America (208)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ah si eu astept sa inceapa Grey's Anatomy, Desperate Housewives si desenele animate, Family Guy, American Dad, Simpsons. Deocamdata avem numai Futurama :)

Andreea, vreti sa veniti in Europa? La bazele militare se angajeaza mereu civili si contractori, poate va lipiti de asa ceva! Plata e buna, casa platita, copiii au scolile asigurate...

Adriana 36+ Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Picai la tanc, ca tocmai am gasit job in Germania dar nu arata bine, ca deja trebuie sa fii pe acolo, plus sa ai ceva legaturi cu armata. Shucks!

Miere, ce ma bucur ca sint bune vestile legate de Aidan! Am patit si noi acelasi lucru, adica Ana n-a trecut hearing test la pediatru. Acum sintem cu programare la ORL.
Nu ma mai mira nimic, calitatea aerului este de rahat si sintem cu simptome ca de alergie, desi polenul n-a inceput inca.
Sintem tot peste 40C si au navalit furnicile peste tot. M-am hotarit sa chem exterminators. Ma tinusem sa nu ne chimicalizam, dar nici cu bugs nu pot trai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Ramona imi pare rau sa aud, dar ce a spus, din ce cauza? are lichid?
Sa stii ca ti-am urmat sfatul si am scos laptele de vaca din alimentatia lui de vreo 2 luni.

Acum eu ma gandeam, dc Aidan e alergic la polenul de pine tree inseamna ca nu vom mai putea avea brad de Craciun niciodata?? Pt ca daca stau bine si ma gandesc tusea lui a inceput la sfarsitul lui dec inceputul lui ian...

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nu are lichid, dr. a zis ca arata OK urechea. Nu stiu ce sa fie, in cel mai fericit caz are dop. Ma gindesc totusi ca o avea legatura cu alergiile, vad ca nici sinusurile ei nu sint chiar cum ar trebui sa fie. Primavara asta ne-a dat peste cap pe toti si uite ca nu ne-am mai revenit nici acum.
Am mai auzit la unii si la altii ca au probleme cu bradul de Craciun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Auzi Ramona, dar cum de a verificat-o pe Ana in urechi la checkup ? Nu imi aduc aminte sa ii fi verificat vreodata pe ai mei ...poate ar trebui sa cer si eu un test din asta de urechi, ca si asa mi se pare ca aud numai ce vor ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mihuta - nu ai perdut mare lucru la Pr. Runway - mi se par toti cam slabuti, dar poate asa e inceputul. Pana una alta, in lipsa de Tv sus, m-am uitat jos si la Runway si la housewive-le de NJ - l-am disperat pe barbata-meu, mai ales cu housewive-le de NJ - ca s-au tras alea de par acolo, tipete, urmariri, a venit politia, s-a lasat cu proces ...hahahaha !!!

Alt studiu cu TV-ul asta - parca ar fi Tanti Agale - cum te uiti la el devii violent, nervos, impotent, faci ADHD si sfarsesti la batranete intr-o cusca izolata la gradina zoologica . O sa va dau adresa sa veniti sa ma vizitati ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Salutare
Tocmai ce ne-am intors si noi din California. Copiii au fost tare incantati, in elementul lor.
Se pare ca la Luca a avut mai mult succes Legoland decat Disneyland. Mamzel a fost data pe spate cand a vazut printesele cele "adevarate". Luca a suflat secretul spus de taticul lui cum ca acelea sunt niste manechine care isi fac meseria. Nu e nici o printesa adevarata. Vai ce dezamagire pe biata fata ... Si atunci a trebuit sa intervin eu sa imbrobodesc bietul copil de am inceput si eu sa cred ca exista printese adevarate.
Artificiile de seara m-au introdus si pe mine in lumea povestilor. Altfel ... nu imi amintesc decat stat la cozi si iar stat. La ride-ul cu piratii s-au blocat barcile si am ramas acolo in tunel vreo 10 min. de invatasem pe dinafara toate miscarile papusilor. Pacat. Habar n-am cat costa fastpass, dar cert e ca pentru noi a fost o poala de bani sa dau 300 de dolari asa numai pentru un parc. Daca mai ajungem pe acolo, mai mult ca sigur voi merge numai eu cu Eva. In parcurile astea de distractii am remarcat foarte multi asiatici si sud-americani.
Am stat trei zile in San Diego, unde am vizitat muzeul maritim, ne-am plimbat pe faleza, am facut plaja la Imperial Beach (nu ne-a placut. Plaja murdara, plina de mexicani), Coronado (thumbs up) si La Jolla (superba plaja, plina de tineret, puteai sa vezi si sea lions) si apoi am fost la Legoland care este foarte fain amenajat.
Sudul Californiei mi s-a parut tare murdar, hotelul unde am stat noi era plin de mexicani care puneau monopolul pe jacuzzi unde intrau imbracati si faceau tot felul de remarci la adresa americanilor care veneau la piscina. Deh, daca mai inteleg si eu ceva spaniola ...
In Santa Ana am stat 4 zile, ne-am prelungit sederea cu inca o zi ca nu prea am avut parte de zile frumoase la plaja. In fiecare dimineata cerul era innorat, temperaturile se invarteau in jur de 68-69 de grade si de abia dupa 11-12 incepea sa se incalzeasca si sa poti face plaja. Apa foarte rece si am prins niste valuri "gigantice" vorba lui Luca.
In Santa Ana am incercat plajele Laguna, Newport si Huntington. Se pare ca anul asta ne-a placut cel mai mult Huntington beach. Am prins si campionatul de surf si toata lumea era extaziata sa vada asa ceva.
Ah, intr-o seara cand am fost sa mancam la un restaurant ce se afla in capatul pierului de pe plaja Newport, cu vedere spre apa, am cascat ochii la foci, la pescarii ce pescuiau din plin macrou (imi rontaiam unghiile de ciuda ca nu mi-am luat si eu undita), ba unul a prins si sand shark. Luca nu mai pleca de acolo, tot statea sa analizeze "animalulul". Nu zic ca m-am pomenit agatatata de un carlig de pescuit ca unul din desteptii de pescari care nu a citit regulile a aruncat undita in apa peste cap si acul cu plumbul a ajuns taman in hainele mele, noi stateam undeva la etaj.
Luca isi dorea cel mai mult sa manance squid, balena, rechin ... asta daca il intrebai ce vrea sa manance.
In deplasarea asta am fost cu masina si a durat vreo 16 ore sa ajungem acolo. Am facut o oprire intr-un orasel din Utah, St. George. Iar de acolo am condus intins vreo 10 ore catre casa. Copiii m-au impresionat cat de cuminti au putut sa fie. Am luat cu mine plastilina, carioci, caiete, carti de colorat, Lego. Asta au facut tot drumul. Am avut si laptopul cu mine dar il cam tineam pentru situatii de urgenta, in cazul in care nu as fi putut potoli copiii. Dar nu a fost nevoie sa il folosim in scopul asta.
Ah, la hotel cum ajungeam prima grija era sa mergem la piscina (si slava Domnului ca avem piscina in comunitatea unde locuim si unde se pot duce in fiecare zi) si sa se uite la Discovery, la TV. Le placea sa adoarma uitandu-se la TV, asta ca tot ati adus vorba despre TV.
Noi acasa nu mai avem cablu de vreo 5 ani si nu ii simtim lipsa. Copiii se uita la cate un film in weekend. Inchiriem filme sau luam de la Biblioteca. Daca ar fi dupa Luca s-ar uita tot timpul la TV. Ii plac tare mult emisiunile despre animale. In schimb Eva s-ar uita numai la Power Rangers. Noi nu avem DS sau alte jocuri. Pe cat posibil vreau sa ii tin departe de asa ceva, sa mai aman un pic momentul. Luca daca ar prinde asa ceva nu ar mai sta de vorba cu noi. El este foarte usor de devenit addicted.
Eu am o oboseala in mine de as dormi toata ziua. O fi si drumul care a fost obositor, si altitudinea, nu mai zic ca pe aici temperaturile sunt de 86 de grade. Ce as fi vrut sa am caldura asta in California.
Miere, ma bucur tare mult sa aud ca Aidan acumuleaza cuvinte. Sper din tot sufletul sa nu mai fie nevoie de interventie.


Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

In fiecare an i-a verificat auzul. Eu am si uitat, dar anul trecut a fost borderline. Atunci am zis ca-i ea zglobie si n-o fi fost atenta. Acum mi-a zis ca a failed pur si simplu.
Eu nu mi-am dat deloc seama ca n-ar fi in ordine. Ii repet citeodata ce am spus, dar tot asa - m-am gindit ca nu-i ea atenta. Altfel vorbeste, cinta... nu stiu ce sa zic.
La controlul general verifica si ochii, asa am aflat (tot acum) ca Alex are nevoie de ochelari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Si eu vroiam sa va intreb cu DS-ul asta ... nici copiii mei nu au nici un fel de joc video si vad ca nici nu mi-au cerut pana acum. Ai vostri pe la ce varsta au inceput si de ce ? Le-ati luat voi sau ai cerut ei ?

Mie mi-a dat RuxiJ mai demult un LeapFrog cu niste joculete cu care s-au jucat ei, dar nu prea au fost incantati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Buflea, daca nu cer inca lasa i in pace! o sa ti ceara stai linistita!!!Dar nici urechilea nu le a verificat la check upuri? ptr ca daca urechea e sanatoasa ma gandesc ca i ok.

Ramona acum unde tr sa mergeti ptr dop? sau nu i sigur ca i dop?

Armina nu stiu care e situatia voastra sau a fost dar tu scrii ca l scoteai pe Dan afara, e aici tv ul este nani... Ei l au obisnuit, parerea mea, la copilas sub 2 ani sa mearga tv ul non stop (dimineata pana seara) in camera in care este el iar el de multe ori cu ochii la 20 cm de ecran :(. Asta i a fost prima alternativa in vietisoara lui nu jucariile; acele Baby Einstein...toata ziua...
Poate sunt eu mai inapoiata dar prefer s o invat eu pe bebe fiecare lucrusor, asa cum si cat poate ea, decat s o proptesc la un ecran sa invete de acolo; precizez inca o data all day long.

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput