Scoateti copiii afara !

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns getik1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Scuze dar Castelul nu asa se juca: cel care era tras la sorti avea mingea si darama castelul apoi ii alerga pe ceilalti si arunca cu mingea sa-i atinga. Pe cine atingea statea pe tusa pana la sfarsitul jocului. In timp ce erau alergati de cel cu mingea ceilalti copii trebuiau sa aseze pietrele la loc. Jocul se termina fie cand toti copiii sunt eliminati cu mingea si se pune cel care a fost primul atins fie cand castelul e refacut si se pune tot acelasi copil ca si pana atunci. Era distractiv ca in graba nu se mai putea aseza pietrele asa cum fusesera de la cea mai mare la cea mai mica, dar ca sa se considere refacut castelul trebuia sa stea.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Blogul grasei
www.bijuteriiandroix.page.tl" target="_blank">Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


sincer faza asta din joc o uitasemm dar chiar e super jocu.
si referitor la varsta pana murim in noi exista un copil. eu am 26 de ani si aseara dupa ce am culcat ingerasu si pe sot nu aveam somn si am ieasit afara pe drum si am jucat flori fete si baieti si pititea pana la 2 dimineata stiu cam ciudat dar mi am adus aminte cu placere de copilarie


getik mamika de
mika minune ariana-ioana 29.12.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Rayuela, gand la gand .

Problema copiilor nu e neaparat ca nu sunt scosi afara ci faptul ca nu mai exista - cel putin in marile orase - gasca de copii. Astazi copiii nu ies singuri afara ci insotiti de un adult, nu au unde sa se joace langa bloc si sunt dusi in parcuri. Daca intamplator (sau nu) gasesc vre-un copil pe care il cunosc - incepe sa se incinga o joaca, daca nu, si asta e cazul cel mai des intalnit, se dau in leagane, lucreaza la aparatele de sport iar cei mai mititei lopatesc in nisip. Pentru jocurile enumerate de voi e necesar macar un numar de 5-6 copii. Am observat o mare diferenta intre cum se joaca copiii mei in parc - unde nu cunosc pe nimeni - si cum se joaca cand mergem cu clubul si sunt 15 copii care se cunosc. La fel, cand ne intalnim mai multi prieteni cu copii si ne jucam - se incinge joaca. Si acum imi amintesc de "ratele si vanatorii" in care 2 tati erau vanatori iar restul: mame, tati si copii dadeau din fund ca ratele !!! N-am vazut copii mai fericiti.
De 1 iunie s-a organizat o petrecere la noi la firma si au fost invitati toti copiii angajatilor. Au fost chemati niste animatori. Cat au umflat baloane, au facut sabii si s-au jucat de-a piratii sau Sportacus si Stefania - toti copiii s-au prins in joaca fara prea multe intrebari. Cand au incercat sa joace Tara,tara, vrem ostasi! nici-un copil nu stia regulile. Si erau doar vre-o 50 copii cu varsta potrivita acesui joc. Nici de Batistuta nu auzise nimeni. In schimb discutau despre bakugani, Picaciu si Hana Montana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

De fapt, asta e problema copiilor nostri, ca sint scosi afara si nu IES asa cum o faceam noi. Eu nu tin minte vreun joc al copilariei jucat in gasca si cu mama in spatele meu. Baietelul meu sta afara cel putin atit cit stateam si eu, numai ca el e in permanenta insotit, nu are cum sa intre in vreo gasca, sa-si faca prieteni cu care sa se vada zilnic. Oricit ne-am aduce noi aminte jocurile copilariei, ei nu au cum sa le joace (decit cu foarte mici exceptii).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Bine punctat Anya...insa eu imi asum acest risc. Cel putin pt primii ani din viata, nu stiu cati inca, eu imi asum riscul asta ...nu gasca la bloc (apropo nici eu nu m-am omorat cu joaca in spatele blocului, bateam insa maidanele la tara). Si cu toate astea am un copil sociabil, usor de integrat intr-un grup, stie cam ce ar trebui sa stie la varsta lui (ma refer la jocuri)...dar stie si de Bakugani, Ben ten si alti Minimaxieni, ca astea sunt ale generatiei lor, ne place sau nu noua! Si noi, copii find, am tot auzit, pe vremea mea ...umblam desculti, invatam la lampa, scriam cu penita ...si totusi parintii nostri nu ne-au crescut in aceleasi conditii.
De vina nu e nici internetul, nici TV, nici desenele...Viata se scimba si asta se vede de la generatie la generatie!

Legat de joaca parintilor cu copii...si eu o recomand, eu si acum mi-aduc aminte cu mult drag de serile in care tata devenea vanator ..si avea o multime de rate de impuscat, sau juca cu noi Tarile...Ma joc cu al meu, sper sa isi aduca si el aminte de jocurile astea ...asa cum o sa isi aduca aminte ca la 5 ani juca cu tati Red Allert!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:


mai este un joc soma-soma= se faceau doua echipe , ne inarmam cu gornete si tubermane si trageam unii in altii, regula era sa nu tintesti la cap ca sa nu ne ranim, care nu tinea la regula era dat afara.Gornetele erau din doua culori si ne lua ceva timp pana le confectionam , distractia era mare .

la piatza= fiecare aducea ce avea prin casa , de obicei , fructe si legume , poate ceva dulciuri, din hartie faceam bani si monezi care mereu se mototoleau...ne faceam tarabe , improvizam , o piatra , o bucata de lemn, cu un scaunel ceva, aveam si spatiu la capatul blocului unde se gaseau fel si fel de ''unelte''....si mergeam la piatza , unii la altii , invatam sa socotim prin joaca si valoarea banului , era funny si chiar nu te plictiseai.



Mami de Alex( 27.07.2005 )

"Este o arta sa fii fericit printre necazuri"-babette:)












Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Mima?

(te pomenesti k se juca la varste mult mai mari de 6-10 ani, pe cuvant de onoare daca imi aduc aminte!)

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Si eu ies afara cu fi-mea si totusi are "gasca" copii cu care se joaca in fiecare zi!
Ne-am imprietenit si noi, mamicile, ne mai si lasam copilul in grija altei mamici ....
Da, poti sa ai gasca si sa joci cu copiii din gasca toate jocurile chiar daca mama ta sta pe o banca in apropiere.
In timpul iernii sau cand ploua, cand stam mai putin afara, fie merge fi-mea in vizita, fie vin prietenele ei la noi ...


Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Alte vremuri...Canadiana:aveam o masa de tenis si in timp ce ne roteam in jurul ei(eram uneori si 10 copii)loveam mingea de ping-pong de la unul la altul.Jucatorul care gresea iesea din joc.Un fel de tenis de masa dar nu in 2 jucatori.Ultimii 2 care ramaneau jucau un meci pentru a fi desemnat castigatorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

si chiar daca as vrea sa-l scot la ora asta afara este irespirabil!Iarna este frig,vara este cald si inabusitor!De obicei iesim pe la 7 seara si nu stam mai mult de ora 9.

In copilarie nu-mi aduc aminte daca stateam in casa!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu in afara de cele mentionate de voi pana acum jucam si Plicul (desenam un plic cu creta pe asfalt si saream in el dar nu mai stiu exact dupa ce criterii) si Tarile: un cerc in care treceam diferite tari si ne asezam fiecare pe o tara si aruncam o minge in sus si strigam numele unei tari si cel care statea pe tara respectiva prindea mingea si ceilalti alergau si pe masura ce erau atinsi cu mingea (ca la ratele si vanatorii dar cu bun simt, nu dadeam tare) respectivul iesea din joc si tara celui care ochise se marea cu teritoriul celeilalte tari.... Si mai jucam Omul Negru, Leapsa pe sarite (saream intr-un picior, nu alergam), Verde Stop.


Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput