PCOS (18)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns redramy spune:

Draga Emilia.m imi place planul tau de bataie. Felicitari pt nunta si casa de piatra! Sa dea Dumnezeu sa iasa asa cum ti-ai planuit!
Succes la dieta si sport! O viata echilibrata este cea mai importanta pt a tine acest nenorocit de sindrom sub control.
Pup pe toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Multumesc!
Cu dieta am luat o decizie de care sunt foarte mandra. Si l-am convins si pe viitorul sot. Am trecut la VEGANISM.
Mancam vegetarian. Am inlocuit carnea cu ciuperci, soia, legume si fructe. Stiu ca toate carnurile din comert mustesc de steroizi, hormoni de crestere, toxine, hormoni de stress si alte porcarii. Si am vazut si o parte din documentarul Earthlings si m-am crucit. Plus ca se stie deja de mult din ce ciocuri si gheare si grasimi si E-uri sunt facute mezelurile si cu ce porcarii sunt hranite animalele din abatoare.
N-am nevoie de asemenea rahaturi in corpul meu.
Laptele nu imi placea oricum asa ca prefer sa il inlocuiesc cu lapte de soia (care e mult mai scump dar si mai gustos si cum eu oricum beau putin nu o sa usture la buget). Branza e problema, ca mor dupa ea... dar o inlocuiesc cu tofu si gata.
Ca sa nu mi-o pun in cap pe soacra-mea o sa fac un compromis si o sa accept sa mai gust carne la evenimente deosebite (ea e medic si crede ca o alimentatie fara carne nu e completa si deci pot aparea carente de diferite vitamine - eu stiu mai bine pt ca am puterea exemplului la multi cunoscuti dar nu vreau polemici si razboi in prag de nunta).
De aceea cand vom mai merge in vizite vom gusta carne, dar asta se intampla oricum rar si carnea respectiva e de iepure sau gaina crescute in curtea bunicilor deci e ok.
Peste o sa-i fac sotului o data pe saptamana daca o sa vrea si daca imi va fi pofta o sa gust si eu, dar mie pestele nu imi prea place.
Si o data pe an o sa fac clatite si crema de zahar ars cu oua si lapte sa ne treaca de pofta. In rest - vegetale. Strict.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaCamelia spune:

Buna fetelor! Sunt noua aici si nu prea ma descurc pe forum si nici in topicuri, dar sper ca am nimerit bine. Eu am un baietel de 1 an si aproape 1 luna si sunt insarcinata in 5 saptamani. Si eu am ovare polichistice, hipertensiune si diabet II. Si acum ajung la intrebarea ce ma framanta: am vazut ca multe dintre voi urmati tratament cu Siofor (metformin) pentru ovare polichistice si am inteles ca unele ati si ramas insarcinate, si in discutii mai vechi, am citit ca vi s-a spus sa continuati o perioada cu Sioforul in timpul sarcinii. Nu vi s-a spus ca poate da malformatii? Eu avand diabet, urmez tratament cu Siofor si pana am aflat ca sunt insarcinata am luat pastilele, de fapt m-am oprit cand am avut o oarecare banuiala. Ieri la control la diabetolog mi s-a spus ca trebuie sa iau o hotarare in a pastra sarcina sau nu, deoarece Sioforul luat in primele saptamani de sarcina poate da malformatii. Sau nu. E cu semnul intrebarii. Voi in ce situatii sunteti/ati fost? Ce sfaturi ati primit de la medicii vostri? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Va multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataLinaTeo spune:

buna fetelor! citesc mesajele voastre de multa vreme, insa abia acum mi-am facut "curaj"sa scriu... anul trecut in aprilie am fost la ginecolog. verdictul:SOP (in urma unei echo. tv-aici am citit si de ceva analize, pe care eu nu le-am facut...). in mai 2009 am inceput sa iau diane35.anul acesta in mai am zis ca e timpul sa nu le mai iau, deoarece ne dorim un copil... urmeaza sa merg la dr. sa vedem cum stau lucrurile.. eu sunt optimista...iau acid folic din iunie... in sept. urmeaza "munca" propriu-zisa . sa speram ca totul va fi bine pentru noi toate! sa aveti o zi buuunaa!! catalina, galati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaCamelia

Buna fetelor! Sunt noua aici si nu prea ma descurc pe forum si nici in topicuri, dar sper ca am nimerit bine. Eu am un baietel de 1 an si aproape 1 luna si sunt insarcinata in 5 saptamani. Si eu am ovare polichistice, hipertensiune si diabet II [...]
Ieri la control la diabetolog mi s-a spus ca trebuie sa iau o hotarare in a pastra sarcina sau nu, deoarece Sioforul luat in primele saptamani de sarcina poate da malformatii. Sau nu. E cu semnul intrebarii. Voi in ce situatii sunteti/ati fost? Ce sfaturi ati primit de la medicii vostri? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Va multumesc mult.

Buna si bine ai venit.
Intrebare: ai ovare polichistice sau sindromul ovarelor polichistice? Sunt lucruri diferite. In general sindromul da si infertilitate si cum tu ai deja un bebe si esti insarcinata din nou, as tinde sa cred ca nu ai sindromul ci doar chisturi.
S-au facut studii care demonstreaza ca Metformin nu cauzeaza fatului ci dimpotriva, scade riscul de avort spontan:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120290&whichpage=3
REDUCED RISK OF MISCARRIAGE. Another aspect of PCOS-related infertility is the tendency for repeated miscarriages. A study from the Hospital de Clinicas Caracas in Venezuela looked at 65 women who received Glucophage during their pregnancies vs. 31 who did not. The early pregnancy (first trimester) loss rate in the metformin group was 8.8% as compared to a 41.9% loss in the untreated group. Of those women who previously had miscarried, 11.1% of the metformin group miscarried again, while 58.3% of the untreated group again miscarried.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui CataLinaTeo

buna fetelor! citesc mesajele voastre de multa vreme, insa abia acum mi-am facut "curaj"sa scriu... anul trecut in aprilie am fost la ginecolog. verdictul:SOP (in urma unei echo. tv-aici am citit si de ceva analize, pe care eu nu le-am facut...). in mai 2009 am inceput sa iau diane35.anul acesta in mai am zis ca e timpul sa nu le mai iau, deoarece ne dorim un copil... urmeaza sa merg la dr. sa vedem cum stau lucrurile.. eu sunt optimista...iau acid folic din iunie... in sept. urmeaza "munca" propriu-zisa . sa speram ca totul va fi bine pentru noi toate! sa aveti o zi buuunaa!! catalina, galati!

Buna CataLinaTeo si bine ai venit.
Iti recomand sa mergi la un endocrinolog sa iti repeti ecografia si sa iti faci analizele: LH, FSH, TSH, Estrogen, Progesteron, Testosteron liber si hemoglobina glicozilata. Toate se fac in zilele 2-3 ale ciclului menstrual iar ecografia in zilele 5-10.
Daca LH e mai mare decat FSH, daca testosteronul liber e mare sau aproape de limita superioara, daca nivelul progesteronului e mic si hemoglobina glicozilata mare (nu neaparat toate acestea, e suficient doar unul combinat cu rezultatul ecografiei) se va confirma diagnosticul de PCOS.
Daca se confirma si medicul nu iti recomanda Metformin intreaba tu de el (am avut surpriza sa nimeresc la endocrinologi si ginecologi care habar nu aveau de efectele Metforminului in PCOS ).
Inainte sa iti dea medicatie pt stimulare ovariana e foarte probabil sa te lase cateva luni sa incerci sa ramai insarcinata natural.
Poti lua naturiste in acest timp: Tinctura de mladite de zmeur, Naprasnic, Tinctura de marar, Maca, (eventual si Branca Ursului in primele zile ale ciclului menstrual).
Daca ai exces ponderal incearca sa slabesti cateva kg si iti va fi mai usor sa ramai insarcinata.
Succes. Iti tin pumnii sa reusesti!

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataLinaTeo spune:

emilia, iti multumesc pentru sfaturi... eu tot "va citesc" de ceva timp... si vad ca voi ati facut f f f multe analize... daca nu citeam pe net, n-aveam de unde sa stiu ca se dau aceste analize! oricum.. am abia 20 de ani... nu e cazul sa innebunesc...dar, din cate am inteles, problema asta poate avea consecinte mai putin placute... eee...!! ne facem noi bine! urmeaza sa-mi fac programare la medic, dar... no money, no funny! :)
emilia.m, felicitari pentru regimul de viata adoptat! si eu sunt de parere ca cei ce au un regim vegetarian "traiesc bine"...! scuze c-am scris atat de mult! sa aveti o noapte linistita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori_mic spune:

Buna tuturor fetelor si celor nou-venite. Am intrat si noi ca am vazut ca ne-ati trecut deja iesiti la lumina pe listuta si noi inca ne coacem in burtica. Mai avem minim o luna si promitem sa va anuntam dupa fericitul eveniment . Va pupam.

Cori 33+ cu Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui CataLinaTeo

emilia, iti multumesc pentru sfaturi... eu tot "va citesc" de ceva timp... si vad ca voi ati facut f f f multe analize... daca nu citeam pe net, n-aveam de unde sa stiu ca se dau aceste analize! oricum.. am abia 20 de ani... nu e cazul sa innebunesc...dar, din cate am inteles, problema asta poate avea consecinte mai putin placute... eee...!! ne facem noi bine! urmeaza sa-mi fac programare la medic, dar... no money, no funny! :)
emilia.m, felicitari pentru regimul de viata adoptat! si eu sunt de parere ca cei ce au un regim vegetarian "traiesc bine"...! scuze c-am scris atat de mult! sa aveti o noapte linistita...

Cu placere
Si... ah ce-as mai vrea yo sa mai am 20 de ani...
La mine cam atunci au inceput sa se agraveze problemele. Si bag mana in foc ca e din cauza alimentatiei extrem de bogata in carne si grasimi la vremea aceea si a unor pilule de a doua zi luate pe la 18-19 ani care au fost un "boom hormonal" deloc binevenit. Ce-i drept eu menstruatie regulata luna de luna (ceas) nu am avut never ever fata anticonceptionale, dar nici asa rau ca acum n-am fost in adolescenta. In plus de asta mie diagnosticul mi-a fost pus clar anul acesta. Pana acum medicii au avut doar suspciuni din cauza ca se tot resorbeau chisturile dupa anticonceptionale si multi medici nu stiau ca poti avea PCOS si fara chisturi... si uite asa...
Mi se pare ca am pierdut timp pretios. Dar poate si din cauza ca sunt grabita si precoce eu de felul meu.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataLinaTeo spune:

emilia, eu mi-am propus sa ma relaxez putin... sa profit de vacanta... va doresc sa faceti acelasi lucru! in ceea ce priveste tratamentul, citeam ca unele persoane, in timpul tratamentului cu ACO erau bine-mersi, iar dupa terminarea acestuia, problemele reveneau... 'om vedea noi ce-o fi... pana atunci, va doresc zile racoroase!! stai linistita emilia, n-ai pierdut timpul... ia-o ca pe o lectie de viata, fii optimista! din toate intamplarile mai invatam ceva, mai ales ca (sursa:internet), din cate am citit, se cam mosteneste... si daca vom avea fete, sa stim ce-i de facut halal "mostenire"...
cori_mic,

multumesc de urare!
va pup!

Mergi la inceput