Nou stil de viata (302)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Neata,

Si eu sunt de acord cu Carmen si Tumpi, prea putin discutam de mancat sanatos si sport.

Tumpi, de simtit cum te simti? Adica starea generala...

Sa va scriu meniul meu de ieri:

MD: 1 portie zdravana de afine congelate mixate in blender cu sana si niste proteine pudra
Pranz: macrou( din conserva de data asta) cu legume
Cina: muschi de vita cu salata de vara

Sport: Plyometric Cardio din programul Beach Body Insanity

Lou, eu nu am mai ajuns la inot. Nici la sala...dar ma descurc deocamdata cu Shaun acasa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

o sa ma inspir si eu din site=ul ala, merci emilia.

eu nu prea spun ce mananc pt ca e destul de monoton, tot salate si terci;)
telina cu morcov cat mai des, varza de asemenea, rosiile sunt la putere.
ca branzeturi nu pot decat branza fagaras si de vaci, evit casul dulce ca am observat ca ma baloneaza. Altele nu pot din cauza ca au sare.

Oua: le fac fierte moi sau ochiuri romanesti, atata.

Pun multe condimente.

mai bag linte si naut si sfecla coapta....siceapa/ usturoi din greu:)
Sport n-am voie...abia am inceput sa ma plimb.

Si nu va spun cat m-am ingrasat...da vad ca acuma incep sa dau jos, cate o suta doua de grame pe zi, fara sa fac nimic special.








Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Multumesc de cuvinte.Problema e ca ea nu prea vrea sa lupte aste e oi vedea ce e de facut. Nu pot pleca nicaieri asta e vinovata ma simt pana numai pot.

Carmen pe mine ma poti scoate de pe lista ca eu chiar acuma nu imi sta capul la asta si mai mult incurc.Ce pot spune e ca am ajuns la 62 de kg chiar poate si mai putin .

Va pup pe toate fetele si va multumesc mult de cuvinte.

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

bb-yasmi

Lou, pupam Melina, mica si frumoasa.Mai pune meniuri, ca-mi plac.

Carmen, de acord cu tine.

Eu una m-am apucat de facut sport cu FitBall-ul.imi e mai usor sa fac abdomene asa datorita coloanei.Sunt la a doua tura de masaj de recuperare,dar nu pot spune ca ma simt mai bine(stiti vb aia cu toate bube rele...cam asa eu, cu spatele, cu analize proaste),dar probabil ca dupa seria asta dr imi va da sa fac RMN.

Nu excelez in a face sport, imi place mai mult sa merg cu bicicleta(duminica am preferat sa mergem la picknic cu bicicleta decat cu masina).Am zile cand fac si cate 7-8 km, nu-s mult, dar macar nu stau.

Eu ma mai inspir de aici :http://floridecires7.blogspot.com/ , apropo de retete.

Ruxi, ma simt asa si asa.Nu-s la pamant,dar nici nu excelez.

Azi vreau sa fac quinoia, sunt tare curioasa ce gust are.


"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Ok, in cazul asta, va rog sa veniti cu idei de reorganizare a primei pagini, eventual scoatem lista - aveti ceva sugestii?
raportul va ramane? in caz ca da, atunci propun o data pe luna sa ne cantarim/raportam. Sa postam zilnic meniurile si activitate fizica/sport/miscare pe care o prestam...

Ruxi, Lou, Daniela, Zuzi, Sabina, Delia, Tumpi, Emilia si restul fetelor care sunteti mai active pe topic, va astept cu tot felul de idei/sugestii. Apoi le organizam si renastem din cenusa, .

Emilia, mi-am propus de multe ori sa incerc respectivele retete de pe site, din pacate n-am reusit. Tu spui c-ai incercat una, ce anume si cum ti s-a parut?

Tumpi, multumesc de link, pare interesant, l-am salvat si-l voi studia azi/maine. Chiar nu stiam de el, iti multumesc, .
edit: multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Carmen, merci

Cat de blogul Inei e tare interesant.Am ajuns la ea prin intermediul Mayei.Am facut si mi-a placut f mult mancarica de naut si maioneza de avocado.
Bine eu nu pot spune ca-s interesata f mult de bucataria vegana,fiinca sunt fan branzeturi, lactate.Pot trai fara carne,dar fara ele nu.Dar incerc sa preia de la fiecare cate putin adaptand in functie de necesitatile mele.

Cat de sugestii, hmm, ar fi bine sa dam mai multe idei de sport, insotite eventual de linkuri ceva.Meniuri cat mai sanatoase din care fiecare sa adapteze in functie de organism.

Am vrut si eu sa merg la nutritionist, i-am cerut dr de familie sa-mi recomande unul di mai ca nu m-a dat afara pe usa spunadu-mi ca n-am nevoie de asa ceva.


"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISCOSTY spune:


Buna! Am scris o caruta dar am apasat gresit si s-a dus tot

In fine..si mie imi pare rau ca nu am mai postat meniul si ca nu am intrat mai des..acum este important sa nu lasam sa se duca pe apa sambetei munca catorva fete de a ajunge la 300 capitole
Si eu propun sa scriem zilnic meniul, daca facem sport...eu din pacate numai pot face sport. Ma durea f. tare piciorul si calcaiul si am fost trimisa sa fac RMN...din pacate sunt la un pas de hernie de disc. Trebuie sa slabesc pana la 60 kg, cel putin si apoi mai vedem. Asa ca trebuie sa ma pun serios pe treaba...
La nutritionist am programare pe 16 septembrie...pana atunci mananc echilibrat dar din pacate sunt intr-o perioada unde numai dau nimik jos.
Lista eu zic sa o lasam, la fel si raportul saptamanal...dar acum cum ziceti si voi..

Ptr. raportu acesta am stagnare..75 kg..dar vad ca nu este modificat de saptamana trecuta. Carmen, te rog maodifica si la mine

Tumpi, multumesc si ai grija de tine Sper ca de acum sa intri zilnic
Cuscra, sa nu cumva sa nu mai intri...suntem aici sa te sustinem

Mai revin de acasa si voi scrie si meniul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISCOSTY spune:


BB_Yasmi, la multi ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

La multi ani, BB_Yasmi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu am facut reteta asta http://ligiapop.com/2010/05/15/ciuperci-si-rosii-marinate/ dar neavand dehidrator le-am lasat pur si simplu la scurs si apoi aprox 3 ore in plin soare (in bucataria mea bate un soare teribil la pranz si tre' sa recunosc si ca am uitat de ele acolo in soare pana mi s-a facut foame).
Au fost f gustoase si sotul meu a pus pe ciuperci si cate un cubulet de Tofu cu ardei.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput