Trombofilia o cauza a infertilitatii - 29 -

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

Anna-leah, Alla, Ruxandrada, va multumesc pentru incurajari si sfaturi. Adevarul e, ca, uneori, trebuie sa ne ajutam singuri; eu ma ajut intrand pe acest forum si citind mesajele voastre.
Va pup si va doresc o saptamana usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

pentru mutante!

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria81 spune:

Buna aristca,


ce analize pentru trombofilie ai facut? d-na dr. Uscatescu ti-a recomandat sa mai faci si alte analize? sau ce tratament ti-a dat? ti-a zis cum sa il iei inainte si dupa FIv?


Multumesc







MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Din pacate si eu sunt cazuta bine in butoi ca mi-au venitu uratii desi speram atat de mult ca voi ramane gravi in concediul asta si cu Clexane cu tot...

Nu stiu ce sa mai fac pt ca desi eu raman gravi asta se intampla foarte foarte greu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

jasmine cum ce sa faci? Sa-i multumesti lui Dumnezeu ca poti sa ramai gravida natural si nu te chinuiesti ca noi cu FIV-ul , sa prestezi cat mai mult ca sa ramai si sa fi optimista, astfel incat sa ne ridici si noua moralul pe aici

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

Citat:
citat din mesajul lui jasmine30

Din pacate si eu sunt cazuta bine in butoi ca mi-au venitu uratii desi speram atat de mult ca voi ramane gravi in concediul asta si cu Clexane cu tot...

Nu stiu ce sa mai fac pt ca desi eu raman gravi asta se intampla foarte foarte greu...


Si eu cam tot pe fondul lipsei sarcinii am intrat in depresie luna asta ( se pare ca imi doream sa fi ramas gravi, mai mult decat realizam...).
Incerc totusi sa-mi spun: toate la timpul lor, desi, personal, simt ca mie-mi cam trece timpul si vremea...
Stai linistita si nu te mai gandi la sarcina. Eu am ramas gravi numai cand nu ma (mai)gandeam la acest scop. Ideea e sa ne de-stresam si sa fim optimiste. Sper sa si reusim!

Cine a facut mai multe analize la Fundeni, stiti cumva daca acolo se pot face: antitrombina III, proteinele C si S si ceva analize pt. SAFL?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

maria initial am facut TOATE analizele necesare pentru FIV:
Analizele din partea barbatului:
-Teste HIV, HBsAg, anti-HCV
-Spermograma
-Analiza bacteriologica a ejaculatului: aerob, micoze, Trichomonas vaginalis, Chlamydia trachomatis (rezistenta directa)

Analizele din partea femeii:
- Teste HIV, HBsAg, anti-HCV
- Test Papanicolau si testarea sanului
- Testul bacteriologie al secretiei vaginale: aerob, micoze, Trichomonas vaginalis, Chlamydia trachomatis (rezistenta directa)
- Profilul hormonal (recoltare de sange in ziua a doua sau a treia a ciclului menstrual): FSH, LH, PRL, Estradiol

Analize necesare anesteziei generale ( pentru punctie):
- protrombina, trombocite, timpi de coagulare si de sangerare, INR
- hemograma (Hgb, Ht, leucocite)
- Na seric, K seric
- functia hepatica si renala
- urina
- electrocardiograma si examen de medicina interna
- determinarea grupei sanguine si a factorului Rh

...apoi am continuat cu:
-APCR (rezistenta la proteina C activata)
-INR
-APTT(activated partial thromboplastin time)
-homocisteina
-anticoagulant lupic (LUPUS ANTICOAGULANT)
-anticorpi anticardiolipinici IgG
-anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 IgG, IgM
-antitrombina III
-proteina C
-proteina S
-mutatia factorului V Leiden
-mutatia protrombinica (factorII)
-gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C)
-mutatia Factorului XIII (G102T)

Tratamentrul inainte de FIV:
mg+b6 2/zi
vit c 1 gr/zi
femibion800 1/zi
acid folic 5 mg 1 la 2 zile (aspenterul mi-a fost scos de ginecolog pana la puctie)

dupa punctie se modifica doar acidul folic pe care-l voi lua zilnic si 1 aspenter zilnic

...sper ca te-am ajutat


MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

...fetele...daca mai aveti voi ceva de adaugat la lista, poate adaugati, daca nu, cred ca-i o.k sa punem un link din prima pagina pentru ANALIZE FIV+TROMBOFILIE...

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Dragutele fiti multumite de ce aveti, rugati-va la sanatate ptr. voi, fiindca DD le aseaza asa cum doreste dar, sa mai aveti si un sot cu azoospermie, cu o boala la care trebuie sa faca tratament toata viata si care nu se vindeca, daca un medic mi-ar spune ca exista un tratament de stopare(nu de vindecare fiindca nu exista)si ma costa poate 200.000 E, a-si vinde tot, doar sa-l vad sanatos.
Despre mine nu prea am noutati,"tropai", pana la rezultatul de la biopsie.



Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Anticorpii antispermatici, Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-homozigota.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Neata dragutele,

Mama dar harnicute ati fost! Citesc din urma si revin.

Noi suntem bine, ne-am pozat la echo, avem manute, picioruse si facem tumbe cand ne provoaca dr.

Va pupicesc,

Felix 11+

Mergi la inceput