Licurici de ianuarie-februarie 2009 (116)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Fetelor, se gaseste SYNAGIS in Romania? unde? si la ce pret?

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRINA.C spune:

La multi ani Andra!sanatate si sa fii fericita si la anu sa ne vedem!poate mi se mai linistesc si mie neuronii cu bolesnitele lui fi miu...


Venim acasa sunt pe A2 se pare ca RDS are cate ceva acoperire.Noi suntem asa si asa...A a fct un scaun prost marti apoi nimic vreo 3 zile pn ce i-am pus supozitor ieri si alaltaieri scaun legat.De mierc muci dar ...de ieri nu i am mai vzt.Sa fii scapat???dhhhh vedem acasa...oricum f cald cald cald...oribil aglmeratie mizerie ..eu am varsat si mi-a fost f rau 1 zi si 2 nopti.Azi sunt mai bine dar descompusa de oboseala.Marea nu e de vizitat domne este oboseala max...poate in sept

Ira dc e bronsiolita pp ca ai trat inhalator.Dc nu va merge si exista aceasta posibilitate tre sa va internati pt a primi cortizon iv.sanatate multa va doresc

Cristi imp e sa fie bine.Si mai ales tu sa fii bine.Uneori sist nostru respinge un produs de conceptie dc sunt anomalii.Si eu cred ca e mai bine sa fie respins decat doamne feri.Dar inca o data nu e sigura treaba.Insa eu am consiliat o prietena care a trecut prin asta, ou clar ii zicea si acum are o fetita care pe 12 a fct 1 an.Ma gandesc la tine....

Ledi dc vreodata copilul meu ar avea ceva...nasol -doamne fereste eu as pleca in secunda 2.Si cu asta am spus tot nu comentez in plus.Si asta mi-am spus o din timpul stagiului de hemato de la fundeni cand eram gravida.

Va pup ca mi a luat foc laptopul in brate si lui R ii e somn tre sa mai vbesc




Primul an cu Andrei
Poze Andrei
mami cea mai fericita de Andreita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Andra,la multi ani!!!




Mamica de Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Citat:
citat din mesajul lui IRINA.C
[b
Ira dc e bronsiolita pp ca ai trat inhalator.Dc nu va merge si exista aceasta posibilitate tre sa va internati pt a primi cortizon iv.sanatate multa va doresc


Primul an cu Andrei
Poze Andrei
mami cea mai fericita de Andreita



Irina, nu am pe inhalator. Am asa:
- Ceclodyne 5 ml/2 ori/zi & Ibalgyn 5 ml/2 ori/zi pana termina cu weezingu'
- Salbutamol (Ventolin) 1ml/2 ori/zi 2 zile apoi 0,5 ml/o data/zi urmatoarele 5 zile;
- Eurespal 2,5 ml/2 ori/zi 7 zile;
- Singulaire 1 plic/1 data/zi 10 zile interval orar 17-18;
- Peritol (gizas! peritol!) 2 ml / o data/zi la ora 20.00
Toate sunt siropele.
Initial au intrebat daca venim la ei de 2 ori pe zi la inhalat, pe urma au renuntat si ne-au dat pomelnicul asta de medicamente. Saturatie oxigen 99% - si asta in plina criza a Elizei, rasufla k o locomotiva, deci se pare k, totusi, cu toata spectaculozitatea simptomelor, am prins bola de coada fix la debutul ei, ceeac ce, in conditiile date, este f f bine.

Oricum, Eliza a avut o noapte linistita in sfarsit, a cerut doar apa de 2 ori, nu am auzit-o nici fornaind nici haraind. Dimineata s-a dus direct la cutia cu sticlutzele de medicamente aflata pe birou, deci s-a suit pe scaunul de la calculator - deci, daca deja e pusa pe shotiile ei obisnuite, situatia este mult mai buna decat ieri cand a zacut in brate la ma-sa mare ore intregi.

...totusi, bronsiolita vara???? ce straniu mi se pare! n-a avut nimic-nimic la minus 10 grd stand afara in sanie cate 1 h/zi si se imbolnaveste de 2 ori in decurs de 2 luni in plina vara. Ce agasant! unde naiba gresesc? in afara de tampenia asta de AC. Cu AC a fost asa: nici vb de temp de 17-18 grd cum tin altii, ci 23-26, insa cred k nu a fost intotdeauna pe treapta cea mai de jos a ventilatorului. Oricum, nu AC in sine mi-a imbolnavit-o, ci eventual a contribuit la sensibilizarea traiectului respirator, favorizand instalarea virusului. Ceea ce nu ma scuteste de responsabilitate f d Eliza.

Anna, Aalina, multumesc frumos!

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Uitai sa va spun: de cateva zile Marian al meu are cont DC!!

Dupa o mica discutie despre nebulizator a lansat urmatorul subiect unde va invit cu drag sa ne raspundeti:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=155186


Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Dragelor, multumesc frumos pentru urarile si gandurile bune!! O sa va povestesc mai multe maine, acum ma bag si eu la nani (musafirii au plecat, am bagat in frigider ce a mai ramas de bagat, am adunat paharele de prin casa - sa nu le darame pisicile in caz ca le apuca cheful de topaiala nocturna)... tomorrow is another day si am tare multe pe agenda!

A, pana ma bag in pat ma mai pun sa ascult o tura niste Ozzy (tare bine m-ai nimerit, Ira ) Maine am program de Irona Maiden, ca tot imi fac sange rau ca astia concerteaza la Cluj si eu nu-s acolo!!



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)


"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Buna dimineata si LA MULTI ANI Mariilor & Marianelor & Marianilor mari, mijlocii si mici! sa ne traiasca sanatosi & fericiti!

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:



salutare tuturor ( atata mikey mouse... )
First:
La multi ani tuturor fericitilor purtatori ai Sfantului nume sarbatorit azi!!!
La multi ani, Dark!
nu stiu mai nimic de voi, doar ce am citit in astea 2 pagini, nu mi-a mers calc deloc vreo 2 luni.....nu inteleg ce e cu Cristi, sau cu Ledi (le pup pe amandoua si le urez sa fie totul bine), dar promit sa citesc cat de curand, sa ma pun la curent cu totul
Irina, veniti de la mare?

noi suntem indecisi legat de testiculul necoborat al lui Alex..am facut eco, am aflat ca e pe canal, si ca e mai mic, pt ca nu a avut loc sa se dezvolte, marti mergem la drul in care avem noi mai multa incredere. Mai demult, el ne-a recomandat tratament hormonal, despre care am auzit ca nu se gaseste decat ff greu si de care imi e frica din cauza efectelor secundare..:(
A doua varianta ar fi operatia, de care iar ma tem...:(..o colega de facultate i-a facut operatie si a spus ca l-au taiat pe micut in 2 locuri, si pe abdomen, si jos.. Oare nu s-o putea altfel, cu laser, cumva?

Mai e cineva cu problema asta?

in alta ordine de idei, Alexu nu cunoaste olita, am zis ca sa scapam de problema cu testiculul si apoi incepepm operatiunea asta..
nu face "pa", decat daca are el chef, si in ultimul timp nu prea mai are, nu zice decat "mamama", atat, in rest bebelusheala la greu, desi i-am tot explicat ca nu mai e bebelush :))
in schimb stie tot, vine cu apa sau laptelu sa-i dau eu, cu banana, cu ce vrea el sa pape, aduce ce-i ceri, etc...
gata, fug ca trebuie scos si el un pic pe afara, si asa am cam intarziat...
ma bucur ca am fost in stare sa mai scriu si eu cate ceva, promit sa tin mai aproape de acum incolo


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

IRA, mie farmacista a refuzat sa imi vanda Peritolul, dupa ce a aflat cat timp are Daria...

Noi suntem pe tratament cu Zentel, doctorita de aici, de la mama (cica suntem in concediu, dar eu lucrez zilnic si sunt tare obosita) a zis ca Daria este mult prea palida, plus ca i se vad coastele - problema ei cu nemancatul.

Asa ca am luat 5 ml de Zentel pe 11 - e deparazitant, dar toxic, ataca ficatul, de vreo doua zile Daria mananca - si mai trebuie sa luam inca 5 ml pe 21.

Peritolul, desi recomandat, farmacista nu a fost de acord, dupa cum spuneam.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!

Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

De Daria ce sa mai zic, de cand am venit, si-a schimbat programul, nu mai vrea sa doarma la amiaza decat daca o adormim noi, seara, la fel, doarme numai cu noi, in patul nostru, sunt anchilozata din cauza pozitiei... Plange rau, da' rau, dupa mine, striga cu o voce de copil abandonat "mama, mama", cu lacrimi siroaie, ti se strange sufletul... Am carat cam degeaba patutul ei, ne-am inhamat si la ala, dupa cate avem de carat...

Cu vorbitul, in schimb, sta foarte bine, aici este un grup de fetite pe care le cunosc de mult, si care au "adoptat-o" rapid, se joaca cu ea, o antreneaza in jocurile lor... Macar ii mai scade din timiditate...

Spune Adea (Andreea), Ada (Andra), Dede (Denisa), mai avem de invatat Paula si Isa...

Mai spune si ade (arde), pica (pisca), caca la orice mizerie - face diferenta intre caca = mizerie si caca = caca...

Si azi pe la amiaza, se juca cu pianul ei muzical, si numai ce o aud - pachīn (patru) - cici (cinci) - sase (#351;ase)...

Culorile nu le stie inca...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Selene_Bunnx" target="_blank">Daria pe coperta!

Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!




Mergi la inceput