PCOS (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns redramy spune:

Salut dragi colege de suferinta! Sper sa ma primiti si pe mine in randurile voastre! Citesc topicul de vreo 2 ani, dar nu am avut curaj sa scriu pana acum!
Eu sunt o luptatoare veche cu acest sindrom, pe care cred ca l-am dobandit ca si reactie adversa in urma unui lung tratament cu corticosteroizi(Prednison) intre 10 si 14 ani, pentru ca mama si restul femeilor din familie nu au avut nici un fel de problema in aceasta privinta.
De aproape 5 ani ma chinui sa fac un bebe si nu imi reuseste.
De fapt am descoperit ca din cauza acestui minunat sindrom nu reusesc sa ovulez deloc.
Am la activ vreo 7 ani de anticonceptionale inainte de a ma apuca de muncit pentru bebe. Nu am avut niciodata ciclu regulat.
Iar de 5 ani incoace am facut urmatoarele interventii si tratamente:
- 4 ani metformin
- 2 laparoscopii (una "drilling" bilateral, una pentru un chist dermoid si "drilling" pe celalat ovar, ambele la Giulesti cu doctori diferiti)
- 2 histeroscopii (una exploratorie (clinica particulara) si una "de interventie" pentru un polip si sept fundic-rezolvate (Giulesti))
- o HSG (la Medsana)
- peste 10 stimulari cu clomifen (Ova-mit)(unele monitorizate altele nu, in functie de "pripecerea" doctorului)
- 1 stimulare cu 25 UI/zi Puregon si una cu Gonal F 75 UI/zi
Peste toate astea multi doctori ginecologi si endocrinologi, multe analize si o cura de slabire anul trecut cu vreo 14 Kg in minus (intre timp am mai pus cateva la loc)
Dupa toate aste am ajuns la un profil hormonal stabil in primele zilele ale ciclului (raport FSH:LH egal, acum 5 ani LH de 3 ori mai mare), insulina buna (cred ca era 5 ultima data, dar sub tratament metformin 1500 mg/zi), trompe bune, sotul "bun", dar degeaba ca nu am obtinut nici macar o ovulatie in tot acest timp.
La ultima stimulare esuata am vorbit cu dr. mea si am ajuns la concluzia ca ar trebui sa incercam un FIV, poate o sa am mai mult noroc (cu o stimulare mai puternica). Asa ca in toamna cred ca acolo ma voi idrepta.
S-a mai confruntat cineva cu lipsa ovulatiei chiar si sub stimulare?
Va pup, multa sanatate si bafta la bebei (cine isi doreste bineanteles)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocica_26 spune:

emilia_m si eu am avut menstruatia de culoare maro.asta s-a intamplat in primele 2-3 luni de inducere cu duphaston. dupa aceste 2 luni in care la inceput, in primele 2 zile, au fost maro, totul s-a normalizat. eu am crezut ca e din cauza ca nu imi venise de multe luni, cam 4-5 luni lipsa. vreau sa iti zic ca in prima luna, dupa 5 luni lipsa, mi-a curs maro 3 zile si a fost foarte, foarte abundent.acum totul e normal. ma gandesc ca poate tocmai faptul ca nu iti vine lunar declanseaza aceste scurgeri maro.poate ceva acolo "se strica" dina cauza ca nu este eliminat lunar.nu stiu...ma gandesc si eu ca o explicatie stiintifica nu am gasit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Au fost doar cateva picaturi si s-a oprit. Ma temeam si din cauza petelor si din cauza durerilor de spate si burta ca vine iar dupa 15 zile de la ultima menstra. Si mie mi se pare ca parca se strica ceva cand vad maroniul ala... sper sa nu mai apara.
Redramy, imi pare tare rau sa aud de cazul tau. Sper sa reusesti pana la urma. M-ai speriat putin... ca se pare ca nici eu n-am ovulat din 2007... Cu naturiste ai incercat? Vitex Fruit, mladite de zmeur...

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Oare o fi bine sa ma apuc sa iau Black Cohosh?
Actiuni:
- efect similar estrogenic
- scade nivelul progesteronului prin reducerea secretiei hipofizare a LH (hormonul luteinizant)
- antispastic, antiinflamator
Recomandat în:
- menopauza (bufeuri, palpitatii, migrene, depresie, iritabilitate, insomnie, uscaciune si/sau atrofie vaginala, uscarea si descuamarea pielii, osteoporoza). Un studiu efectuat asupra a 629 de femei aflate la menopauza carora li s-a administrat Black Cohosh a demonstrat o ameliorare cu 80% a simptomelor.
- dezechilibre hormonale estrogen-progesteron, estrogen-testosteron prin deficit estrogenic: tulburari de ciclu menstrual (amenoree - lipsa menstruatiei, oligomenoree - diminuarea volumului si a duratei menstrelor), retentie de apa în tesuturi, celulita, crestere în greutate, chisturi ovariene, hirsutism (pilozitate excesiva), sterilitate, acnee, libidou scazut, frigiditate
- tumori genito-mamare (nu creste nivelul de estrogen din sânge)

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Ma uitam si la VITEX FRUIT ca e ceva ce nu inteleg eu pe aici...
Vitex agnus-castus este una dintre cele mai eficiente plante pentru echilibrarea sistemului hormonal feminin, utilizata de peste 2500 de ani.

Actiune:
- modulator hormonal prin actiune la nivelul axei hipotalamo-hipofizo-ovarian pentru:
- echilibrarea raportului progesteron/estrogen: creste secretia progesteronului prin stimularea eliberarii LH (hormonul luteinizant) si reduce secretia FSH (hormonul stimulant folicular) implicat în secretia estrogenului; reduce hipersecretia de prolactina similar dopaminei (inhiba celulele lactotrope)
- analgezic
Recomandat în:
- infertilitate feminina indusa de insuficienta luteala
- sindromul ovarului polichistic, sindromul premenstrual, dismenoree (dureri menstruale), amenoree (lipsa menstruatiei), menopauza, endometrioza, afectiuni benigne ale sânului (mastoza fibrochistica)
- acnee hormonala; galactoree (secretie lactata anormala), congestia sânilor sau mastita dupa nastere la femeile care nu alapteaza; prolactinoame hipofizare
Practic Vitex Fruit face invers fata de Black Cohosh dar eu stiu ca la ovulatie raportul FSH/LH trebuie sa fie 1 sau cat mai mic. Si la mine LH e mare (11,2) si FSH e mic (6,6), deci Vitex fruit ar face lucrurile si mai rele, nu? Sau stiu eu gresit? Oare sa fie vorba de raportul LH/FSH? M-am incurcat... Pls help.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redramy spune:

Am incercat si cu naturiste- Vitex fruit, mladite de zmeur, de coacaz negru, branca ursului si multe altele. Am incercat naturistele singure sau impreuna cu medicamentele alopate. Nimic!
Am incercat si homeopate (doar vreo 3 luni cei drept) si nimic. Dar nici doctorita homeopata nu mi s-a parut ca ar sti ce face cei drept, de aceea am si renuntat.
Am uitat sa va spun ca si eu am menstruatie doar indusa cu progestative (Duphaston, Utrogestan, etc.). Mi s-a intamplat de vreo cateva ori sa am spoting maro intre menstruatii sau sa-mi vina mai devreme (asta cica din cauza deficientei de progesteron).
Pentru cine este interesata de epilarea definitiva pot sa va spun ca eu am facut asa ceva la o clinica in Bucuresti (Coquette se numeste) si am fost fost foarte multumita. Eu am facut pe intreaga fata pt ca era zona care ma supara cel mai mult dpdv al pilozitatii. Cei drept a durat vreo 1 an si jumatate intreg procesul, pentru ca se fac vreo 6-8 sedinte la o luna si apoi alte cateva la 1 luna jumatate - 2 luni in functie de raspunsul fiecareia (eu am facut in total 14). Acum imi mai creste cate un fir colo si colo dar rar si pot sa le smulg cu penseta, iar apoi cresc destul de greu.
Clinica respectiva are site pe net si am vazut ca are cabinete si in Constanta si Cluj. Preturile sunt comparabile cu ce exista pe piata (la momentul respectiv am prospectat piata destul de mult). De exemplu pt intreaga fata e 70 euro.
Va pup si sa auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

E mai ok pretul de la Coquette decat de la Medicover, pare-se. 70 euro sunt vreo 300 ron si la medicover pt intreaga fata e putin peste 400 ron. Ma gandesc sa ma duc si eu dar inca nu pt ca am banii planificati pt altele si oricum prietenii imi spun ca sunt ok, ca ei nu vad firele pe care zic ca le am decat de foarte foarte aproape si daca nu le-as fi zis eu de ele nici nu le-ar fi observat.

Daca la tine nu au finctionat pastilele ma gandesc ca ar putea functiona tratamentul chirurgical pentru sindromul ovarului polichistic (indepartarea unei parti din ovar pentru stimularea fertilitatii). Din cate stiu interventia ovariana laparoscopica este un tratament chirurgical care poate declansa ovulatia la femeile cu sindromul ovarului polichistic care nu au raspuns la scaderea in greutate si la medicatia pentru fertilitate. Electrocauterul sau laserul sunt folosite pentru distrugerea unor portiuni din ovare.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Ok, deci clar am nevoie de un expert in naturiste...
M-am uitat pt a mia oara pe analizele mele hormonale.
In 2008 aveam LH = 5,8 si FSH = 2,5 (raport LH/FSH = 2,3 si raport FSH/LH = 0,4).
In 2010 am LH = 11.2 si FHS = 6,6 (raport LH/FSH = 1,7 si raport FSH/LH = 0,6).
Daca as lua Vitex Fruit ar creste LH si deci ar creste progesteronul si poate n-as mai avea petele acelea maronii dar atunci nu ar creste diferenta dintre LH si FSH si deci tot n-as avea ovulatie?
Daca as lua Black Cohosh ar scade LH si deci ar scade progesteronul. Daca LH ar scade suficient cat sa ajunga la nivelul FSH as avea raport = 1 si poate ovulatie, dar din cate stiu in lipsa progesteronului sarcina nu poate fi mentinuta, nu-i asa? Deci ce sa fac si ce sa iau?
As lua Vitex Fruit sa creasca LH-ul daca as gasi si o metoda sa cresc si FSH-ul. Pe ala cum il cresc?...

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Am gasit niste info suplimentare pe un site medical:
La femei, ciclul menstrual este împartit în doua etape, etapa foliculara si etapa luteala, de catre cei doi hormoni FSH si LH iar o valoare mare a LH-ului declanseaza procesul de ovulatie la jumatatea ciclului
Tot hormonul luteinizat este cel care activeaza ovarele si produc steroizi, în special estradiolul, care ajuta hipofiza sa regleze nivelul de LH.

Hormonul de stimulare foliculara(FSH) este produs de glanda pituitara, iar productia acestuia este realizata printr-un proces complex de control ce implica hormonii glandelor gonade (ovare sau testicule), ai glandei pituitare si hipotalamusului. La femei, FSH stimuleaza cresterea si maturizarea foliculilor ovarieni în timpul ciclului menstrual; acest ciclu este împartit în doua faze, folicular a si luteala, de catre un val de FSH si LH.
Procesul de ovulatie are loc imediat dupa acest val de hormoni
În timpul fazei foliculare, FSH determina productia de estradiol de catre foliculi, iar cei doi hormoni actioneaza împreuna în dezvoltarea ulterioara a ovulelor; în timpul fazei luteale, FSH stimuleaza productia de progesteron

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocica_26 spune:

Kalenda, ai reusit sa slabesti cu pastilele acelea? eu nu am dat nici macar 1 kg. sunt putin dezamagita dar ma gandesc ca la noi poate nu are efect din cauza rezistentei la insulina.nu stiu, sper ca la tine si la verisoara ta au avut efect.
P.S. scuze fetelor, stiu ca e un mesaj "off topic", dar nu am stiut cum sa o contactez pe Kalenda altfel. sper sa ma iertati.

Mergi la inceput