Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (110)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcineea_cj spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamidepuiuti

Citat:
citat din mesajul lui dulcineea_cj

Ratusca,eu pregatesc papa pt noi,adultii in Yenna De obicei piept de pui ,il condmentez,il feliez(cubulete de obicei)Apoi pun legumele Orice,dupa gusturi(mai putin cartof,ca ingrasa)Am pus morcov,taiat rondele,brocoli,ceapa intreaga(pt gust),ciuperci Ce am prin casa Le amestec toate,eventual mai pun ceva ierburi aromate si ulei de masline si le bag in cuptor In jumatate de ora sunt gata Pt bebe,m-am gandit ca pur si simplu pun acolo legumele sau fructele si apoi la cuptor

mami de sumudica cu ochi albastri(asa imi spune tati)

suna bine! o sa pun in aplicare si eu!multumesc

bine ca si-a revenit sumudica!

mami de Radu si Alex



asa creste Alex

Nu ai pt ce
acum plange prin somn si tocmai l-am dat cu dentinox

mami de sumudica cu ochi albastri(asa imi spune tati)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

VREAU SI EU PAROLA NOUA!! PLEASEEE!!!
Am mai scris o data, nu am primit nimic. Scuze de caps.

Noi am fost ieri la cumparaturi - asta dupa ce am iesit eu din coafor, proaspat vopsita si coafata - am luat tarc de joaca, jucarele, ratuste de baie, cuburi cu litere si cifre, niste chestii de la ficher price care zic cuvinte, luminite, etc. A fost haios sa incercam jucarelele in magazin!!!

Am citit din urma despre numarul de kk pe zi, am vazut ca s-a ajuns si la o concluzie, Dani face de 2-3 ori pe zi, dar inca nu mananca decat o singura masa de fructe pe zi, in rest LP, dimineata si seara LM.
Noutati: Dani pe langa faptul ca merge de-a busilea si nu mai vrea sa se opreasca, acum se ridica in picioare, pe patut, pe noi, pe mobila, pe canapea, pe orice prinde. Sambata, in timp ce eram noi la cumparaturi, s-a aruncat din patut, noroc ca l-a prins soacra de un picior in cadere, la cativa cm de la sol. Noroc ca era in camera. Cand ne-am intors acasa, primul lucru am coborat salteaua la nivelul inferior al patutului.
I-am facut poze cum se ridica el in picioare...e un scump.

Noi ii dam de obicei fructe coapte cu 1-2 lgt de suc de morcov. Azi i-am dat si crud. Am vrut sa ii dau mango, dar era cam crud, am cumparat avocado si voi incerca maine sa vedem ce si cum. Ma rog, va incerca soacra. Faza e ca nu prea stiu cum se prepara acest avocado, eu am facut o singura data guacamole, nu a placut la nimeni, doar mie si de atunci am uitat cum se prepara. Voi coaceti avocado? Sau crud e ok?

Cam atat.

Repet intrebarea mea de vineri: stie careva un ORL-ist pediatru bun?

Multumesc si noapte usoara la toti flutureii!!!

de Daniel, n.01.02.2010, 3500gr, 51cm


daca nu ti-au raspuns fetele...eu avocado il dau ca fruct....amestecat cu mar...practic juma de avocado si cam 1 mar. DAR...daca n-ai fost atenta ce s-a mai zis..tine atat mango cat si avocado 2-3 zile sa se mai coaca...

azi i-am dat avocado cu piept de pui si un strp de lamaie si de ulei de masline. la gust era f bun...a papat dar nu f mult...ori nu i-a placut..ori era cam satul

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR...stationare la mal sau....mall?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufuleti2010 spune:

Capitol nou aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

gata, facut sinteza, deci tanana!
multumesc fetele care ati participat la sondaj - evyme, lorex, decenuela, mariucasara, ratusca, hapyella, simplicity, cristies, danyelana si dulcineea (am ratat pe careva?)

cum fac kaka pufii:
deci in unanimitate zilnic de cel putin o data cu variatii:
- din 10 pufi 5 fac cel putin de 2-3 ori
- 1 face de 4-5
- 1 de 2-3-4
- si 2 de 1-2

exceptie de la regula, 1 puf la 4 zile, inainte de diversificare facea zilnic (altii invers, si-au reglat tranzitul de cand cu diversificarea).

Si nu are a facere diversificarea, toti sunt alimentati cu cereale, fructe, legume... apa, care beau, care nu, cei mai multi da.

editat ca ne-am inclus si pe noi in "studiu"

AMR 8, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)





DECI....NU POT SA CRED CA AI ATATA RABDARE INCAT SA FACI SONDAJE...

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR...stationare la mal sau....mall?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Nici Dani nu bea apa, vreo 20-30 ml pe zi, nu mai mult. Si asta in zilele calduroase.
Cand ii dau, ia doua- trei guri si apoi da biberonul afara. Poate daca ii dau cu lingurita sa vrea mai mult.



de Daniel, n.01.02.2010, 3500gr, 51cm


NICI JIJI NU BEA APA....se joaca cu cana aia,..poate trage un pic....dar..

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR...stationare la mal sau....mall?...

Mergi la inceput