SILUAN, 6 LUNI - TRANSPLANT HEPATIC

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

din cate stiu eu, are 0 pozitiv.

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexalorena spune:

Doamne, Te rugam ingrijeste-Te de Siluan si de familia lui. Ajuta-le in clipele astea teribile, da-le putere sa reziste. Gaseste Dumnezeule solutia salvatoare pentru acest copilas prins in increngatura asta de sisteme medicale, birocratii si neputinta.
Este ingrozitor faptul ca suma pe care au platit-o la Hanovra deja, nu li returneaza. Asa ca, nu cred ca se poate lua in calcul alta clinica din alta tara pentru transplant.
Doamne, intareste-i organismul Micului copilas.
SILUAN TREBUIE SA TRAIASCA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

tot ce putem este sa ne rugam.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Doamne ajuta si lumineaza!

Dumnezeu mereu le aseaza cum trebuie....sigur va fi bine la final






Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri,Varsta lui Donu' Bodo,Varsta Isabella-Elena

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana.t spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000

din cate stiu eu, are 0 pozitiv.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"


0 pozitiv nu este o grupa dificila, e grupa comuna, donatorul universal. sotul meu are 0 pozitiv - nu se pot gasi alte metode? alte persoane? noi am fi de acord sa incercam sa vedem daca sunt compatibili, important e ca Micul sa se faca bine

poate are 0 negativ-asta e intradevar dificil de gasit

_
Siluan trebuie sa traiasca!http://bebesiluan.wordpress.com/ banii nu aduc fericirea, insa cativa banuti pot aduce fericire parintilor si 5 minute in viata acestui bebelus

Claudia+21 si mami de Daciana - 13.01.2008 o galushca mititica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Alexalorena, in momentul in care ei ar decide sa mearga in alta parte de la Hanovra li s-ar returna banii (desigur, mai putin costurile spitalizarii actuale).
Testele de compatibilitate nu se fac usor. Inseamna, precum vedeti, mult mai mult decat simpla grupa de sange si Rh. Inseamna ecografie, eventual tomografie, biopsie hepatica pt a vedea daca ficatul este sanatos. Asta NU doar pt a i se transplanta bolnavului un ficat bun, cu care sa nu intampine alte probleme ulterior (a nu se uita ca un transplant inseamna apoi medicatie imunosupresoare, care sa previna respingerea grefei, pt tot restul vietii!!). DAR si pt a nu pune in pericol viata donatorului. Faceti un mic exercitiu de logica si realizati ca nu e deloc simplu, ca om viu si cu speranta mare de viata, sa donezi o bucata din ficat; daca nu aveai de la inceput ficatul sanatos, asta postoperator poate fi o mare problema!
Asa ca nu va repeziti sa va revoltati ca nu se gasesc unchi, matusi, etc. In primul rand nu e simplu sa se puna cineva in postura de donator si, in al doilea, dureaza dupa cum vedeti testele de compatibilitate. Iar daca Simo, o femeie puternica de nici 30 de ani care a nascut 3 copii nu areun ficat normal; iar sotul ei, om tanar si cu o viata mai mult decat cumpatata are ficatul varza...ce sanse sunt sa se gaseasca un ficat sanatos beton la unchi sau bunici?...
Deci dupa parerea mea sansele de baza ale lui Siluan sunt doua: gasirea, in alta parte, a unui ficat compatibil dintr-o banca de organe (si sunt de acord ca e de intrebat si in SUA!) sau asteptarea si insanatosirea la un nivel acceptabil a lui Simo.
Din pacate, obiectiv medical vorbind asta e adevarul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

eu nu stiu ce sa zic...am citit dis de dimineata dar sunt fara cuvinte...
primele mele ganduri au fost "pentru cine e riscant? care sunt riscurile pt Simo? cat sunt de mari? oare si le poate asuma in exclusivitate sub semnatura?"

acum realizez ca f rational nu am gandit dar probabil ca asa trebuie sa fi simtit si Simo..fiindca o mama e gata sa faca orice..insa medicii sigur ca stiu ei mai bine.




Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
si a lui Matei Catalin(20.11.2009)

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

fetelor, cand am aflat ca Micu ar enevoie de transplant, am sunat-o pe Adriana Hogas, mamica lui Mihaita, un puiut de pe DC, care a avut aici deschisa campanie. si mi-a povestit femeia cam ce presupune acest transplant. a zis ca testele eliminatorii de la transplant sunt: nepotrivirea de grup sanguin si starea ficatului. a zis fff clar ca daca medicilor li se pare ca ar fi cel mai mic risc pt donator , il vor respinge. asa si acum, nu se risca sa puna in pericol viata Simonei, ceea ce e si normal.
pe mine ma shocheaza porcaria asta cu eurotransplantul!!!

daciana, nu cred ca e posbil sa se ia ficat de la alte persoane decat rude de grad 1, 2, deoarece, din cate stiu eu, se incalca anumite reguli, nu pot sa le numesc aici.

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexalorena spune:

Nu putem decat sa ne rugam ca Dumnezeu sa lumineze mintile medicilor, a parintilor pentru luarea celei mai bune decizii.
Este greu sa te gandesti ca se intorc in Romania si timp de trei luni acest copilas va depinde de sistemul acesta medical. Tocmai acum cand s-a intamplat tragedia aceasta.
Nu contest profesionalismul acelor cadre medicale care fac TOTUL pentru pacienti. Stiu ca sunt in spitalele noastre si astfel de oameni,eu i-am intalnit, cu toate ca zilele astea poate am uitat sa ne aducem aminte si de ei. Dar in sistemul acesta considerat "bolnav" eforturile lor nu sunt de-ajuns.
Asa ca speranta ramane in Dumnezeu si in puterea pe care o are El de a aseza lucrurile in asa fel incat puiutul acesta scump sa se bucure de viata.
SILUAN TREBUIE SA TRAIASCA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstela spune:


Doamne,intareste-l pe micut sa reziste!
Doamne,da putere familiei,mai ales mamei!Grabeste insanatosirea ficatului ei!
Doamne,alina durerea lor!


mami de TEA

Nu exista vreun pictor care sa fi surprins cu adevarat sentimentele unei mame pentru copilul sau.

Mergi la inceput