aniversare 1 anisor!

aniversare 1 anisor! | Autor: patrisuca

Link direct la acest mesaj

peste o luna implinim un anisor si chiar nu stiu care sunt traditiile si obiceiurile, cum se mai face petrecerea de un an?
stiu ca se ia din mot, ca trebuie sa aleaga niste lucrusoare, dar nimic in rest.
cum se face? acasa? la restaurant? ce alte traditii sunt?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

acasa sau la restaurant - depinde de numarul de invitati si de cati bani aveti.

si la traditii cam motul si tava ar fi - dar si astea depinde de voi daca vreti sa le faceti

noi am facut acasa, dar cum am avut invitati multi, a fost in 3 zile. ca i-am impartit pe categorii

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JARMO spune:

Ai dat colacii de botez nasilor ? Daca da, atunci e ok, daca nu , vorbesti cu nasii .
Stiu ca nasii trebuie sa imbrace din cap pina-n picioare finuta ( si ceva pe linga daca vor) . In rest , depinde de fiecare regiune, ca traditiile difera de la o zona la alta . La multi ani, sa creasca mare si sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

N-am auzit de colaci nici la botez nici la 1 an, dar cate bordeie atatea obiceie...
Stiu ca daca e baiat se taie din mot - cine are pt ca baietii mei la 1 an nu aveau nici 3 fire in cap asa ca nu le-am taiat nimic. Daca e fata de rupe o turta deasupra capului. In plus, indiferent de sexul copilului se pun diverse obiecte pe o tava si toata lumea se distreaza vazand ce alege copilul.
Cat despre locatie - dupa buget si numarul de invitati. Poati face acasa intr-o serie sau mai multe sau la restaurant.

La multi ani !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patrisuca spune:

multumesc frumos!
cred ca vom sarbatori acasa pt ca vrem o petrecere micuta in familie si intre prieteni si unde mai potrivit si sa te simti mai in largul tau decat acasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

acasa e mai usor pt copii, ca pot alerga si se pot juca. la restaurant e mai restrictiv

plus ca e mai ieftin

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patrisuca spune:

asa este! si in plus am invitati care au bebe mici si le-ar fi greu la restaurant. e mai comod acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petreasca spune:

Fetita mea a implinit 1 an pe 30 iulie si am serbat-o in 2 zile, pe categorii de invitati: sambata cu familia si nasii, iar duminica cu gasca.
Am sarbatorit-o acasa si a fost foarte bine chiar daca am avut in fiecare zi in jur de 20 de invitati, dar fetita a putut sa isi faca somnul de dupa amaiaza linistita si i-am respectat toate tabieturile.
Noi i-am taiat si motul chiar daca este fetita dar asa este traditia la noi. In rest tava, turta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Unele restaurante au locuri de joaca si pt copii, sau pot, la cerere, organiza si pt copii, meniu, loc de luat masa, etc. Noi asa am avut.
Dar daca ai spatiu acasa e excelent. Pregateste tu meniu si pt cei mici, cu mancarea permisa in functie de varsta invitatilor si eventual decorata frumos (gasesti pe net idei), si loc de joaca, jucarii.
Doar de mot si tava stiu si eu.
Pe tava la fetita se pot pune: carte, pix, bijuterii, chei, telefon, parfum, ruj, oglinda, piaptan, forfecuta, seringa, ac si ata, bani, aur, trandafir, zahar...
Petrecere frumoasa Patriciei!


www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu si Luana - raza mea de soare
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patrisuca spune:

multumim monica, cu siguranta vom avea o petrecere draguta indiferent de locatie.

Mergi la inceput