Spania sau España (2)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulya1505 spune:

Citat:
citat din mesajul lui rodyka

Citat:
citat din mesajul lui iulya1505

[quote]citat din mesajul lui olim

iulya, de ce iti faci probleme ca fetita nu o sa se adaptaze in Spania, Intre copii si vorbind doar spaniola, o sa invete mai repede decat crezi tu
Nu cred ca iti accepta nimeni sa o trimiti la 6 ani la gradinita,Depinde mult de zona in care va duceti, de obicei copii straini primesc ajutor de cursuri de spaniole, cel putin unde statea noi asa era.
Bafta multa si nu iti fa probleme ca sigr o sa se acomodeze repede

buna olim, noi vom merge in madrid, dar mi se pare complicat pt ea sa intre la scoala chiar in timpului anului scolar ea nu va intelege nimik din ce se va preda ei deja intrand in materie destul de serios in luna octombrie, cum va recupera ea materia, nu stiu imi este teama de reactia ei , nu vrea sa fie traumatizata psihic ca a ajuns intr-un loc unde nu intelege nimik ,nimeni nu vb limba ei etc.stiu ca copii se acomodeaza repede , dar poate unii copii au locuit acolo ceva timp inainte de a merge la scoala si le este mai usor,noi am mai fost in spania, fetita mea e nascuta acolo dar cand avea 3 ani noi ne-am intors deci ea nu mai tine minte nimik. nu stiu chiar mie teama pt ea cel mai mult.


iulia, in materie nu vor intra serios decat pe la sf lui octombrie, dureaza pana se organizeaza, pana isi cumpara toti manualele si rechizitele necesare, pana se stabilesc profesorii... asa ca in Ro.

nu vreau sa te amagesc ca va fi usor, nuuu! ii va fi mai usor unui copil decat unui adult, clar! eu cunosc 2 cazuri la scoala Mariei mele, s-au adaptat repede si au trecut clasa cu bine, vb spaniola mai bine decat parintii lor acum, dupa doar un an! trebuie sa te gandesti ca, daca vei tine acasa fata un an (socoteste ca aici merg la colegiu de la 3 ani!!), cand o vei inscrie va conta varsta ei, nu clasa pe care nu a facut-o! si eu am dat-o pe Maria la scoala doar la 4 ani, a recuperat insa foarte bine si anul predecent, profesorii sunt foarte atenti si ingaduitori. n-am dat-o nu ptr ca nu as fi vrut, pur si simplu nu avea cine s-o duca la ora 9 si eu incepeam munca la 7 . si cand am zis ca vreau sa o inscriu in primul an mi-au spus ca nu se poate, se ia dupa varsta: are 4 ani, intra in grupa de 4 ani (anul II). in plus, sigur sunt cursuri de spaniola pentru straini, o dai la un curs pentru incepatori daca va fi cazul. dar copiii interactioneaza altfel, va invata jucandu-se, uitandu-se la tv, auzind lumea din jur. trebuie doar sa ai incredere, va fi bine!!


am implinit un anisor!! Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
am implinit 10 ani!!! Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)


multumesc rodica pentru incurajare, eu sunt mai dramatica de felul meu,insa fetita mea este foarte incantata, chiar am gasit pe un site din spania ceva care are toata programa sistemului de invatamnt din spania pana in clasa a sasea si char este foarte util pt ca am vazut ca e foarte bine structurat ii explica in spaniola,lucru care mie imi convine sa se acomodeze ea cu limba si vede in imagini ce ii explica, am vazut ca este foarte atrasa si acum o sa o ajut cu acel site sa faca ce au facut copii la 5 ani acolo si ceva lucruri de la primaria ,sper sa fie bine pt ea.
insa la cum este situatia acum in spania sper sa nu avem ceva piedici din partea ministerului in reintegrarea copilului in sistemul de invatamant acolo in spania, chiar si a noastra.multumesc inca odata pentru sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulya1505 spune:

fetele mai am o intrebare,chiar azi am vb cu soara mea care este in madrid, la ea vom merge in coslada si am rugat-o sa intrebe ce am de facut primu lucru cand ajung acolo pt a putea inscrie fetita la scoala, eu stiam ca trebuie sa merg sa ne empadronam toti 3 si apoi sa merg eu la scoala care imi este mai aproape sa solicit matricula pt fetita, ea avand deja 6 ani impliniti,insa chiar azi sora mea mi-a spus ca avb cu sefa ei spanioloaica si ia spus ca eu matricula trebui sa o cer din aprilie sau cel tarziu pana pe 12 septembrie,daca eu vin in octombrie nu imi primeste nimeni fetita la scoala in timpul anului scolar si voi fi nevoita sa cer matricula abia la anu in aprilie si ca fetita v-a sta acasa. asa ca va rog pe voi care sunteti acolo sa ma lamuriti in privinta asta ca sunt foarte derutata acum.daca nu mi-o primesc acuma la scoala nici la gradinita la anu ce vor face o vor baga direct clasa a doua?sora mea asa mi-a spus astazi.multumesc anticipat si imi cer miii de scuze ca va stresez cu tot felul de intrebari absurde dar de 2 ani jumate de cand ne-am intors noi se pare ca s-au schimbat multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulya1505

chiar azi sora mea mi-a spus ca avb cu sefa ei spanioloaica si ia spus ca eu matricula trebui sa o cer din aprilie sau cel tarziu pana pe 12 septembrie,daca eu vin in octombrie nu imi primeste nimeni fetita la scoala in timpul anului scolar si voi fi nevoita sa cer matricula abia la anu in aprilie si ca fetita v-a sta acasa.


FALS!! inscrierile se fac intr-adevar in aprilie pentru anul scolar care incepe in septembrie (la gradinite se fac in martie). dar daca eu ma mut in celalalt capat al Madridului sau in alt oras, inseamna ca nu-mi mai primeste copilul la scoala?? nuuu! iti spun ca eu cunosc un caz concret. va trebui sa mergi la scoala sa vezi daca mai au locuri libere si apoi sa te interesezi unde e Inspectoratul scolar, acolo vei depune cererea si iti vor repartiza un loc in cazul in care la scoala care o ai tu mai aproape nu gasesti. deci, fii linistita, nu e asa complicat. nu ezita sa intrebi aici, cineva se va gasi sa te sfatuiasca de bine. eu ma gandesc de multe ori ce bine mi-ar fi prins si mie o indrumare acum 9 ani , dar am primit doar bete in roate . sa ne ti la curent cu ce rezolvi.




am implinit un anisor!! Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
am implinit 10 ani!!! Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulya1505 spune:

buna rodica , merci mult pt raspuns ,dar mi-a spus ca doar daca era transferata de la scoala din romania la scoala in spania era altceva ,atunci nu as fi avut probleme ,dar asa cred ca este mai complicat pt ca asa ar face toata lumea si-ar aduce copilul in timpul anului scolar fiind sigur ca oricand ii primeste.oricum sper cand voi ajunge ajunge in octombrie sa nu am probleme desi eu stiu ca invtamantul copiilor acolo e obligatoriu nu ca la noi in romania il duce fiecare cand vrea la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulya1505

buna rodica , merci mult pt raspuns ,dar mi-a spus ca doar daca era transferata de la scoala din romania la scoala in spania era altceva ,atunci nu as fi avut probleme ,dar asa cred ca este mai complicat pt ca asa ar face toata lumea si-ar aduce copilul in timpul anului scolar fiind sigur ca oricand ii primeste.oricum sper cand voi ajunge ajunge in octombrie sa nu am probleme desi eu stiu ca invtamantul copiilor acolo e obligatoriu nu ca la noi in romania il duce fiecare cand vrea la scoala.


de ce?? ar avea cineva un avantaj in a-si duce copilul la scoala in timpul anului scolar?! pai se poate intampla, asta e. cazul de care iti spuneam eu mai sus e ca al tau, un parinte din Ro a venit cu copilul la scoala Mariei in noiembrie, celalalt parinte e in alt oras. si n-au fost probleme. asta cu obligativitatea scolii aici e discutabila... oricum daca vrei sa urmezi studii superioare, normal ca ai nevoie de o baza . cum spuneam, a mea a mers doar de la 4 ani la scoala si nu mi-au taiat capul ca n-am dus-o de la 3, desi e obligatoriu. dar m-au intrebat daca a fost la alta scoala, sa-i ceara notele de acolo. la fel cunosc copii de 13-14 ani care au renuntat la scoala, ori ca le-a parut prea greu si n-au trecut clasa iar apoi au renuntat, ori ca parintilor li s-a parut pierdere de vreme. la 16 ani oricum pot fi angajati! pai tu nu ai cum sa faci transferul fetei, ca ea abia acum intra in cl I, dar daca era in cl a II-a care era diferenta? copilul trebuie sa invete si nu cred ca i se va refuza dreptul asta tocmai in Madrid. poate e vreo fata din Madrid si stie cum e acolo la scoala, dar legea e lege peste tot, mie mi se pare o aberatie sa nu-ti primeasca copilul! poti face si altfel, sa mearga sora ta s-o inscrie la scoala acum, pana nu incepe anul scolar, si sa le spuna ca fata va ajunge mai tarziu din motive personale. nu e asa complicat cum pare de la departare. roag-o pe sora ta sa insiste si sa intrebe direct la scoala, nu la unii care cred ca ar fi asa


am implinit un anisor!! Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
am implinit 10 ani!!! Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Hola fetelor! Noi suntem aici acum in vacanta. Va invidiez ca locuiti intr-o tara asa frumoasa, vreau si eu

Eu am o prietena care a venit aici in Spania inainte de Craciun cu 5 copii, toti au intrat la scola. Fetita cea mica avea 6 ani, nu vorbea nici macar un cuvant in spaniola, s-a incadrat rapid, acum se descurca f.bine.

Prietena mea a locuit aici 9 ani, dar acum 3 ani s-a intors in Ro, ca inainte de Craciun, anul trecut sa vina aici din nou. Ultimii 3 copii sunt nascuti aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

de la 3 ani la 6 ani nu e obligatoriu rodica, de aia nu ti-au cerut socoteala, de la 6 ani e obligatorie scolarizarea, daca nu , se lasa cu amenda si investigatii, de la 13-14 ani in sus problemele sunt altele, abandonul scolarizarii poate fi denuntat de catre parinti sau nu, depinde de caz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

intre 6-16 ani scolarizarea eszte obligatorie
http://www.educacion.gob.es/educacion/que-estudiar-y-donde/educacion-primaria.html

nu stiu exact daca o poti inscrie, oricum exista o comisie speciala pt mutari de la un colegiu la altul si pt alte situatii deosebite
eu vreau sa-l mut pe baiat la un cole mai aproape si maine mergem la comisia asta, la colegiu respectiv pt mutari si situatii speciale gen a voastra nu se poate face nimic, trebuie mers unde iti corespune tie, cand ajungi o sa te interesezi, eu totusi cred ca o primeste, nu stiu ce sa-ti spun, daca vrei ma interesez si eu sau il pun pe sot sa intrebe maine, chiar maine se duce acolo, noi nu suntem in coslada dar oricum in comunidad de madrid, deci legislatia e aceeasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulya1505 spune:

va multumesc pentru raspunsuri tuturor legat de inscrierea la scoala, si eu sper sa o primeasca avand in vedere ca la ei e obligatoriu invatamantul de la 6 ani, am vorbit cu sora mea si a spus ca v-a merge luni sau marti la scoala care este mai aproape de ea si v-a intreba. sper sa primeasca un raspuns bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caro spune:

Fetele din Spania, incerc sa-mi gasesc niste rudate stabilite acolo.Am avut nr lor de tel,dar cumva l-am pierdut. Incerc sa-l gasesc pe Florin Serban. Era la Barcelona cum vreo 3-4 ani. Ma puteti ajuta?

Mergi la inceput