Ghiocei de martie-aprilie ***239***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Pisigri, eu, cand am fost la Cluj cu Andrei, am dat si de doi medici care au pus mare pret pe acomodarea micului pacient...e adevarat ca nu au dedicat o intreaga consultatie acestui lucru, dar i-au alocat suficient timp, astfel incat copilul sa se simta in largul lui...deci se poate! Interesant a fost faptul ca lucrul asta l-au facut medici bine cotati, cu putin timp la dispozitie si asaltati de pacienti ,platiti/consultatie (deci, din acest punct de vedere, ar fi fost avantajos pt ei sa nu lungeasca prea mult consultatia), pe cand cei care aveau o gramada de timp la dispozitie si cate-un pacient la usa, n-au considerat necesar sa-i acorde copilului timp de acomodare cu ei si cu mediul, ca erau ocupati sa bea cafea, respectiv sa vorbeasca la telefon

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Georgiana, eu nu mai cred nici in pregatirea medicilor din Romania. cred ca aia care au ceva medicina in cap au plecat sau sint pe picior de plecare, si aici ramin doar scursurile.
Saptamina trecuta m-a intepat o viespe intre degetele de la picior. In ziua aia a fost ok, a doua zi mi s-a umflat piciorul pina la glezna de nici in slapi nu il puteam baga, si m-am dus la spital ca ma si durea cumplit si se invinetise. M-am dus la o " pila"...care era cu 4 rezidente linga el.
Si le zice ala sa imi examineze piciorul. Eu, curata, parol, ca mersesem mai mult intr-un picior, si oricum m-am sters iar cu servetele umede in fata usii...si se uita alea din avion. A trebuit sa le zica doctorul: e fierbinte???? Abia atunci s-au indurat de au pus un virf de degetel, sa nu le muste cumva. Da, era fierbinte...
Zice una: eu nu vad nici un loc unde sa fi fost intepat. Zic m-a intepat intre degetul mare si urmatorul. Nu a fost curioasa sa se uite, nici macar cu manusi.
Apoi le intreaba dr: ce poa sa fie? Pauza. Le ajuta el: reactie alergica, sau o complicatie, ca zburatoarele astea de multe ori poarta si flora patogena cu ele. Care e cea mai frecventa bacterie care poate fi inoculata prin intepatura de vispe sau albina? Pauza. Zic stai frate, invat ceva nou, cine stie ce crocobaur poarta insectele astea?? Si aflu cu stupoare ca da, cel mai frecvent este streptococul. Nu, nu stafilococul....
Astia sint generatia de medici care ne asteapta sa ne trateze, care ne naste si ne ingrijeste copiii....

Cit despre incendiu si alea-alea...eu m-am saturat sa aud ca iar Boc si Base sint de vina. Nu-mi place frate de nici unul dintre ei, da sa mor io, daca un taran ia o copita de cal in cap, tot ei sint vinovati. De vina este personalul din spital care trebuia sa se ocupe de zona aia de spital si care era plecat in life cind a luat foc dulapul. punct. N-are treaba cu dotarile, cu nimic; are treaba FIX cu asistentele si medicii care trebuiau sa se afle pe sectorul ala de culoar si care nu erau acolo. Ca sistemul sanitar e pe duca, asta e adevarat, dar e alta mincare de peste...



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uali spune:

merci pt pm Gia!

medicii pleaca la greu...io si sotz eram impotriva parasirii patriei- muma...eu inca sunt...sotz se mai gandeste...dar a inceput sa-si legalizeze/ echivaleze/ traduca toate diplomele lui de doctor...de ce? ca sa fie pregatit, pt orice eventualitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireal spune:

buna,l-am bagat pe Theo in patut ca azi s-a trezit la 6.30legat de sistemul sanitar chiar ieri am vorbit cu o prietena care este asistenta si mi-a spus ca scarba asistentelor fata de munca este din ce in ce mai mare, mai ales decand le-a taiat salariile, nu asteapta decat spaga, de abia se uita la tine.ea este o tipa careia ii place mult ceea ce face, dar a zis ca s-a saturat sa munceasca numai ea si ceilalti sa o frece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Hai sa va zic si eu una...Nu stiu daca v-ati verificat cardurile/conturile dar.................INDEMNIZATIA A FOST DIMINUATA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Adaptare cat mai usoara proaspetelor "gradinarese", Luana si Pisilina.

Pisigri n-am fost prin zona, dar te-a lamurit bine Chato...Eu zic ca sunteti pe drumul bun. Unii copii e posibil sa inceapa cu o repriza mica de boceala cam dupa o saptamana, cand se prind ei ce totusi se ingroasa gluma. Vestea buna e ca trece si asta cu "multa iubire"

Multa sanatate si bolnaviorilor! Sper sa aflam in curand ca toti sunt ok...

Despre tragedie,chiar nu mai pot spune nimic in plus...Mi-au dat si mie lacrimile ca oricarui parinte si sper, din tot sufletul, ca cei care sunt inca in viata sa reziste,iar sechelele sa fie minime. Mai sper ca vinovatii vor plati, indiferent ca-i vorba de cadre medicale sau electricianul care s-a ocupat de priza.

Georgiana-ai facut o alegere buna.Mai ales ca aveti si o asigurare.

Nu idealizati insa sistemele medicale din strainatate....Exista si aici multe hibe, si aici lucreaza oameni care pot gresi. V-as putea da exemple cu aventuri personale prin spitalele frantuzesti de "top", dar nu are sens sa incarc subiectul aiurea . Sa ne rugam sa fim sanatosi si sa avem de-a face cat mai putin cu spitalele si doctorii( pe post de pacienti)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireal spune:

Georgiana, ai facut foarte bine si nu are de ce sa-ti fie rusine, probabil ca multi am proceda asa daca am putea.In ziua de azi cand te duci la doctor trebuie sa fii mai informata decat el altfel nu stii cu ce boli imaginare te scoate.Aseara cand l-am bagat pe Theo in patut si-a scos suzeta din gurita si m-a pupat, m-a emotionat asa de tare. Si dimineata cand il iau in patut ma pupa pana ma trezesc, i-am spus eu ca ma trezesc doar daca ma pupa si acum asa imi face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503
Hai sa va zic si eu una...Nu stiu daca v-ati verificat cardurile/conturile dar.................INDEMNIZATIA A FOST DIMINUATA.
E si cheltuita Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrisimo28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503
......INDEMNIZATIA A FOST DIMINUATA.


asta e prima diminuata si e pe luna.........iulie?

dragastoasa de Drg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireal spune:

Bianca, am vazut de aseara, naspa rau.Dati-mi va rog si mie reteta de papanasi pt. bebelusi.

Mergi la inceput