inselata si eu ??

inselata si eu ?? | Autor: sieulafel

Link direct la acest mesaj

buna. pentru inceput tin sa multumesc admin/florin/marius sau cui mi-a aprobat deschiderea acestui cont asa de repede...
sunt membra DC de muulti ani dar am iesit rareori din "barlogul" meu de la clubul scutecelor. cand vizitam sectiunea aceasta ma ingrozeam de tragediile citite. uneori am raspuns, alteori nu. dar cel mai mult imi placea sa citesc raspunsurile primite de fete; unele dintre ele asa de pertinente, de la obiect, de... de puteai si tu - un x din afara - sa tragi invataminte...
asta sper si eu pentru mine acum.
asta imi doresc, asta va rog sa faceti... raspundeti-mi orice, ajutati-ma sa inteleg, ajutati-ma sa ma hotarasc...

e greu sa ma adun, e greu sa fiu coerenta. de 4 zile parca traiesc in zona crepusculara. atata durere si atata plans.... cand ma trezesc dimineata, inainte sa deschid ochii incerc un "ceck-ing" al creierului... incerc sa aflu daca am visat urat sau este realitate ce traiesc...

sunt impreuna cu sotul meu de vreo 16 ani si suntem casatoriti de 7 ani. ne-am cunoscut in timpul facultatii. pentru el a fost dragoste la prima vedere pentru, mine dragostea a venit usor-usor dar dupa ce s-a instalat... EL a devenit ratiunea mea de a fi! traim dosr pentru el, pentru cuvintele lui, pentru mangaierile lui, pentru telefoanele/mesajele lui atunci cand era departe de mine.
el.... am si acum dosare cu mesajele de dragoste printate. numele meu era inlocuit cu numele tuturor florilor, cu numele tuturor animalutelor gingase si frumoase... cand eram impreuna eram lipiti unul de celallat, ma mangaia, ma pupa in prezenta oricui.
hm. fuse....
acum 7 ani am nascut primul copil si dupa alti 5 pe al doilea.
in timp, dupa nasterea primului copil, relatia aceea cu artificii frumoase s-a schimbat. numele meu a devenit "mami" atat pentru copil dar si pentru el...
ce sa spun ca sa scurtez inceputul deja prea lung... din start imi recunosc greseala mea... dupa ce am nascut am devenit "mama" si am uitat sa mai fiu "amanta". tarziu am vazut ca gresesc....prea tarziu!
dupa ce am nascut si a doua oara, mama s-a mutat la noi pentru ca eu m-am intors la 4 luni ale copilului la serviciu. era perioada acea cu legea nashpa si as fi primit mai putin de 1/4 din salariu daca stateam acasa....
el a facut medicina. pana acum un an a fost rezident. banii lui practic nu existau...anul trecut am avut o perioada tare grea. el era asa de nesigur pe el, pe viitorul lui. a reusit sa obtina un examen si sa ia post la un spital din afara bucurestiului.a inceput sa faca naveta. si-a luat niste consultaii si la un cabinet aici, in bucuresti.
a inceput sa castige si el bine. am inceput sa fiu si eu mandra de el. mama a plecat de la noi, am ramas singuri si parea ca merge bine. sau ma rog... eu eram in lumea mea, fericita de cei doi copii, mandra de barbatul meu si multumita de serviciu meu si realizarile de acolo.

inceputul calvarului s-a declansat duminica trecuta. cautand in History la calculator ceva am vazut un site necunoscut ( cred ca uite nu stiu cum...) si cand l-am deschis era o pagina cu declaratii de dragoste... de ce sa citeasca sotul meu declaratii de dragoste???!!!
nu i-am spus nimic si mi-am propus sa-l urmaresc.
mai fetelor,.... in viata mea nu am fost geloasa. nici macar cat negru sub unghie. mai degraba as fi crezut ca vine sfarsitul lumii in 2012 ( si nu cred asta!) decat sa cred ca barbatu' meu m-ar insela vreodata....
2 zile, pentru ca "ghimpele" imi intrase in suflet am inceput sa "rasfoiesc" fapte d'ale lui din trecutul apropiat...
grija brusca si excesiva pentru cum se imbraca, pentru cum arata. el de care ma rugam eu la 2-3 luni sa se barbiereasca... brusc se barbierea fara niciun indemn din partea mea.
el care habar n-avea daca tricoul de pe el este murdar - nu imbraca haina decat odata.
el care in viata lui purtase camasi doar la petreceri.... de care ma rugasem ani de zile sa se imbrace cu camasi ca-i sta tare bine... brusc lua in fiecare zi cate-o altfel de camasa... si multe altele.
inclusiv cafea, sucuri naturale, alune si cipsuri pe care le cumpara si le ducea la spital cand era de garda.
la vremea respectiva ma bucuram. ca a inceput sa se ingrijeasca pe el, ca isi face prieteni la serviciu...

miercuri seara, cand am intrat in casa cu copiii din parc mama m-a tras la o parte si cu voce tremuranda mi-a spus ca ea crede ca El ma inseala. ca a vorbit mai bine de o ora cu cineva la telefon. conversatia s-a purtat in mare majoritate in soapta, in spatele usii inchise. ( de fapt ,asa vorbea de multa vreme... de cate ori suna telefonul il lua si pleca in alta camera si inchidea usa. iar eu proasta pamantului aveam grija sa merg cu copiii in coltul opus casei ca sa-i asigur linistea necesara sa dea consultaii prin telefon... asacredeam eu !!!! )
mama - avand experineta unei femei inselate si ea, facand si inainte pe detectivul in cazul ei... a pus pur sis simplu urechea la usa si a ascultat.
doua fraze m-au dat peste cap....
"iti dai seama ca raman 4 zile singur aici?!" si " spune-mi ceva. orice. minte-ma"

frazele astea doua./.. in orice context as incerca sa le bag nu reusesc sa le asociez cu serviciu, cu problemele de serviciu pretins discutate de el....

cele 4 zile de care vorbea... m-am rugat de el sa-si ia concediu sa mergem si noi undeva. a pretins ca nu se poate. ca nu stie cand ar putea. eu am hotarat atunci sa plec totusi cu copiii undeva la o prietena la tara prin mehedinti. o luam si pe mama cu mine. el, surpinzator nu s-a suparat, nu a incercat sa spuna sa nu plec fara el...

voi continua.
incerc sa scap si de cele 10 mesaje

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sieulafel spune:

m-am dus la al dupa cateva minute. era in pat si se uita la televizor. i-am cerut mobilul sa verific cu cine a vorbit. i-am motivat ca mobilul meu s-a descarcat. in prima faza mi-a intins telefonul si inainte sa apuc sa-l iau l-a luat el inapoi si a inceput sa butoneze disperat la el. ii tremurau mainile si in acelasi timp mi-a spus ca mi-o formeaza el pe sor-mea. mi-am dat seama ce facea... stergea apelurile date/primite/ mesaje.
am luat telefonul, telefonul deja suna la sora-mea, am intrebat-o o prostioara si apoi am inchis. el a venit dupa mine la bucatarie si ma urmarea. m-am uitat atunci in apelurile formate si nu am gasit decat ultimul apel catre sor-mea. am crezut ca poate nu stiu eu unde sa ma uit si pe ce sa apas. m-am format pe mine. telefonul meu a sunat exact langa el. el nu m-a intrebat nimic ... de ce nu este descarcat asa cum spusesem...
m-am uitat din nou si am gasit cele doua apeluri - catre sor-mea si catre mine...
atunci lumea mea s-a prabusit. atunci am inteles ca mama are dreptate...
de ce sa fi sters apelurile din telefon daca nu avea nimic de ascuns...?????
nu-mi imaginam niciodata ca voi reactiona asa.
am pregatit mecanic copiii de culcare. dupa ce au adormit m-am dus pe balcon si toata noaptea am plans/fumat/ gandit/ pus 1000 de intrebari...
ma gandeam sa va scriu voua.... sincera sa fiu eram asa de bulversata - sunt asa de bulversata - ca am nevoie sa mi se spuna si cum ma cheama....
dimineata a sunat-o pe mama sa o intrebe daca stie ea ce am eu....
mama a jucat teatru cu mare talent. din pacate nu pot sa-i spun ca ea a auzit. nu ar ierta-o niciodata daca ar sti ca ea a acsultat la usa si mi-a spus...
in cursul zilei m-a sunat de multe ori, mi-a dat mesaje la care raspundeam cu "nu am nimic" "o sa vorbim altatdata".
in cele din urma nu am mai rezistat si i-am zis ca banuiesc ca ma inseala.
a negat, bineinteles. i-am trimis pe mail o lista cu semnele mele de intrebare la care in parte a putut raspunde/ motiva in parte nu...
nu a avut nicio explicatie de ce a sters apelurile primite. decat ca asa face el. si... DA! asa face el de ceva vreme... am constatat asta nu ca-l verificam si atunci cand vroiam sa apelez pe cineva dupa telefonul lui nu gaseam apelurile date/primite - mai usor de format asa decat sa cauti de fiecare data nr. in agenda...

seara - el a fost de garda, a iesit vineri dupa amiaza - m-a sunat mama lui sa ma asigure ca ea isi cunoaste baiatul si ca este "onest" si niciodata nu m-ar insela. m-a asigurat ca ea si socra-meu ma iubesc mult si ca sa nu divortez. a incercat ea sa-mi explice toate semnele mele de banuiala dar... slabute explicatii...

vineri dupa amiaza m-am intalnit cu el pe un lac si am stat in masina sa discutam.
nu m-a convins ca nu m-a inselat. dar a incercat.
nu inteleg..... ori nu o iubeste asa de mult, ori e si aia maritata... sunt liberi acum sa recunoasca si sa fie impreuna...

i-am spus ca explicatiile lui le cred in proportie de 30-40% ( in realitate nu le cred deloc!) si ca pentru acest procent, si ca pentru ca orice greseala este omeneasca si fiecare om merita o a doua sansa sunt dispusa sa incercam sa mergem impreuna mai departe...

sambata a fost din nou de garda. ma intrebam in fiecare moment daca este cu ea...
a, ce cred ca l-a speriat foarte tare... eu m-am legat in permanenta in acuzatiile mele de acel telefon primit si sters din memoria telefonului atunci cand am intrat in casa cu copiii...
i-am spus vineri ca voi afla cu cine a vorbit atunci si acea persoana - dupa ce-i voi afla numele - va zbura de la serviciu in 3-4 zile si nu se va mai putera angaja in sistem iniciodata in acel judet.... stie ca as putea.
nu as pocni din degete si gata dar... am posibilitatea sa vorbesc cu cativa oameni sus pusi cu conexiuni mari si mi-as putea gasi omul care sa faca asta...

ce credeti? vrea sa-si dea demisia!!! renunta la serviciu!!! motivul... sa ma linistesc eu ca el nu este legat de nimeni acolo...
intrebarea mea.... nu cumva este ca sa o protejeze pe EA ????
auzi... va sta acasa pe salariul meu... va avea grija de copii...
el va avea grija de copii l-am intrebat daca stie cum se deschide scaunelul de masa al fetei... l-am intrebat daca i-a incalzit vreodata laptele sau stie unde tinem biberoanele... norocul lui ca am scapat de pampersi ca nu a schimbat in viata lui un pampers....
discutia de ieri, inloc sa mai lamureasca din lucruri le-a adancit si mai mult.
aflu ca el crede ca nu-mi pasa de el si de visele lui ( unul dintre ele sa plecam din bucuresti.... unde? ca serviciu ca cel pe care il am acum nu voi mai gasi nicaieri! si sunt tare buni "banutii" mei sa-si cupere toate delicatesele de pe piata!!!!)aflu ca el crede despre mine ca nu l-am iubit niciodata. ca m-am casatorit cu el din interes pentru banii lui... "banii" lui insemnand o garsoniera in care stateam cand el a terminat facultatea si a plecat din bucuresti ( nu este nici el nici eu de aici!).
am hotarat sa ne dam timp pana la 15 septembrie sa vedem cum sta lucrurile intre noi. eu am reconuscut greseala mea dar i-am si atras atentia ca de ceva vreme m-am schimbat si vreau in continuare sa devenim ce am fost cu 7 ani in urma...
nu stiu daca se mai poate.
nu stiu daca se mai merita.
nu stiu daca el ma iubeste.
aseara si-a scris demisia din nou. m-am dus la un moment dat la el si i-am spus ca desi nu ar trebui sa-mi pese... ii atrag totusi atentia ca daca ramane fara serviciu, asa cum merg lucrurile intre noi va ramane evident si fara mine si ca nu v-a avea niciun venit cu care sa stea in garsoniera... discutia a degenrat din nou...
din acuzat a devenit acuzator... eu sunt o nenorocita caci cred despre el ca este un nenorocit...
dimineata l-am vazut ca s-a imbracat si a plecat totusi la serviciu...

la 15 septembrie va pleca chiriasa pe care o avem in garsoniera si se poate muta acolo iar eu cu copiii sa raman in apartament.
astazi imi voi duce copiii la tara la mama si vom fi doar noi doi pana la 1 septembrie.

nu stiu daca ati reusit sa intelegeti ceva din ce am scris...
ce vreau?
parearea voastra - argumentata daca se poate - daca ma inseala sau nu... daca se merita sau nu se merita sa-i dau a doua sansa....
din experienta voastra... doi oameni care s-au iubit ani de zile cu pasiune... care in timp au devenit doi straini, doi colegi de apartament... mai pot reinvia ceva....


Dumnezeuleeeee am aflat ca a murit tatal meu
cate mai pot duce Doamne ??????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

sieulafel, condoleante. Imi pare rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



Condoleante pentru pierdere!


Sotului meu i s-a furat ieri bicicleta. O tinea in scara blocului, la etajul la care locuim, legata de balustrada. Cand am vazut cat a fost de trist i-am spus ca nu ma asteptam sa-l afecteze atat de tare, am crezut ca daca a lasat-o acolo (de 2 ani o avea si numai iarna o tinea pe balcon) nu inseamna nimic pentru el. Toata lumea stie ca din scara blocului bicicletele se fura, inutil ca i-am atras si eu atentia. A crezut ca lui nu i se poate intampla si chiar a fost un norocos...2 ani. Din punctul meu de vedere era doar o chestiune de timp, cand am venit de la piata si am vazut balustrada goala am simtit un fel de usurare ca s-a mai dus o incertitudine din mintea mea - stiam ca o sa se fure dar nu stiam cand.

La fel cum se stie ca din scara blocului se fura biciclete, se stie si ca barbat redus la tata nu exista, ambele situatii admitand exceptii care intaresc regula. Sunt convinsa ca si tu stiai dar ai riscat, ai crezut ca tie nu ti se poate intampla. Vestea buna este ca, spre deosebire de sotul meu care nu mai are nici o sansa sa-si recupereze bicicleta, din reactiile sotului tau vad o sansa ca tu sa-ti salvezi casnicia. Iti doresc multa intelepciune in sensul asta, sa nu iei decizii impulsive si sa te pastrezi pe o linie de mijloc...nu e loc aici de orgoliu (caci stii ca ai gresit) dar nici de umilinta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Sa stii ca sunt anumite profesii care ocupa locurile fruntase in adulter, printre care si medicii. Pt. ca daca stai sa te gandesti cat timp petrece sotul tau in spital si daca la in timpul ala te gandesti ca sta langa el o asistenta/colega/studenta/infirmiera etc , draguta, care flirteaza, care il face sa se simta sexy si destept samd e usor sa calci pe langa.
In primul rand aminteste-ti cand l-ai laudat tu ultima oara, sa ii spui ca e sexy, ca e superdestpt, sa pici in func cand iti povesteste ce a facut la lucru.
Asta este prima diferenta dintre sotie si cineva nou, ca cineva-ul nou te face sa te simti din nou king of the world, iar cand ajungi acasa inevitabil mai sunt si certuri/reprosuri etc.

Nu putem noi sa iti spunem daca merita sau nu. Din ce vad la cei din jurul meu da, merita, nu stiu pe nimeni care sa fi divortat din cauza amantei, si cunosc extrem de multi oameni cu amante.
Dar nu asta conteaza, important este sa stii tu daca il mai poti ierta, daca poti sa redevii din nou si sotie si nu in ultimul rand, daca poti sa treci peste.


parerea mea este ca te insala. I-as spune ca imi insulta inteligenta stergandu-si apelurile din memorie si dupa aceea negand ca a sunat la cineva. Spune-i sa se hotarasca, familia sau amanta, amandoua nu. Sau daca sunt amandoua sa iti spuna ca aveti o relatie dechisa si sa te intalneti si tu cu cineva.


Nu sunt adepta, dar daca el in continuare ar nega tot as angaja un detectiv particular sau i-as pune un reportofon in masina/cabinet/servieta/halat, depinde de cat e de mic reportofonul. sau chiar o camera ascunsa. asta doar pt. a-i demonstra ca minte si e penibila faza.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Inainte de toate condoleante. Ai o zona gri, e clar. INSA: se va sterge.
Acum cred ca trebuie sa ai rabdare. Lucrurile trebuie luate pe rand.
1. Din nefericire ai un deces in familie. Aceasta este prima prioritate din punctul meu de vedere acum.
2. Copiii pleaca - asta e bine, foarte bine, pentru toti inclusiv pentru tine si sotul tau. Prioritatea numarul doi.
3. Plecand copiii aveti timp sa rasuflati. Este foarte important sa respirati - ma refer relational. ORICE ati face orice decizie TREBUIE luata doar in stare calma. Altfel se vor strecura greseli iremediabile.
3. Partea cu inselatul. Probabil ai dreptate. Din ceea ce scrii asa rezulta. INSA: exista probabilitatea sa fie o iesire in decor. Nu ca nu ar fi tot un inselat, dar exista probabilitatea sa fie un derapaj. Motivele au importanta insa NU ACUM. Acum este important sa te linistesti. Cred ca daca el va sta in garsoniera 2-3-7 zile ar fi bine pentru ca fiecare din voi poate gusta "la rece" orice ar gandi. Probabil asa stand fiecare in sinea lui si cu sine va putea sa gandeasca mai linistit. TU nu trebuie sa iei nici o decizie din punctul meu de vedere acum. Tu esti acasa, el este in deplasare. Adica asta inseamna ca el trebuie sa decida ce vrea. Desigur tu ai dreptul sa refuzi, insa eu nu as refuza deocamdata.
IMPORTANT! Eu nu m-as razbuna niciodata pe ea pe cealalta. Chestia cu gasitul de lucru in sistem. Forget it! Nu va merita niciodata sa faci rau cuiva.
El.... hmmmm.... personal cred ca este un derapaj. Nu este o relatie dar clar exista o ea. Ca refuza sa recunoasca ... e clar. Oricine ar face la fel. Ce sa spun? Timpul, doar timpul le aseaza.
Chestia cu demisia - apa de flori. Bancuri de adormit copiii mici. Nu va pleca nicaieri. Aiurea - pressing psihologic, modalitatea banala de a deturna atentia de la subiectul initial. Asa cum ai sesizat este o modalitate de aparare - atacul. Dar e pe teren alunecos si el si tu stiti asta. E clar ca stie ca a fost prins in "off side" - este speriat, a vorbit cu ai lui, incearca sa drege busuiocul cum se zice.
In fine - opinia mea este ca el acum nu va avea nici o intalnire cu nimeni. Mai mult, se va retrage. Dar faptul va ramane inscris. Cred ca merita sa dai a doua sansa insa nu asa pe fata. Va trebui sa cedeze el. Si o va face.
IMPORTANT! Sa nu te cobori niciodata la nivelul lui. Adica ai un teren. Il pastrezi. El a iesit in afara? Ok va trebui sa munceasca sa (re)intre pe teren. Are un cartonas galben. E bine de stiut. Dupa galben vine invariabil cartonasul rosu. Asta va insemna afara din joc. CEL CARE PRIMESTE CARTONASUL ROSU PARASESTE DEFINTIV TERENUL.

Acum insa prioritizeaza-ti problemele. Opinia mea o ai mai sus.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Sieulafel, condoleante!

Eu vad dinafara un lucru putin ciudat: ca in povestea asta se discuta despre bani. Ca el nu a produs mare lucru pana acum un an, spui : "am inceput sa fiu si eu mandra de el" - si pana atunci? In capacitatea de a aduce bani statea valoarea lui ca barbat/sot exclusiv? Apoi, el spune mai tarziu ca renunta la serviciu si sta cu copiii si din nou il minimalizezi " cine, tu? stii tu sa desfaci scaunul de masa etc".Poate ca lui i-a lipsit stima de sine multa vreme, simtindu-se intretinut si criticat pentru asta, alaturand la starea asta si faptul ca era cu totul neglijat ca barbat, iar acum, de cand ii merge mai bine ..infloreste, descopera ca are ceva valoare, ca si alte femei il plac pentru ceea ce este, ca exista "o viata".
De asemenea mi se pare nepotrivit ca ai informat toata familia (inclusiv parintii lui) despre asta inainte de a discuta pe larg lucrurile cu el si de a incerca sa rezolvi situatia intre voi doi in vreun fel, oricare.
Din ceea ce spui este destul de clar ca el ori chiar are pe altcineva, ori tatoneaza terenul in directia asta. Daca iti doresti in continuare aceasta casnicie, este un moment bun sa verifici daca se poate salva sau nu. Discutiile pe care le descrii pot fi catalogate oricum dar nu constructive in directia asta. Santajul si amenintarile or sa va adanceasca intr-un razboi din care s-ar putea sa iesiti cu rani nevindecabile si atunci tai orice posibilitate de reconciliere. Spui ca esti mandra de el ca si-a gasit un seviciu bun etc , dar il aduci in situatia de a renunta la el drept pedeapsa pentru ce banuiesti ca a facut, prin santaj.
Acum, daca este ceva peste care crezi ca nu poti trece in veci (desi inainte de a lua decizia asta, poate nu ar fi rau sa o verifici cu un psihoterapeut specializat) poti incheia pur si simplu relatia si basta. Daca insa doresti sa o salvezi (spui ca vrei ca lucrurile sa stea ca acum 7 ani - desi voi nu mai sunteti aceiasi) atunci parerea mea este ca trebuie sa schimbi putin "strategia" si modul in care te raportezi la situatia asta. Iti recomand din suflet un terapeut si in situatia asta, un specialist stie exact pe ce butoane sa apese ca sa te faca sa iti dai seama ce vrei de fapt si te poate ajuta cu caile personalizate de a ajunge acolo, iar daca a existat cu adevarat dragoste autentica intre voi doi, cu singuranta ca ea se poate regasi si relatia voastra se poate dezvolta minunat reconstruita si refacuta pe baza asta.


Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Chestia cu demisia - apa de flori. Bancuri de adormit copiii mici. Nu va pleca nicaieri. Aiurea - pressing psihologic, modalitatea banala de a deturna atentia de la subiectul initial. Asa cum ai sesizat este o modalitate de aparare - atacul. Dar e pe teren alunecos si el si tu stiti asta. E clar ca stie ca a fost prins in "off said" - este speriat, a vorbit cu ai lui, incearca sa drege busuiocul cum se zice.
In fine - opinia mea este ca el acum nu va avea nici o intalnire cu nimeni. Mai mult, se va retrage. Dar faptul va ramane inscris. Cred ca merita sa dai a doua sansa insa nu asa pe fata. Va trebui sa cedeze el. Si o va face.
IMPORTANT! Sa nu te cobori niciodata la nivelul lui. Adica ai un teren. Il pastrezi. El a iesit in afara? Ok va trebui sa munceasca sa (re)intre pe teren. Are un cartonas galben. E bine de stiut. Dupa galben vine invariabil cartonasul rosu. Asta va insemna afara din joc. CEL CARE PRIMESTE CARTONASUL ROSU PARASESTE DEFINTIV TERENUL.




Felul asta extrem de rece de a vedea lucrurile nu tine cont de faptul ca oamenii indragostitit sunt chiar fericiti, se simt renascuti, intineriti. Si cand stii ca te (mai) poti simti asa nu stiu cine ar mai trage unde este tratat cu cartonase.

Parerea mea este ca intr-o situatie de genul asta este esential sa-ti intelegi partenerul, sa te pui in locul sau. Si dupa ce ai inteles cam cum trebuie sa se simta, pleci de la asta. Sfatul tau se bazeaza doar pe teama pe care acest barbat o simte acum. Dar eu cred ca sunt mult mai multe trairi acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Am vrut sa scriu si eu de ce a spus Inaioana: cum adica pana cand nu a castigat bani nu l-ai admirat?
gandeste-te ca asa cum tu il minimalizezi , este una care il maximizeaza.
Ai recunoscut ca ai gresit si tu in casnicie, evident asta nu scuza adulterul, ca putea sa te ia de mana si sa vorbiti pana rezolvati problema, dar te ajuta poate pe tine sa vezi ca nu a fost totul perfect.
Nici eu nu i-as face scandal respectivei, si nici nu as avea vreo treaba cu datul afara. Nu e vina ei, ca nu ea ti-a jurat ca va fi langa tine la bine si la rau. E dreptul ei sa incerce si e alegerea sotului tau sa comita sau nu adulterul.
Si eu cred ca daca va hotarati sa ramaneti impreuna ar trebui sa mergeti la un psiholog.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Uneori - fapte de aces gen - derapaje, inselari trebuie tratate foarte "la rece" - nu este loc de amicitie. Erorile de acest gen nu sunt compromisorii. Nu din punctul meu de vedere. Exista DOAR doua variante: Corect sau Incorect. Respectul nu este ceva negociabil. Daca exista o relatie poate sa se erodeze, poate fi refacuta sau poate fi desfacuta. Modalitatea de a reface o relatie poate sa fie mai amiabila de acord dar baza oricarei relatii corecte nu poate permite ambiguitati. Increderea ca sa existe nu se poate baza pe incertitudini. Raman la opinia conform careia intr-un joc chiar si relational ori joci corect, ori risti sa primesti cartonas. Si nu vad de ce cine greseste sa nu-si asume responsabilitatea de a primi cartonas. Nimeni nu ne obliga sa gresim, iar daca am gresit nu vad de ce nu am recunoaste respectiv a suporta consecintele greselii noastre, ca sa nu merg mai departe ca ar trebui sa acceptam demni toate acestea. Eu am facut-o, a mea e, deci eu sunt de vina si deci responsabilitatea este a mea.
Ca exista factori care predispun, ca exista greseli si din partea altora, Ok (mi s-a parut important continutul raspunsului lui inaioana - mi-a deschis si o alta fateta deloc neglijabila - asta daca as fi in locul ei). In fine. Cred ca trebue sa respire fiecare dintre ei, separat (sau nu dupa caz) si sa relationeze, sa discute, sa traga reciproc concluzii care sa duca la corectarea erorilor. Clar sunt erori. Cred ca sunt corectabile.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

sieulafel condoleante, in primul rind.
marius, esti unul din putinii barbati care sustin asa raspicat asumarea responsabilitatii. din pacate, in portertul infidelului nu prea exista asumarea platii pt faptele lui. de cele mai multe ori, spun psihologii, cel care comite infidelitatea - barbat sau femeie - nu vrea decit placerea si orgasmele care vin la pachet, nu vrea sa lipeasca si cioburile din relatia de cuplu pe care o distruge. de aceea, mie imi place foarte vorba americanilor: who can't do the time, shouldn't do the crime.
sieulafel inteleg ca ti-ai asumat partea de vina in deteriorarea acestei relatii. nu stiu daca inainte sau dupa aflarea derapajului. dar raspunsurile de mai sus despre cum tb sa-l tii in palme si sa-l valorizezi pe domnul sot ca sa nu-i faca ochi dulci vreo rezidenta ma lasa rece. m-am saturat de discursurile despre cum trebuie femeia sa-si "tina" barbatul acasa. barbatl daca are nemultumiri si e matur si stie ca are o familie si niste obligatii fata de sotie si copii, vorbeste, isi exprima nemltumirirle, nu cauta un pat mai caldut. las, meschin, fara coloana vertebrala, asa cum o fac unii, multi..
daca nu plinge copilul eu nu stiu ca ii e foame. valabil si pt adulti, daca nu vb si nu spun ce-i nemultumeste, eu merg inainte crezind ca totul e in regula. si deodata ma izbeste traznetul, ca, ce sa vezi, nu era deloc in regula. dar nu e corect.
sfatul meu ca al lui marius, identic si la fel.
te imbratisez.

Mergi la inceput