Iepurasi dragalasi de Mar-Apr 2010 (40)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramy77 spune:

Intru si eu repede sa urez LA MULTI ANI! tuturor care poarta numele Sfintei Maria si derivatele acestuia!

La multe lunite! Denis, Robin, Eva si Alessandro! Sa cresteti mari si sanatosi!

Noi plecam la tara pana deseara,la un gratar,avem multe Marii in familie si acum chiar s-a strans toata gasca, fapt mai rar intalnit in ultimii ani.

Vape toate sa aveti o duminica super!

DIANAMI, multumesc pentru lamuriri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atb spune:

Cu scuzele de rigoare, La multe lunite si anisori si iepurasilor Eva si Alessandro! Cand i-am urat lui Robin, am facut-o pt ca-l tineam minte fiindca e din aceeasi zi si luna cu Denis, dar desteapta de mine nu m-am mai utat la lista sa vad si ceilalti iepurasi din data de 15.

La multi ani cu intarziere si pentru Lindal!

Andra, .

Dianami, mergeti in vacanta? Sa aveti vreme buna! Nu cunosc traseul asa ca nu te pot sfatui...

Adriana mamy de Denis Alin 15.03.2010 si Nicholas Cristian 19.07.2008 (povestea nasterii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

LA MULTI ANI DE SF. MARIE TUTUROR!

Eu n-am mai dat pe aici chiar daca seara va citeam pentru ca sunt in emotii si pregatiri cu botezul. Sper din suflet sa treaca, cu bine si sa imi revin si eu si copiii.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Diana eu nu m-am suparat, serios.
Pentru ca pentru ale mele plecatul putin la bunici e o fericire, Irina cel putin abia asteapta, stie ca face ce vrea pe acolo.
Si lui Nati ii place, dar in sufletelul ei tot eu sunt pe primul loc.

V-am explicat deja ce inseamna pt ele bunicii, nu mai reiau. Se joaca cu ele, ies afara tot timpul, le iau tot felul de surprize (ma rog, le mai iau si cate ceva dulce, dar stiu ca sunt oameni rationali) etc.

Insa ceea ce povesteai tu e ceea ce mie imi pare copil neglijat . Cel putin neglijat din punct de vedere al nevoilor afective. Mda, sunt unii care nu stiu de ce fac copii. Trist, dar adevarat.

Inca o data, nu m-am suparat . M-a deranjat doar ca unii poate se grabesc sa acuze si sa judece, fara sa cunoasca toate datele problemei. Daca am inteles pe cineva gresit, imi pare rau.

Va las, ne ducem la joaca!

Eu, Irina (14.04.2005), Nati (04.06.2006) si Iris (28.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Dragele mele, e randul nostru sa va invitam la o felie de tort si un suc cu ocazia celor 5 lunite implinite de Robin. Va multumim tuturor pt urari si vi le intoarcem cu mult drag

La multe lunite si sanatate multa pentru Denis tizul nostru, mereu ne gandim si noi la el fiind in acceasi zi. Adriana la ce ora e nascut Denis? parca e cu cateva ore mai mare .
La multe lunite Eva si Alessandro sa fiti sanatosi, veseli si papaciosi!

La Multi ani cu intarziere Lindal, sa ai parte de multa sanatate, fericire si impliniri alaturi de minunata ta familie.

La Multi Ani tuturor ce isi serbeaza azi onomastica, multa sanatate si bucurii!!!

Nu imi vine sa cred ca Robin a facut deja 5 luni, azi dimineata s-a trezit la 6 pt alaptat si rememoram cu nostalgie ca acum 5 luni deja alergam prin casa cu sacul amniotic fisurat si acuma stau cu baiat mare in brate, dragul mamei! Am facut un bilant cu progresul ultimei luni:
- de 3 zile am inceput diversificarea, piure mai lichid de morcov si cartof, il papam cu mare placere si multe onomatopee
- prindem cu usurinta cu ambele manute, schimbam jucariile dintr-o mana in alta
- plangem cand ne trezim in brate la persoane "neprietenoase" adica barbati cu ochelari sau cu mustata
- suntem dolofani, am schimbat iarasi prefixul la kilograme
- nu mai papam noaptea decat dimineata la 6 si in continuare ne zbatem ziua la san ca un crocodil
- nu ne mai place deloc pe spate, cat mai mult in fundulet daca se poate
- reflux si voma in continuare prezente
- "entertainment" necesar non-stop daca se poate, si cat mai mult plimbat in brate si povestit
- peste 2 saptamani incepem cresa, mami o sa planga cand o sa ma lase acolo

cam atata, va pupam mamici si iepurasi coconasi!

Ina mamica fericita de printisor Robin Sebastian 15/03/2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

La Multi Ani, Mariilor mici si mari! Sa aveti o zi frumoasa si sa fiti celemai rasfatate!

Trebuie sa ma bag si eu la subiectul cu copii neglijati.
Dianami, o sa te superi nitel pe mine (desi sper ca nu) insa, ce faci tu mi se pare la fel cu a vedea un copil batut constant de catre parinti si in loc sa faci ceva pentru copilul respectiv, te uiti neputiincioasa cum isi ia bataie si plangi si tu in liniste pentru el. Inteleg ca ai simtit nevia sa te descarci aici, e si normal sa o facem cu totii cand avem ceva pe suflet, chiar ajuta mult, insa.. eu zic ca ideal ar fi sa incerci sa faci ceva petru copilul ala. Nu sa te duci cu mana-n sold la femeia aia sa-i spui sa-si vada de copilul ala, ci sa incerci cumva sa-i deschizi ochii.
Asta, bineinteles daca tu chiar crezi ca acel copil are de suferit.
Poti sa o inviti la plimbare cu copii in parc sau faci ceva chestii care implica copilasi si incerci sa o bagi si pe ea in joc, ii arati ce fericit e copilul cu ea in preajma, chestii e genul asta.. Poate e o problema la mijloc, nu te grabi si tu sa judeci. Nu toti ne nastem cu instinct matern. Sa nu mai amintesc si de depresia post natala. La o adica, cine stie, poate ii e cu mult mai bine alaturi de bunici.
Eu zic ca daca tu simti ca e ceva in neregula, vei fi mai linistita daca ai incerca sa faci ceva, usor, fara sa deranjezi sau sa dai de banuit ce simti fata de reactia lor fata de copil.
Zau ca nu am vrut sa te judec nici eu pe tine acum, mi-am spus parerea personala// stii doar ca de cate ori apar pe-aici, sunt crunt de sincera si din pacate mai si isc cate-un scandal desi promit ca nu asta mi-e intentia, dar de data asta sper ca nu e cazul.

Eu din categoria "imi cresc copilul fara ajutor" fac parte asta ca sa nu crezi ca m-am simtit lezata sau stiu eu cum din postul tau (desi nimeni nu ar trebui sa se simta, pentru ca tu spui clar la ce si cine te referi)
Eu nu am cerut nici macar o zi ajutorul mamei sau al altcuiva cu fetele doar pentru ca.. am simtit nevoia sa fac doar eu asta, sa fie crescute si educate exclusiv de mine. In schimb eu am fost crescuta si de bunici, mai ales in vacante si am adorat fiecare clipa petrecuta alaturi de ei.
Inchei aici, sper ca ai inteles ce am vrut sa spun si.. poate ne tii la curent cu ce se intampla cu copilul. Te pup

Va pup, o zi faina, mai ales Mariilor!
Lara

EDIT sa urez si eu felicitari celor ce mai implinesc cate o lunita! Sa cresca mari, sanatosi si cuminti!
Ina, pup pe Robin, care s-a grabit, ca sa fie ceva mai mre decat fiimea Barbatii astia.. mereu sa fie ei primii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Adriana, da o sa plecam cateva zile. Cica temperatura nu trece de 25 grade acolo, ziua. Si aici avem peste 40. Abia astept sa plecam, maine am zi de impachetat casa .

Lara, n-am de ce sa ma supar. Cazul mentionat de mine e din familie, sa zic asa. Am facut tot ce e posibil, nu e vorba de nicio depresie. Ei doar se vaita ca nu mananca nu-stiu-ce, ca se mai trezeste noaptea, ca vrea atentie, ca vrea sa se plimbe in picioare, ca s-a imbolnavit, etc. Cand vin pe la noi se mira si ei cat de cuminte e fetita, se joaca frumos, relationeaza...
Mai mult decat am facut - si am incercat aproape tot - nu pot face. Poate doar sa le cer copilul .
Nu ma mai lungesc iar, sper doar sa le vina mintea la cap pt. ca fetita creste si pare ca are deja probleme datorita trecerii ei de la parinti la bunicii 1, apoi la bunicii 2, iar la parinti... Macar s-o lase intr-un loc si gata. Problema e ca nici bunicii nu vor sa o tina definitiv si mai sunt si genul care braveaza cu chestii de genul : "cand era al meu mic, ii dadeam putin spirt pe suzeta ca sa-mi doarma noaptea" si apoi rade cu gura pana la urechi .
Eu am inghetat cand am auzit...cine imi garanteaza mie ca nu procedeaza asa si cu nepoata?


Diana, mami de Alexandru (16.01.2010), Andrei (23.06.2008) si Iulia (15.07.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Buna!

Andra asa e! pt cei care stau la bloc, si au bunicii la tara..e pacat sa nu se duca. Dar noi stand la tara, aer curat, curte..pt ce sa le ducem la oras , aglomeratie, praf..e adevarat ca sunt parcuri (aici nu avem decat loc de joaca la gradinita).
oanaiacovita, freedelia are dreptate! Nu ne m intelegeam cu Ioana, cand am luat-o acasa, de la socrii cat am stat in spital, dupa ce-am nascut..a rasfatat-o in asa fel incat ne-a luat 1 sapt sa-si revina..cu noi avea anumite activitati, stia ora de somn/plimbare..etc. cu toate ca era si sotul, dar el venea m mult la mine la spital.
In cazul tau, ca nu ai mama langa tine (imi pare rau ca am deschis subiectul si ti-am adus aminte de ea, si ca nu o ai langa tine ), e altceva..daca ai fi avut-o si ai avut acele "pb", c-a rasfandu-l pe Eric si sa nu te m intelegi cu el, ne-ai fi dat dreptate.
nibi_niki multumim de !
andra_s ba din contra, ii rasfata de nu ma m inteleg cu ele, deocamdata cu Ioana.
In plus, ce sa faca la oras vara, caldura..
In timpul anului vor fi la gradinita, deci nu am cum sa le las..pe cand stand cu mine acasa, si gasind o femeie pt cateva ore cat are tati servicii, si pana vin si eu de la servici..e altceva, e aici pe loc. Poate imi gasesc aici in sat la primarie si nu voi face naveta si poate pot sa 'fug' cateva minute sa le i-au de la gradinita...
atb poate ne intalnim in una din zile, daca zici ca vii si la Mamaia.




ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ina_3040

La multe lunite si sanatate multa pentru Denis tizul nostru,


denis alin si robert sebastian nu-s tizi

POZE

Mami de minune mica Ianis Stefan (19.01.2010)

Suntem cei mai fericiti parinti din Univers !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ina_3040

- peste 2 saptamani incepem cresa, mami o sa planga cand o sa ma lase acolo

Ina mamica fericita de printisor Robin Sebastian 15/03/2010



ufff, imi pare tare rau ...

POZE

Mami de minune mica Ianis Stefan (19.01.2010)

Suntem cei mai fericiti parinti din Univers !!!



Mergi la inceput