Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(49)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

La multi ani: Alexandra & Teodora!


Citat:
citat din mesajul lui Moniland

elyanne, pt prima pagina, gemenutele de Sherita: Amelia si Analisa s-au nascut pe 7 iulie. Sheri mai are o fetita Alesia nascuta 30.10.2007.

multumesc



www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=I Love DC&page=2" target="_blank">I love DC (ely-1.jpg)

Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Am pus si eu la treaba motatele, alearga de zor in sus si in jos pe strada pana ce le chem la apel ptr burticile ce se pregatesc sa aduca pe lume gemenei.

Carla, imi cade parul rau dar rau de tot. Am inceput clar de chelie
Am tot studiat si eu problema (eu inca alaptez) si studiu meu a culminat si s-a incheiat cu "incurajarea" unui farmacist de aici: "eu pot sa va dau cateva produse insa nu o sa va ajute la nimic. Asteptati si o sa treaca si perioada aceasta"
Cu alte cuvinte asa e dupa nastere deci trece cu rabdare.

Am patit-o si la baieti. Si s-a refacut parul. Insa acum ca am luat-o de la capat ma gandeam ca sa ma apuc de studiat variante de peruci insa se pare ca nu e cazul (inca).

Despre carucioare si landouri nu va pot spune parerea mea ptr simplu motiv ca eu sunt demodata la acest subiect. Pot sa va spun ca "pe vremea noastra..."

A, Sabina a fost si ea prematura si am tot studiat pe aici treaba cu diversificarea si se pare ca la prematuri e bine sa le calculezi varsta dupa care ar fi fost in mod normal DPN-ul. Asa ca noi o sa ne diversificam la 7 luni calculate dupa data nasterii, respectiv 6 luni dupa DPN-ul initial.

Fug sa le dau apa majoretelor si sa le pun iar la treaba.




Ioana & PYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Am terminat si noi........ultimul control din sarcina, Doamne nu-mi vine sa cred, am plecat cam nostalgica de la clinica.
Doctorul meu a revenit din concediu, nu prea i-a convenit cand a vazut cererea de cezariana aprobata dar nu a mai avut ce sa spuna, nu putea trece peste decizia colegului
Bebeii sunt miscaciosi nevoie mare, Sebi are 3200kg iar Felix are 2800kg. nu prea-mi vine sa cred ca a luat asa de mult in greutate in doar 2 saptamani. Oricum nu sunt 100 la 100 sigure nici ecografiile astea asa ca o sa aflu adevaru marti
Au par amandoi ......ne-a aratat la ecograf cum se vedea perisorul ce mai sunt indragostita pana peste urechi
Marti la ora 6 dimineata trebuie sa fiu la spital, fara sa mananc nimic de luni seara de la orele 23-24, apoi am intalnire cu anestezistul.
Cat ma pregatesc pe mine sotu se ocupa de camera, acte, bagaje, apoi vine si el in sala de operatii sa ma sustina .
Maine am sa vorbesc cu cineva de la spital sa le explic cum as vrea sa se desfasoare nastere, am voi sa le fac un "Plan de nastere" pe care ei trebuie sa il respecte.
Am mai fost o tura la cumparaturi, acum pot spune ca suntem pregatiti, am facut si 2 pozici, am sa le pun mai tarziu doar cu o promisiune......sa nu radeti de cum arat.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 37+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 7 zile de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_s spune:

Stai linistita ca o sa fie bine...au stat ei pana acum, normal ca o sa mai stea o saptamana
Oricum te inteleg pentru ca si eu ma rog sa stea cel putin 2 saptamani ca sa fac 36 de saptamani si sa intru in luna a noua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

La multi ani Alexandra si Teodora!
Nastere usoara dragaica si neeko.
Jocurban si ai mei tot prematuri au fost, Ioan avea 1650 g si Mina 2200 la nastere. Astazi am fost si noi la dr. pt vaccinuri si Ioan are 6300 g iar Mina 5960 g. Nu cat am spus eu ca ii cantarisem acasa pe cantar normal. Fetele in general sunt mai finute cica. Sanatoasi sa fie toti puiutii! Mi-e greu cu suptul, nu ma mulg trebuie sa alaptez ca altfel se acumuleaza si doare, Dar sta fata mea cand 2 minute cand 2 ore. Bine ca a luat si ea 630 g in greutate fata de luna trecuta ca acum 1 luna luase doar aproape 200. Am inceput sa ii dau si lapte praf cam de 2 ori pe zi. Si face la nazuri... ca mai bine ii dau sa suga.
De caruciorul de la chicho pt gemeni ce ziceti? Eu nu il am dar am vazut de 2 ori si cica ar fi practic. Si numa 5 kg.
Mie mi s-a zis sa incep diversificarea, cica cu mar, para si inca un fruct da mi-a dat si reteta pentru morcov cu cartof. Adica cum sa fac?

Fetelor eu am picat rau in depresie... Si am trecut de 4 luni de la nastere
Sarcini usoare la gravidute.




mami de  Mina Anita si  Ara Ioan

Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neeko spune:

Elyanne, Jocurban, Speranta76, Larisel, Arturicii, Carmelly, [b]Adhnana, muuultumim muuuult de tot pentru sustinerea morala pe care ne-o oferiti!!! Trebuie sa recunoastem ca datorita voua am mai rezistat inca 4 zile..avem 36 de sapt si 2 zile, inca 5 si primim diploma de merit!

Fetele vad ca nu dau inca semne serioase.. Desi colul e intre-deschis, nu observ deocamdata nicio modificare..decat contractiile nedureroase s-au indesit. Am emotii.. merg de 20 de ori la baie pe zi (si din necesitate, dar mai ales sa verific sa nu cumva sa pierd lichid fara sa imi dau seama ), astept cu nerabdare si emotie clipa cea mare, verific bagajul si mai gasesc in fiecare zi cate un lucru "esential" de pus in el, cred ca pana o sa nasc o sa am toata casa in bagaj..

Va pupam rau pe toate si revin cu noutati!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Dragaica, Neeko, va apropiati de finish! Neeko, o sa mai rezisti fara probleme daca ai ajuns pana aici! Curaj!

Adhnana, felicitari, bine ai venit!

De carucior nu stiu ce sa zic, noi il avem pe cel de la Peg Perego in tandem, dar stam la casa asa ca nu am experimentat chestia cu liftul. Oricum nu cred ca incape.
Scoici am avut de la Nania (aprox. 200 ron in Real), le-am folosit pana pe la 8 luni, ei crescusera mult in lungime, nu mai incapeau, si voiau sa vada pe geam afara. Au fost folositoare si in casa, la hranit si leganat .

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Azi-noapte am sosit de la mare, sunt inca ametita, a fost frumos dar extrem de cald si umed, ca niciodata! Drumul a fost OK, la dus au dormit aproape tot drumul, iar la intors mai mult de jumatate (cea mai grea). A fost mult mai bine decat ma asteptam! Cand am mai mult timp, revin cu povesti si poze!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Buna la toate fetele,

Citesc cu mare interes povestirile voastre, care imi dau raspunsuri la majoritatea intrebarilor, pentru o viitoare mamica de gemeni

Totusi, am 1 intrebare care ma macina de ceva vreme si la care inca nu am reusit sa gasesc un raspuns concret...este legat de Sindrom DOWN....

Am efectuat diverse analize si teste, atat in sarcina cat si in inainte de a ramane gravida. Printre analizele uzuale recomandate, am efectuat si unele analize genetice pt. depistarea trombofiliei, toate aceastea avand rezultat negativ.
Pe langa echografii si morfologii unde dr a fost extrem de atent in analizarea aspectelor pt. depistarea Sindromului D (valorile au iesit in paramentrii normali fara suspiciuni de Sindr.Down), am discutat cu dr despre amiocenteza.
Mi s-a explicat de la inceputul sarcinii ca nu se efectueaza triplu test si dublu test in sarcini gemelare, din cauza valorilor gresite.
legat de amiocenteza mi s-a explicat care sunt riscurile in efectuarea ac proceduri si ca nu este cazul la mine, pt la echografii nu s-a observat nimic.
Am incredere in dr meu, dar totusi exista aceea mica temere, mentionez ca am 30 de ani, sunt la 2 sarcina (1 sarcina s-a oprit din evolutie la 10 sapt.) fara antecedente in familie
Nu stiu cate din voi v-ati gandit la asta si as dorii sa cunosc parerea voastra.
Elanada a fost la dr care imi urmareste sarcina si cunoscand-ul poate imi da 1 sfat.

multumesc si sper ca nu v-am plictisit cu problema mea

+ 22
MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreiutasg

Buna la toate fetele,

Citesc cu mare interes povestirile voastre, care imi dau raspunsuri la majoritatea intrebarilor, pentru o viitoare mamica de gemeni

Totusi, am 1 intrebare care ma macina de ceva vreme si la care inca nu am reusit sa gasesc un raspuns concret...este legat de Sindrom DOWN....

Am efectuat diverse analize si teste, atat in sarcina cat si in inainte de a ramane gravida. Printre analizele uzuale recomandate, am efectuat si unele analize genetice pt. depistarea trombofiliei, toate aceastea avand rezultat negativ.
Pe langa echografii si morfologii unde dr a fost extrem de atent in analizarea aspectelor pt. depistarea Sindromului D (valorile au iesit in paramentrii normali fara suspiciuni de Sindr.Down), am discutat cu dr despre amiocenteza.
Mi s-a explicat de la inceputul sarcinii ca nu se efectueaza triplu test si dublu test in sarcini gemelare, din cauza valorilor gresite.
legat de amiocenteza mi s-a explicat care sunt riscurile in efectuarea ac proceduri si ca nu este cazul la mine, pt la echografii nu s-a observat nimic.
Am incredere in dr meu, dar totusi exista aceea mica temere, mentionez ca am 30 de ani, sunt la 2 sarcina (1 sarcina s-a oprit din evolutie la 10 sapt.) fara antecedente in familie
Nu stiu cate din voi v-ati gandit la asta si as dorii sa cunosc parerea voastra.
Elanada a fost la dr care imi urmareste sarcina si cunoscand-ul poate imi da 1 sfat.

multumesc si sper ca nu v-am plictisit cu problema mea

+ 22
MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie




Nu am facut nici dublu nici triplu test.
Aici nu se fac testele astea la sarcini gemelare pentru ca nu exista, inca, un algoritm de calcul pentru gemeni, valoarea care reiese la test se imparte in mod egal celor 2 bebei, chiar daca unu din ei ar fi atins de trisomie 21 nu s-ar sti care. Asa ca ori faci direct amniocenteza ori te bazezi pe ecografia de la 12 saptamani unde se masoara baza nazala, translucenta nucala si cea de la 21 SA cand se face morfologia fetala. La sarcinile obtinute prin Fiv se poate obtine foarte usor un fals pozitiv datorita hormonilor inca ramasi in sistem.
Plus sa stii ca s-ar vedea ceva pe parcurs, copii cu SD au majoritatea multe alte probleme, apar semne sau mai exact acei "Marcheri fetali" gen: chist la creier, malformatii congenitale, acumulari de calciu la inima (echogenic foci), echogenic bowel, femur scurt, lipsa osului nazal, maini scurte, capul foarte mic, etc.
Chestiile astea le visez, am documentatii o gramada daca te intereseaza. La 24 SA au gasit la Felix o acumulare de calciu in ventricolul stang, nu mi-au spus, am vazut pe raport (am cerut mereu o dublura a raportului facut de medic). M-am panicat rau de tot, a doua zi eram cu raportul in dinti la spital, doctorii mi-au explicat ca apar si la copii fara probleme si ca dispare in trimestrul al 3-lea pe cand la cei cu SD nu dispare.
La urmatoarea ecografie de 28 de SA s-au uitat foarte atent la inima ......surpriza.... acumularea de calciu se dizolvase.

Acum despre amnio.....eu am refuzat, de ce.....pai pentru nu am avut destule motive iar riscul este mare la o sarcina gemelara. Dupa tot sresu cu Fiv-ul nu as fi vrut sa risc copii doar pentru o banuiala.
Sa stii ca nici amnio nu este 100 la 100 corecta este 99%.

Am facut 16 ecografii in total pe perioada sarcinii, am fost urmarita la o clinica de gemeni de doctori specializati in sarcini cu risc si sarcini obtinute prin FIV, daca ar fi fost ceva suspect ma gandesc ca s-ar fi vazut.

Marti imi vad minunile si nu pot decat sa ma rog la Dumnezeu sa fie totul bine, oricum am sa-mi iubesc copii orice ar fi. Toate mamele stau cu griji, toate avem momentele noastre in care ne gandim " dar daca", "da oare", etc......Norocul meu a fost sotu care e mult mai cerebral, echilibrat, el a avut grija sa ma scoata din episoadele mele de paranoia si psihoza.

Sa ai o sarcina usoara si fara stres.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 37+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 2 zile de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput