EU CE FAC? Tragedia bebelusilor si sist medical Ro

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

O idee extraordinara mi se pare cea cu consilierea parintilor.Am vazut-o azi la un post de televiziune pe Bianca Brad si spunea mai multe lucruri foarte importante si care pe ea au ajutat-o sa suporte mai usor disparitia prematura a fetitei ei...poate e mult spus 'suporta mai usor' dar cred ca ati prins ideea....
LA Giulesti nu cred ca este in vreun fel posibil sistemul roaming in.Si nu din cauza de incubatoare in primul rand.Ci din cauza ca este un spital vechi (cred ca foarte vechi chiar), care este 'compartimentat' si organizat de asa natura incat are o toaleta la capat de coridor, sunt saloane si de 10 persoane (cu toaleta in salon de data asta).E greu sa restructurezi o astfel de cladire.Iar de roaming in intr-un salon de 10 mamici+ 10 bebelusi nu cred ca se pune problema...Si nici de renuntat la toate paturile pentru ca cererea este/era imensa...
Cand am fost cu David la IOMC am stat intr-o rezerva, doar noi doi si el a stat la incubator - la lampa pentru icter + cu perfuzie.Deci pentru un bebelus stabil, pe calea 'cea buna', nu cred ca o reprezinta o problema un incubator intr-o camera dar sa stea langa mamica lui.
Solutia cred eu este ca tot spitalul sa fie regandit de la 0 - in alta cladire.Am nascut acolo si am numai cuvinte bune despre medici (am nascut cu dr Ion) si despre moase. Dar in ciuda tuturor dotarilor nu arata ca un spital modern si cum ar merita sa fie din cauza cladirii - care se pare ca oricum nu a mai facut fata din punct de vedere administrativ (supraincalzirea nu cred ca era posibila intr-o cladire moderna si dotata corespunzator).

Chiar imi doresc si eu sa cred ca se poate face ceva...nu stiu ce..imi inchipui 'ceva', o institutie undeva in afara care sa ne poata apara drepturile celor care suntem in aceasta tara.Si mai ales unde ne 'doare' mai mult:sanatatea copiilor nostri.
Imi e clar ca majoritatea demersurilor televiziunilor si alte institutii au un substrat politic.Deja vad certuri pe tema:sa fie sau nu zi de doliu national.Toti vor folosi aceasta inamplare nefericita ca sa isi faca ei putina propaganda sau ca sa dea in partea adversa.
Dar repet...vreau sa cred ca undeva se poate face ceva...ca exista un 'for' superior caruia sa ne putem plange.Si nu ma refer la Dumnezeu...


Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

si inca ceva....sa cerem ca sub nici o forma sa nu se mai fumeze in incinta spitalului

-----------------------------------------------------------------

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Sa se schimbe legea sponsorizarii!

Dar sa fie un cadru legal in carea sponsorizarea chiar sa conteze in bilantul contabil al unei firme! astfel incat poate se reuseste mai repde/usor dotarea spitalelor-ca suntem acum la acest subiect!
Si, poate, sponsorizarile dedicate anumitor domenii, cum ar fi, sanatatea/cercetarea/invatamantul! sa aiba un statut special ca nu e totuna cu sponsorizarea unei echipe de footbal


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui MACARIE

si inca ceva....sa cerem ca sub nici o forma sa nu se mai fumeze in incinta spitalului

-----------------------------------------------------------------

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos


da, un aspect foarte foarte important. in iarna cand am fost la socrul la spital, in cabinetul asistentelor era fum de tigara (cred ca cel putin trei persoane de la personal fumau in acel moment) si mirosea a taverna. sa mai spun ca era pe sectia de cancerosi in faza terminala?


Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David

M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui AdiS


Eu sunt pentru protest si cred ca trebuie sa ne agitam acum nu peste 2 luni cand deja se va "uita". Cred ca trebuie sa ii ajutam pe cei din sistemul de sanatate sa schimbe lucrurile iar ceea ce s-a intamplat acum este de intolerabil. De undeva trebuie sa inceapa sa se vada.



Cred ca este cel mai la indemana gest, cu o eficacitate care, e adevarat, depinde de marimea si forma protestului, dar care poate misca ceva. Sa ma explic:
Tragedia de la Giulesti nu este doar a sistemului sanitar. Auzeam nu stiu ce comentator ca ar trebui sa demisioneze ministrul muncii, sanatatii, finantelor...e asa de vast acest lucru, asa de impersonal, asa de imposibil...
Acolo a fost o neglijenta tehnica care se putea intampla in orice institutie. Niste oameni inconstienti au facut, probabil, o munca de mantuiala, fara nici un fel de constiinta etica sau profesionala.
Lucrarea nu numai ca nu a respectat norme tehnice elementare, n-a respectat nici norme specifice unitatii respective. Pentru ca un trasaseu electric difera in functie de locul montajului, intre un spital, o locuinta, o mina sau un parc de distractii. E vina unui manager, care nu a respectat niste norme incluse intr-un proiect. Daca o fi fost un proiect...
Apoi, sala era goala, dar noua ni se serveste faptul ca nu ajunge personalul...poate ca personalul juca macao, undeva prin alta parte. Cine stie exact?
Iata, deci, ca sunt multi factori din mai multe domenii, nu musai medical. Care se vor repeta iar si iar intr-un spital, o banca sau o puscarie, vor muri oameni.
Cred ca protestul trebuie sa cuprinda cererea pedepsei maxime si colective, pe domenii, nu numai cine stie ce amarastean. Eu zic ca trebuie sa faca puscarie managerul spitalului, cei care au facut instalatia, cei care trebuiau sa supravegheze si toti altii care au contribuit la crima. Eu stiu ca crima se pedepseste, iar aici mai vedem si circumstante agravante.

Putem sa facem si ceva pariuri, vis a vis de cine va plati...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Tzitziri, in salonul in care eram eu stateam 6 mamici (toate nascusem prin cezariana, 5 cu epidurala si 1 cu anestezie generala) cu bebicii nostri. Spatiile delimitate cu perdelute... deci daca aveam nevoie de intimitate trageam perdelutele si o aveam.

Si bineinteles, detectoare de fum care sa functioneze si fumatul STRICT interzis. Legea exista, dar o respecta cineva??



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)


"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analuz spune:

Este incredibil ca nu se afla nici o asistenta in incapere pe o perioada atat de lunga. In comparatie, in California in sectiile NICU (terapie intensiva nou-nascuti) nivelul minim de personal este de o asistenta licentiata (Registered Nurse) la 2 pacienti. Daca spitalele nu respecta aceste standarde isi pot pierde finantarea de la stat (programele Medicare si Medicaid) sau vor fi gasite vinovate in caz de malpraxis.

Nu exista bani pentru asa ceva in spitalele din Ro, dar suntem atat de departe de aceste standarde...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

in starea in care s-a ajuns, nu mai sunt convinsa ca un mars i-ar sensibiliza pe politicieni...or sa spuna din nou ca nu sunt bani.
iar una din cauze cred ca este si faptul ca nu este asigurat un numar optim de personal, care sa stea permanent in salon la bebelusi (in acest caz).(fara sa mai punem la socoteala lipsa de pregatire continua pe care ar trebui s-o aibe fiecare angajat sau indolenta unora).

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

alinuk nu stiu ce facem dar conteaza pe mine in ciuda antifatalismului meu:
1. cred ca ministrul ar tb sa demisioneze....nu e direct vinovat dar mi se pare inacceptabil ca nu a fost acolo. Mi se pare un gest de onoare sa plateasca de la asistenta la marinescu si pana la ministru pt ca evident a fost vina asistentei ca nu era acolo, a lui Marinescu ca a tolarat chestii de astea si a ministerului ca nu l-a fortat sa impuna reguli de baza.

2. sistemul sponsorizarii...suntem de acord ca nu sunt bani, hai sa dam spaga vesnica spitalului, cu chitanta si cu scutire din venitul impozabil. am putea face o campanie pe subiectul asta. Pana la urma sta in puterile noastre sa ne facem vocea auzita si sa luam atitudine


Mergi la inceput