Iepurasi dragalasi de Mar-Apr 2010 (40)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ami_84 spune:

Buna tuturor.

Dau o cafea proaspata!! Desi e ora 10.30 cred ca mamicile au nevoie...

Madalina ti-am trimis un PM.

La multi ani Lindal! Data viitoare sa nu mai tragi chiulul de la intalneala.. sa se cunoasca si iepurasii. Da?

Eu nu urez AZI la multi ani celor care poarta nume de Maria, deoarece in Moldova la noi aceasta sarbatoare mai este denumita si Maria mica, a mortilor.. se fac pomeni pt cei care au trecut in nefiinta. Pe 8 septembrie se ureaza la multi ani.. Asta e traditia la noi.

WE placut!!



Irina Paula (8 martie 2010)


"Nimic nu-i mai scump pe pamānt,
Ca chipul mamei cel bland,
Nimic nu-i mai frumos,
Ca ochii mamei duiosi.
Si glasul ei fermecator,
Ca un cantec in zbor,
O raza de soare, o stea,
Asa-i scumpa mama mea!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nibi_niki spune:

Neata.
LA MULTE LUNITE IUSTINA.SA CRESTI MARE SI SANATOASA
LA MULTI ANI LINDAL
Oanka ai o fumusete de fetita
Am vazut si pozele cu Briana .Ce falcute are
Bumbitza,stai linistita ca nici Maria nu adoarme singura.Nu stiu daca mi-a adormit de 3 ori singura de cand s-a nascut.
Anca astept poze noi cu ginerica


MAMICA FERICITA DE PUI FRUMOS(11.03.2010)
http://www.flickr.com/photos/44856184@N03/
AMR....7KG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Buna dimineata fetelor!

LINDAL - LA MULTI ANI FERICITI SI IMBELSUGATI!

JUSTINA de IOANACT LA MULTE LUNITZE!

Noi am avut o noapte buna. Veveriztul a dormit ca de obicei la 22.30 si s-a trezit sa pape la 6 am Dupa aceea la 8.30 a sunat trezirea.

ANDRA_S - multumesc ptr urarile de casa noua!

BUMBITZA - imi pare rau ca ai asa bataie de cap cu dormitul. Sper sa fie doar o faza trecatoare!

Nu vreau sa-l deochi pe Riccardo dar are si el partile lui bune care merita spuse. cand e vorba de dormit seara, dupa ce papa doarme imediat ce-l asez in pat. cateodata incerc sa-l asez mai bine si il manevrez ca pe o papusica caci el nici macar nu simte, asa de profund doarme! Ziua in schimb e mai greu sa-l adorm si are nevoie de ceva interventii dar nu-l adormim in brate.

Am o carte interesanta despre cum sa invetii copii sa doarma bine si spune autorul ca daca se obisnuieste sa adoarma intr-un anumit mod..cand se trezeste se asteapta sa gaseasca aceeasi situatie de fapt...ex. sa fie in brate la mami asa cum a adormit, sau sa-l tina tati de mana , sa fie leganat pe picioare etc...Dar cum noaptea parintii dorm si el se trezeste intr-o situatie diferita e normal sa se simta nesigur, speriat si sa se lamenteze, agite...planga...Asa ca ideal ar fi sa invete sa doarma singurel si ca interventii externe sa fie ex. suzeta, animalul de plus preferat, paturica preferata sau alt obiect care ii place lui si-i tine companie, astfel incat cand se trezeste peste noapte gaseste totul exact asa cum era cand a adormit mai devreme, se simte in siguranta si adoarme singurel linistit.

La noi asa functioneaza in 90% dintre nopti. restul de 10% a plans sau s-a agitat din cauza gazelor si atunci a trebuit sa intervenim.

O alta chestie interesanta era si despre lumina in camera copilului. nu mai am timp sa scriu acum dar pe scurt...frica de intuneric le-o inducem noi copiilor ptr ca ii obisuim cu lumina, luminitza etc..

Ricky doarme de cand s-a nascut in alta camera , in intuneric complet si nu am vazut sa aiba vreo problema cu somul sau sa se sperie cand se trezeste peste noapte si e intuneric.

Acum fug sa-mi fac un dus cat sunt baietii la plimbare

O zi frumoasa tuturor!

Povestea lui Ricky
http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=154629

Mami de veveritz (19.04.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Buna ziua, mamici! Am citit si eu putin pe ici colo, ca mi-era dor de voi. Eu nu reusesc sa scriu prea mult, insa uneori mai trec sa va citesc, mai vad si eu ce mai e nou.
Minunati copilasi si super experimentate mamici, oau.. ma bucur sa va vad atat de confidente.
Va pupam, noi suntem ok, crestem, avem bolfite, ne place sa mancam, gugulim de zor, radem, "vorbim" si "blow raspberries" de zor toata ziua. Prefera sa stea in picioare decat in funduletz, face pasi si adora sa ne jucam cu ea. E un copilas super fericit, numai sa ne aiba in preajma.
Eu sunt ok, am slabit in timp record, de m-am speriat si am speriat si lumea ca in cateva saptamani am aruncat de pe mine cele 22 de kg in plus, zau daca stiu cum.. Sper acum sa fiu ok, ma simt cam ametita si slabita, da` macar I look good

Castelana.. tu esti o scumpa si o femeie super puternica, te imbratisez! Sincere condoleante pentru pierderea mamei tale.. imi pare rau.. Tare greu trebuie sa-ti fie si totusi reusesti sa fii ata de tare! Te imbratisez!

Aveti grija de voi si muuulta rabdare
Ma bucur sa va vad asa de ok
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Uuu, e ziua lui Lindal, LA MULTI ANI!! O zi minunata sa ai!!
si felicitari Iustinei pentru inca o lunita

Daca are careva timp, trimiteti pe PM unde pot vedea si eu poze, sa mai vad si eu bebei de varsta fiicamii. Am vazut la fetele care le au publice.. m-am topit, sunt atat de sweet.. Va fac si eu cunostina cu Sara, dar tot pe private, care vrea Vladi, tare curioasa-s sa-l revad pe frumosul Vladimir, cred ca e schimbat acum..
Va pup, mai revin din cand in.. cand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Am pus poze ca nu mai pusesem de mult -- cu Jane sufland scuipat, cu primul inot in piscina, cu lectiile de inot ale lui John si Jodie, inca o vizita la Expo 2010 si poze de pe acasa.

http://s882.photobucket.com/albums/ac27/delia_forum/

Va pup, fugim afara cu copiii

Delia, mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jeni_h spune:

Servus mamici si pitici

Va mai amintiti de noi? Nu am mai intrat de o mie de ani si recunosc ca mi-e tare dor de voi si de sfaturi si de "barfa" , de tot ce se mai intampla pe aici. Am mai citit cate un pic dar sunt in urma rau de tot. Nu stiu daca o sa apuc sa recuperez "n" capitole .
Barzaunele meu creste vazand cu ochii. E deja fetita mare acum, doar implinim 6 luni luna asta . Noua inca nu ne-au iesit dintisori, papacim inca doar san. Trebuie sa incepem diversificarea. Am mai incercat-o cu cate o lingurita de apa, de suc de fructe sau ceva legume pasate si din fericire nu a refuzat nimic. Sper sa fie mancacioasa si sa nu faca nazuri.
In rest toate bune si frumoase. Nu ii place deloc caldura, plange daca opresc aerul si se incalzeste un pic in casa. Asa eram eu cand eram graviduta cu ea, nu suportam caldura deloc.
ce sa mai povestesc? Am fost si in vacanta, la mare. Saruta mea e topita dupa apa. Plangea daca nu o duceam la malu' marii. Seamana cu mama si cu tata al ei. Si noi iubim marea. Am fost plecati de doua ori, we prelungite. Acum ne pregatim sa plecam la munte, adica maine plecam. Sa vedem cum se comporta piticania si in functie de asta ne prelungim sau scurtam voiajul. Gata, nu mai palavrajesc prea mult ca sa nu dati cu rosii. Si acum am o mareeeee rugaminte. Imi trimite si mie careva parolele, am vrut sa vad iepuroii si nu mai am acces.
Va multumesc si va pupacesc pe toate fara exceptie!


http://picasaweb.google.ro/sclipiciosi2010/BotezSarahMariaByJeni_H#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Buna, fetele!

Va servesc cu o prajiturica si un pahar de suc rece , azi printesa mea cea mica implineste 4 luni.., ce a trecut timpul.

Multumesc tuturor pt urari : Bumbitza , Ramy77, nibi_niki, nafi si Lara (iti trimit PM imediat)!

LA MULTI ANI, LindaL! Sa fii fericita si iubita!

Ramy tb instalat programul picasa in computer.
Aici intri si dai click unde scrie get started with picasa web albums.
Dupa ce l-ai instalat intri din caomputer in picasa, in stanga sus dai click pe import - folder - unde alegi pozele - open - la import to alegi den albumului si dai import all - dupa care dai click dreapta pe fiecare poza la upload to picasa web albums.

Oana eu am o memorie mare la poze (44 MB ), am m sters din ele ca aveam 100 MB.
Eu am programul dar pe adresa mea de mail, si nu merge sa imi m fac una pe sclipiciosi. Nu stiu si cum sa le micsorez, m-am uitat dar nu am gasit..daca stii tu, le voi micsora.
Da, cu programul picasa le micsoreaza ei.
ami_84 multumim de ! Tot atunci am baut-o si eu.
nafi sunt de-acord cu tine, dar depinde si de cum vrea copilul.
Intr-adevar eu pe Justina am culcat-o in patutul ei de cand s-a nascut (vreo 2-3 nopti am luat-o cu mine in pat cand avea gaze) si probabil asa s-a obisnuit sa doarma in patul ei, iar faptul ca adoarme singura, am descoprit stand cu Ioana in alta camera fiind singura cu ele, nu aveam cum sa o legan (salteaua de la patut) pt ca Ioana venea cu mine in camera si vb/tipa si m rau ii faceam, asa am lasat-o pana a adormit.
Acum depinde f mult de copil si de faptul cum ii obisnuiesti.

Noi, dormim cu lumina stinsa, in primele 2 luni am tinut veioza aprinsa, pana mi-am dat seama ca lumina o tinea treaza si adormea greu.
freedelia am vazut toate pozele. Woow..ce a crescut Jane si ce-i place in apa cat si fratiorilor.
F frumosi sunt, sa va traiasca si sa va bucurati de ei!
ami_84 in primul rand maine e Sf Maria, fetele au urat de azi ca probabil nu m reusesc sa intre si maine.
Iar, in al doilea rand, ziua de 8 Septembrie (cand sarbatorim nasterea Maicii Domunului) se m numeste si Maria Mica (ca at se naste), nu pe 15 August (de Adormirea Maicii Domnului).
Si in nici un caz nu se fac pomeni, m ales Duminica. Pomenile (colivile) se fac Sambata.
Ziua de maine e un prilej de bucurie, deoarcere sufletul s-a urcat la cer nu si trupul si e vb de adormire nu de moarte ..deci putem ura celor care poarta numele de Maria .
Nu ma poti contrazice ca si eu sunt moldoveanca.





ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Ami_84, multumesc frumos pentru password, wow, ce copii frumosi!!! Si ce mari!! Si mamicile.. super! Inca nu m-am uitat cat as fi vrut, nici nu mai stiu care a cui si cine-i.. o sa ma uit pe indelete.. dar sunteti minunati cu totii Frumoase albume!
Imi pare rau ca nu am timp acum, ca v-as lua pe toate la rand sa va mai zic una, alta.. Ma bucur pentru voi!
Jeni.. hehe.. si tu dai chiulu` pe aici? Eu zau ca nu stiu cum pot fetele astea sa mai aiba timp sa dea si sfaturi si sa mai fie atat de active, zau asa, jos palaria!
Numai bine la toata lumea, un weekend minunat!

Edit: am primit si de la IoanaCt parola, multumesc, esti o draguta, ca de obicei

Lara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Lara ai PM. Vad ca l-ai si deschis.
Jeni bine-ai revenit! si concediu placut in continaure.
Asteptam sa vedem si poze. Ai si tu PM.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput