Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***243***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:

sabypai tzitzile is la mine ca maria iar e in faza cand papa numai tzitzi.
si nici n-am cu cine s-o las, plus ca daca nu vor sa semneze nu plec de-acolo.o sa iasa sigur circ, cu dumnezeu inainte.

IMI DATI SI MIE UN VOT? VA MULTUMESC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Mai fetelor Maia doarme de 3 ore , sa vedeti distractie diseara pana o sa adoarma, precis ne apuca 12 noaptea neadormiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Ziua buna!
Ayla, tare faza cu amenintare de pitzipoance Radem noi radem, dar cred ca ne-am lua cu mainile de cap daca intr-adevar s-ar arata una bucata specimen prin apropierea baietilor nostri
Am votat o somnoroasa frumoasa, Maria Bafta maine, Mihaela! sa dea D-zeu sa rezolvati!
Ilinca, am impresia ca ai nostri copii au ceva aptitudini comune: inclinatii spre actorie si (tot am uitat sa-ti zic) "goool" ... In spatele blocului e un teren de fotbal si de fiecare data cand aude galagie face si el galerie- goool, goool..
Si totusi, nu stie nimeni nimic de Dyana??? nici de Floric???

POZE NAZDRAVAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Tufete, dati-o-ncolo de treaba, cum naiba sa iasa varsta limbaj peste 2 ani, ma faceti sa devin frustrata: pai ai vostri vorbesc deja cu subiect, predicat, atribut si complement sau ce? Na, mi-am dat de lucru, n-am avut ce face cu testul asta, ca acum imi tot bat capu', ca Floric, ca al meu cocosh (ma rog, gaina) de ce n-are limbaj academic si de ce e asa infantila de n-are varsta mentala sarita de 2 ani?!:)))
Mihaela, si eu am vrut sa zic sa nu te duci cu fata. Mie, de exemplu, in situatia ta, cred ca mi-ar plesni freo vena pe frunte de nervi, as face urat de toti, i-as face troaca de porci pe aia...si n-as vrea sa vada Sophiphi ce-mi poate capu'. N-o subestima, ca rezista ea fara tzitzi cateva ore, doar nu mai e nou-nascut. N-o supune la asa impact daca stii ca se va lasa cu circ, a patimit ea destule in ultimul timp...
Saby, asa-i, trebuie sa ai rabdare sa descifrezi intrebarile alea, ca eu la prima vedere ma repezeam sa raspund si la a doua intelegeam altceva si "reconsideram". Ce tare ca Maia merge cu spatele, cred ca e super amuzanta.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
1 AN!
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Data: 29.08.10Varsa socializare: 2.51(2 ANI 6 LUNI )Varsa limbaj: 2.03(2 ANI 0 LUNI )Varsa autoservire: 1.38(1 ANI 5 LUNI )Varsa cognitiv: 1.76(1 ANI 9 LUNI )Varsa motor: 1.9(1 ANI 11 LUNI )Varsa mentala: 1.92(1 ANI 11 LUNI )Varsa cronologica: 1.35(1 ANI 4 LUNI )IQ: 142130 + Exceptional/120-129 Foarte bun/110-119 Mediu - Superior/90-109 Mediu/80-89 Mediu - lnferior/70-79 Zona de granita/55-69 Retard usor/40-54 Retard moderat/30-39 Retard sever/Sub 30 Retard profundM-am enervat si eu usor la unele intrebari (ca alea cu inelele de nu stiu ce diametru), dar macar eu stiu sigur ca Eva isi poate scoate sosetele, pentru ca a fost racita si i-am pus sosetele cu otet, pe care le-a dat imediat jos, prin somn Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Na, e clar, Sophiphi e ca melodia aia:"cel mai prost din curtea scolii"
Tot nu pot sa inteleg cum le-a iesit tuturor limbaj de minimum 2 ani; voi ati auzit vorbind copii de 2 ani?! Vreti sa ziceti ca asa-s si ai vostri? Ca daca da, probabil Sophiphi e un Lucian Blaga al clubului scutecelor!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
1 AN!
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Bun, deci m-am lamurit: am facut "ls vrajeala" testul raspunzand astfel la partea cu limbajul astfel incat sa prevad o varsta a limbajului de 2 ani. Mi-a iesit un pic peste 2 ani. Nu va spun la ce intrebari am raspuns cu "da" ca sa iasa acest rezultat! Deci daca ai vostri copii chiar au limbajul la nivelul acelor intrebari, ce sa mai zic: toata stima. Ma duc sa m-ascund in padure!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
1 AN!
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Ilinca, ei, calmeaza-te!
Luana nu vorbeste nici cat un copil de 19 luni, cel putin asa cred eu. O sa refac deseara testul si iti spun la ce am raspins eu cu ,,da''. Acum sunt la terasa cu prietenii lui Alex la o intelnire politica, am intrat de pe telefon, ca ma plictisesc si copiii zburda pe aici si-si fac de cap.
La socializare, autoservire si motor nu ma mir ca a iesit bine teastul, dar la limbaj si eu m-am mirat, in functie de ce anume au stabilit ei rezultatele.
Daca te uiti la rezultatele Luanei,ea are constant 2,4 (jumatate,si la restul probabil media).
Eu zic sa nu te stresezi atat,oricum peste 130 e exceptional, deci nici un copil nu e sub limita de exceptional.


www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu si Luana - raza mea de soare
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Ilinca, am vrut sa ma intorc la intrebarile despre limbaj, dar tb sa o iau de la capat, inclusiv cu cele de 0-1 an si nu am mai avut rabdare.E clar ca suntem subiective, dar, legat de limbaj, Eva bolboroseste mult. Spune "citeta" adica bicicleta, "suc", "oshu"=rosu, "oaie"=sare, "una"=luna astea fiind printre ultimele invatate. Spune pe nume tuturor membrilor familiei si striga pe nume si copiii din cartier.Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Hai, Ilinca, nu te supara (sau esti doar glumeata?). Eu sunt convinsa ca am exagerat la unele intrebari, plus ca, spre deosebire de tine, eu am raspuns rapid peste tot, ca era Eva calare pe mine. Nu cred ca a stat nimeni sa raspunda cu rabdare de profesor la fiecare intrebare, si, hai sa fim seriosi, eu cred ca e testul invechit, am eu un copil destept, dar chiar exceptional...hmmm, nu cred. E doar un copil normal. Ca toti copiii de aici, nu-i asa? Chiar, mintile de geniu se descpera acum sau mai tarziu?Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput