Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(49)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adhnana spune:

Buna tuturor,

Sunt si eu o viitoare mamica de gemeni, fata si baiat se pare si ca multe altele dintre voi am o groaza de intrebari legate de subiect.
Sunt in 16 saptamani dar ma gandesc ca timpul o sa treaca asa repede si nu o sa ma pot ocupa asa cum trebuie de tot.

Pentru cele care stati la bloc..exista cumva vreo varianta de carut care sa incapa desfacut in lift? Mi-as fi dorit sa nu depind permanent de cineva care sa stea dupa mine, mai ales ca mai am un baietel de aproape 3 ani de care trebuie sa se ocupe deasemenea cineva.

Va pup si va multumesc anticipat pentru raspunsuri

Adhnana lui Alexandru-Bogdan (8.10.2007) si 15+ cu &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Dragaica, mersi de sfaturi... Chel-stop am incercat, fara rezultate, alaturi si de ulei de ricin (si tot felul de leacuri babesti)... O sa caut capsulele de Coada calului si acum,c a nu mai am lapte, o sa incerc sa iau si ceva gen Viaderm, Revalid sau acest Nutricap, daca il gasesc in tara...

Elyanne, multumesc de raspuns... Totusi eu parca am impresia ca sunt prea putine 4 mese... ma gandesc la inceperea diversificarii pe la 6 luni cand, ulterior, eu speram sa avem 2 mese de lapte - dimineata devreme si inainte de culcare, una de fructe pe la 10 dimineata, un pranz pe la 14 si o cina de lapte cu cereale pe la 18... Daca elimin acum o masa, o voi putea reintroduce mai tarziu? Sau cum sa fac, cate mese si cum impartite vor avea dupa diversificare?

Carmelly, remarcasem si eu acum cateva saptamani ca noi doua suntem aproape deodata cu copii... Felicitari pentru greutatile alor tai, noi recuperam prematuritatea incet-incet, e normal sa fim in urma greutatii "standard" a varstei... Dar eu sunt fericita si asa! De la 1600gr la 5100gr la Natalia si de la 1780gr la 5240gr la Sofia, in 4 luni, eu zic ca e foarte bine... In privinta alaptatului, vai m-am luat cu mainile de cap gandindu-ma cat de solicitant iti este... Nu stiu sincer cand mai ai timp de altceva... Eu ajungand acum exclusiv pe lapte praf si mesele deodata la fetite, am si uitat cume ra cu mulsul tot la 3 ore, cu chinurile cu mancatul cate o ora... Cu toata parerea de rau si regretul pentru laptele matern pe care nu-l mai am, insa e atat de bine acum...

Geo, dupa cum ti-a raspuns si Gabitza35, cu landourile e foarte incomod in masina si mai mult te incurca, decat sa te ajute... Scoicile sunt mult mai utile, atat pentru transportul cu masina, cat si pentru mutat bebelusii prin casa sau de folosit liftul... Acasa la mama si eu procedez ca si Gabitza: tin caruciorul in portbagaj, in parcare, si pana acolo ma deplasez singura, cu scoicile intr-o mana si in cealalta... Asa pot iesi oricand afara si nu trebuie sa depind de ajutorul nimanui.

Adhnana, bine-ai venit printre noi si felicitari pentru minunile din burtica! Referitor la intrebarea ta, eu iti pot spune ca al meu carucior Bertoni incape in lift doar pliat si modelul este dintre cele mai mici ca si dimensiuni, comparativ cu alte carucioare de gemeni... Sincer, nu stiu daca vei gasi vreun model care sa incapa desfacut, poate doar din cele sport. Pentru deplasarea cu liftul, cum scrisesem si mai ianinte, eu n-am gasit alta solutie decat cea cu scoicile si cu caruciorul pastrat undeva jos (in masina, sau la parterul blocului etc.). Asa poate ai reusi sa circuli singura, si sa incapa cu tine in lift si baietelul tau mai mare...





Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_s spune:

Multumesc fetelor pentru raspuns....acum m-am mai dumerit si eu si cu siguranta o sa cumpar scoici auto, doua si daca slabesc o sa incap si eu cu ei in spate :)

Azi dam de baut pentru ca facem 34 de saptamani si imi doresc sa stea maimutele cel putin inca 2 saptamani in burtica ca sa intram si noi in luna a noua :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_s spune:

PS caruciorul de la Bertoni incape pe scari pentru ca eu o sa stau la et2 si nu cred ca am unde sa-l las la parter...oare o sa am muschi pentru carucior cu copii in el? hmmmmmm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neeko spune:

Buna tuturor!!!!

Am vesti noi si vreau sa vi le impartasesc!!! Am fost ieri la dr. si stam cam asa: bebelinele s-au intors amandoua cu capsorul in jos (spre marea incantare a dr. meu) si mai mult decat atat, colul este deja intre-deschis! Prin urmare, ne pregatim de MAREA INTALNIRE!!! Sunt extrem de fericita si de emotionata! Parca traiesc un vis..parca nu imi vine sa cred ca eu..o sa fiu mamica peste doar cateva zile..sau..poate ore. Mi se zbarleste pielea pe mine numai la gandul ca mai e atat de putin si o sa le tin pe fete in brate.. Imi imaginez in fiecare moment cum va fi clipa aceea cand o sa ma duc si o sa le vad pe amandoua intr-un patut.. si o sa stiu ca sunt copiii mei..Cred ca o sa lesin, mi se pare parca prea mult!!

Ne apropiem cu pasi repezi de S36 si ne dorim sa rezistam pana joia viitoare cand am implini 37 de saptamani. Mai mult..am vb si cu dr. meu si este recomandat sa nu riscam mai mult de S37..din cauza colestazei.

Va pup pe toate si va tin la curent cu noutatile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_s spune:

Ma bucur ca vestile sunt bune de la doctor.... la mine la ultimul control copii sunt in pozitie yin-yang, asa ca trebuie sa fac cezariana...Bine ca nu am preferinte, important este ca ei sa fie ok.
Ce greutate au fetele tale acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Ariadna...te salutam din Craiova
Mai stam pana pe 15 august iar apoi dupa 17 intentionam sa plecam cu totii la mare (am fost 3 zile la Olanesti si au trecut testul ), dar pt ca intentionam sa stam o saptamana vom lua si patuturile, asa ca ar trebui sa fie ok, sa nu le fie grea acomodarea

Speranta76...pupici de la noi; s-a mobilizat si flacaul meu sa se ridice in picioare si deocamdata sa mearga de-a busilea cand a vazut ca una din printesele tale merge in picioare ....in rest si eu am o lenesa (ca si tine) in dotare, nu vrea sa faca nimic decat sa stea in fund si sa sara pe loc (zici ca e minge)

Ma bucur pentru fetele care au venit de la eco cu vesti bune, sarcina usoara in continuare, bastere usoara si bebei mancaciosi, necoliciosi si sanatosi

Adhnana, nu stiu cat de mare e liftul tau, dar nu cred sa incapa vreun carucior dublu deschis si cu copiii in el ( in lifturile clasice..NO WAY, decat pliat ...al meu nici cel sport nu intra cu copiii in el, il pot baga pe laterala si intoarce apoi in lift, dar gol...ca sunt grei mucosii si nici nu stau linistiti)

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neeko spune:

Din pacate ieri am fost la spital, unde nu are un ecograf cine stie ce performant.. Le-a vazut, a vazut cum sunt pozitionate..insa greutatea nu a putut-o masura. Urmatoarea intalnire, la cabinetul privat, ar fi joia viitoare, cand mi-ar spune si greutatea(aprox.), dar pe de alta parte mi-a spus ca sansele sa ne vedem mai repede sunt foarte mari..adica la nastere!!

Asa ca e posibil sa aflu direct greutatea reala..intr-un fel nici nu mai vreau sa ma entuzismez ca au nu stiu ce greutate la eco, iar apoi, la nastere sa vad ca era eroare. Am auzit ca au existat suficiente cazuri cand erorile s-au inregistrat chiar intre 500 - 1000 de gr.

Pupici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adhnana spune:

multumesc mult tuturor pentru sfaturi! Cred ca cea mai buna varianta pana la urma e cu scoicile si carutul in masina

neeko nastere usoara si copilasi sanatosi!

Sa va dau si DPN-ul meu :20.01.2011

va pup

Adhnana lui Alexandru-Bogdan (8.10.2007) si 15+ cu &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Carla noi am inceput cu cerealele la a doua masa... dupa ce am umancat bine, am mutat cerealele la masa a 3-a... apoi am introdus legumele la a doua masa... la fel, dupa ce le-au mancat bine (3-4 sapt. cred ca durat, pana am introdus diverse legume, plus carne) am mutat cerealele la masa de la 19-20 si le faceam iaurt cu cereale, in loc de lapte cu cererale... legumele pe la 14-15... si am inrodus fructe pe la ora 11.
Prima masa a ramas de lapte... iar seara dupa cereale se culcau destul de tarziu (22-23) le dadeam si putin lapte, cat mai vroiau sa bea...

Vezi atunci cum vor sa manance... uneori poate vor bea lapte inainte de culcare, alte dati poate ramane masa de cerealel ultima...

Important sa nu te grabesti si sa le dai pe rand... pana se obisnuiesc cu ce e nou, abia dupa aceea introdus altceva...


neeko mai aveti un pic... tinem pumnii, facem galerie


geo_s tinem pumnii sa mai rezistati in formatie completa inca un pic. Scoicile cred ca sunt cea mai buna varianta... Landoul trebuie sa fie prins si el cu centura si ai nevoie de un soi de adaptor... mai costa si ala niste bani... iar in landouri nu cred ca merg tinuti mai mult de 2-3 luni...


Adhnana bine ai venit. Sarcina usoara... si cat mai aproape de termen...
Da, cea mai buna varianta carutul in masina, si cobori cu scoicile... apoi cand incep sa-si tina capul bine, ii poti lua in brate... eu asa am facut...
Imediat fac si modificarea in lista si te adaugam la gravidute.


Participam la concurs www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=I Love DC&page=2" target="_blank">I love DC (ely-1.jpg)


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput