

carla, larisa mananca fff bine. felicitari!! cum ii faci cartofi cu cascaval la cuptor??? stati la hotel???

beca, multa odihna!!!

alic, asa e, sunt la varsta la care incep sa=si arate personalitatea si in fiecare zi descoperim noi ca ei mai stiu ceva nou pe care-l fac cu o asa o naturalete...al meu are vreo 2 zile de cand imi aduce pe rand, cate un papuc si imi spune nca-nca, adica sa-i incalt. si uite asa,la un moment dat, se umple bucataria de papuci...is atat de dragi...
si al nostru mai mananca cateodata cu lingurita, dar mai mult in joaca. are o placere nebuna sa ia cu lingurita mancarea din farfurie, sa o intinda pe covor, apoi sa ia matura si sa-mi arate ce harnic e el. intr-un final, mancarea e lipita pe covor. asa ca prefer sa nu-i prea dau si lui o lingurita in timp ce mancam.

[mamica fericita de [bebe] matei george (20.05.2009) si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Otilia, stam intr-un apartament si pot sa gatesc tot ce-mi trece prin cap, chiar daca muncesc, aici imi ramane timp si energie pentru variatii culinare.
Plecam la plaja, va pupam pe toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

alynta, tocmai am citit povestile nasterii lui david si matei. si am vazut ca la toate ai cam depasit termenul si ti s-au indus nasterile...deci, cum sa se abata mariuca de la regula???

[mamica fericita de [bebe] matei george (20.05.2009) si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

carla, distractie placute pe plaja!! cum e vremea acolo??? ca la noi e asa frig si ploua....o autentica veme bacoviana.

[mamica fericita de [bebe] matei george (20.05.2009) si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput