despre coride

despre coride | Autor: ardeiash

Link direct la acest mesaj

apropos de accidentul de astazi de pe arena din spania ... accident care putea omori mai multi oamnei veniti la distractie, pt ca asa considera spaniolii corida..

ce parere aveti despre
- coride in general? le-ati interzice?
- ce parere aveti despre faptul ca un animal are doar dreptul de a fi omorat, spre deliciul privitorilor umani?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Citat:
citat din mesajul lui ardeiash

apropos de accidentul de astazi de pe arena din spania ... accident care putea omori mai multi oamnei veniti la distractie, pt ca asa considera spaniolii torida..

ce parere aveti despre
- toride in general? le-ati interzice?
- ce parere aveti despre faptul ca un animal are doar dreptul de a fi omorat, spre deliciul privitorilor umani?

s-auzim numai de bine! si

-------------------------------------------
Very-dependenta de scrapbooking - http://veryscrap.exprimetoi.net/forum.htm


Ardeiash cred ca vrei sa zici corrida...

Eu una nu pot sa vad cruzime sub nici o forma, iar asta mi se pare una dintre formele maxime.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

sorry.. cred ca de la soarele torid mi se trage.. da, merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

O porcarie! Nu m-as duce la asa ceva nici daca m-ar plati ei, nici maacar la circ nu ma duc...Am citit ca sunt zone ale Spaniei unde sunt interzise.
Articolul asta zice asa
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-10784611

Adriana 37+ Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

stiu, insa au fost interzise dupa cate stiu eu doar in 2 orase, .. n-am citit articolul

intrebarea mea ar mai fi: cum poti merge cu copiii... la asa o chestie barbara? ce sa vezi? cum se stinge un animal incetul cu incetuL ? sangele ce curge peste tot i narena?

cum isi educa spaniolii copiii pt aceasta iesire in familie, de duminica , sau ma rog, timp liber?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kj74 spune:

asa cum poti asista foarte bine la taiatul porcului la mamaie la tara sau intre blocuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

pe ala il taiem repede .. tot la fel de repede il mancam ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

si nu pot asista nici la taierea porcului .. nici macar ascunsa... nu pot auzi "tipetele" saracului animal.. asta nu ma-piedica sa mananc sorici si nici pomana porcului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Este o mare tampenie, dar face parte din traditia mai multor tari si nu imi dau seama ce simt aia pe un stadion intreg.
Evident, le-as interzice.
Mirarea mea este insa alta: cum naiba o tara civilizata poate admite asa ceva? Ca au disparut rand pe rand diverse traditii, sau au intrat in ilegalitate, de la luptele cu cocosi pana la vanatoarea de vulpi; asta cum a scapat?

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

da, asa e.. asta e un alt aspect revoltator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

La un moment dat stiu ca se vorbea intens ca porcii kileriti in ograda proprie in Ro de Craciun trebuie sacrificati "uman si european" cu nu stiu ce substanta nu cu cutitul de bucatarie. Sa nu fie stresat animalul, etc. Acu' ma intreb de ce taurii au voie sa moara in chinuri. Or fi mai de demult in Europa si si-or fi castigat acest drept ?
Glumesc, desigur, mi se pare barbar si nu cred ca as putea sa vad asa ceva.
Ceva asemanator se intampla si cu balenele in Insulele Feroe parca ?

Mergi la inceput