Trombofilia o cauza a infertilitatii - 29 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_leah27 spune:

brotacel,
eu iti recomand sa faci analiza si cel mai sigur e sa o faci la synevo, despre costuri cred ca poti afla la ei pe site , dar pentru un bebe sanatos cred ca merita sa dai oricat.Eu nu am facut-o , am intrebat-o pe dr U daca sa mai fac alte analize si cum nu mi-a zis nimic in semnsul asta nu mai fac momentan.
Si despre vitam E eu nu iau , singura noutate la mine e folowise, poate e de la asta dereglarea mea.

Mama unui ingeras din ceruri...
Gena MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot , mutatia A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Anna, eu am luat omega 3 tot vreo 3 luni inainte de FIV si nu am avut dereglari de nici un fel. Ma gandesc ca folowise asta e tot ulei de peste, oare asa influenta sa aibe asupra CM???

Brotacela, vitamina E nu o lua mai mult de 10 zile pe luna, incepand din prima zi de CM. Risti sa aibe efect invers, de sterilitate. Uschi ti-a spus ca vei face clexane dupa ce ramai gravi? Daca da, anticoagulantul probabil ca va acoperi toate balariile care pot da tromboze asa ca nu are rost sa mai dai banutii aiurea, cel putin eu asa as face.

Felix 11 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

felix nu-mi faceam griji de AMH (am primit azi rezultatul: 17.1 pmol/l si 2.4 ng/ml...cred ca-i de bine, nu?) ci imi faceam griji ca doar aceasta analiza imi mai poate influenta tratamentul pentru stimulare -din partea mea- si spermocultura -din partea sotului- dar de asta va trebui sa ma mai tem inca 3 saptamani, ca altfel FIvul n-ar avea niciun farmec
brotacel imi pare foarte rau pentru cele 2 sarcini pierdute.

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Buna dragutelele
felix76 draguta daca vezi una topaind pe forum peste 21 zile eu sunt aia.

brotacel83 eu l-am facut la Synevo si a costat fix- 270 ron.

Astazi m-am dus la farmacie sa-mi cumpar Omega3(Doppel herz)si a inceput farmacista, de care doresc, cu anghinare, cu acid folic, fara....si cu..... , m-am uitat ca tampa la eanu am stiut de care sa cumpar, am cumparat cu anginare ca m-am gandit eu ca face bine la ficat. Voi de care luati? de acum incep sa fac carare la farmacie
Mi-am facut si rezerva de femibion 800.
la fete cucuiete

Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Anticorpii antispermatici, Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-homozigota.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrnscmnc spune:

Fetelor va rog sa-mi dati si mie adresa de email a doamnei Uscatescu, incerc de cateva ore sa o prind la telefon pe asistenta Viorica dar nu raspunde.Am fost azi la eco si avem 6 sapt si 3 zile, avem activitate cardiaca, insa deja avem un hematom de 3 mm.Mi-a completat ginecologul cu Utrogestan 3/zi, insa eu fac Clexane o zi da alta nu de 0,2 si gineco zicea ca ar trebui sa vb urgent cu doamna Uscatescu ca ar fi nevoie sa fac zilnic. Vreau sa o intreb ce sa fac si nu am adresa de email.Si va rog sa-mi dati si sfaturi cum sa o vad pe PM cred ca nu ma prea pricep. Si inca ceva voi aveti greturi? Spuneti-mi cum va descurcati ca eu simt ca nu mai fac fata, mi-am luat concediu ca nu rezist la munca.Va multumesc si va pupicesc pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Va pup, dragele mele!
Iata noutatile noastre: la eco am auzit din nou inimioara, de data asta cu 181bpm, CRL=1,93 cm,iar dr. Albu a zis ca totul e in regula. Azi am fost si la Fundeni, la doamna Uscatescu, cu dosarul in brate, mi-a facut analizele si mi-a spus sa raman pe acelasi tratament, cel putin pana la morfo de 12 saptamani.
Anna, sa nu fii suparata, Doamne-Doamne aranjeaza lucrurile asa cum stie mai bine, poate ca iti mai lasa timp ca toate totul sa fie asa cum trebuie. Cat despre vitamina E administrata zilnic, eu am avut mari dereglari pana cand, citind tot pe-aici, am vazut ca nu trebuie luata decat in primele 10 zile ale cm. M-am conformat si am revenit la normal ( e drept, cu ovulatii in z21, dar... fata de ciclul de 44 de zile,a fost o evolutie).
Felix, cat ma bucura numerele care se succeda la semnatura ta!
Va pup pe toate si tin pumnii sa reusim!


R. 9+
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

mrnscmnc, activeaza-ti tu PM din contul meu, profil personal mesaje private, daca nu gresesc.
Iti trimit apoi eu sau altcineva adresa d-nei dr, ca sa nu apara pe forum direct!



FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_86 spune:

fetelor

merit bataita dar chiar nu am ajuns nici acum sa-mi fac mutatiile, mai mult din lipsa de bani, ca totusi costa in jur de 7 mil si chiar nu am acum
voiam sa va intreb: daca nu am mutatii si iau preventiv aspenter e grav
ca eu sunt z1 si imediat vreau sa incerc nu mai pot sa astept, nu mai vreau......
stiu ca oricum in primele sapt imi da aspenter si apoi ceva mai complex, nu? sau ma insel?
scuzati-ma dar chiar nu prea sunt la curent cu ceea ce ar trebui facut

aaaaa.
si mai e ceva: daca iau aspenter si in timpul asta fac si mutatiile acesta nu influienteaza rezultatul, nu?
scuzati-ma va rog ca am pus atatea intrebari




Imi doresc din tot sufletul sa devin mamica asa sa ma ajute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyly_mar spune:


Buna fetele
Si eu pe aici ..ca citesc cam peste tot:trombofilie,endometrioza,FIV,fibrom ...am trecut si pe la IA.....acum ma pregatesc de FIV,dar studiez despre bazdaganiile de mutatii

Si eu sunt mutanta ,am Mutatia 677 homozigota....si iau de 5 ani aspenter (cica pt sindromulantifosfolipidic,dar nu il am)...si mutatia mi-am descoperit-o acum 2 saptamani.....asa ca nu influenteaza...
parerea mea este ca poti sa iei aspenter,acid folic,Mg-B6,fara probleme...oricum dr dau preventiv de cum vizualizeaza sarcina ,pana asteapta rezultatul la analize


Citat:
citat din mesajul lui lorena_86

fetelor

merit bataita dar chiar nu am ajuns nici acum sa-mi fac mutatiile, mai mult din lipsa de bani, ca totusi costa in jur de 7 mil si chiar nu am acum
voiam sa va intreb: daca nu am mutatii si iau preventiv aspenter e grav
ca eu sunt z1 si imediat vreau sa incerc nu mai pot sa astept, nu mai vreau......
stiu ca oricum in primele sapt imi da aspenter si apoi ceva mai complex, nu? sau ma insel?
scuzati-ma dar chiar nu prea sunt la curent cu ceea ce ar trebui facut

aaaaa.
si mai e ceva: daca iau aspenter si in timpul asta fac si mutatiile acesta nu influienteaza rezultatul, nu?
scuzati-ma va rog ca am pus atatea intrebari




Imi doresc din tot sufletul sa devin mamica asa sa ma ajute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_86 spune:

multam mult lili
m-am mai linistit
cum se ia aspenterul
o data pe zi? seara?

Imi doresc din tot sufletul sa devin mamica asa sa ma ajute

Mergi la inceput