Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Femina intim

Depresia postnatala sau postpartum

Pagina precedenta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 2
danaarghir
danaarghir

6 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Desi credeam ca e doar o poveste si eu a trbuit sa infrunt depresia dupa nastere, nu la cote maxime dar suficient de neplacuta, a durat doar 2 saptamani apoi a iesit "soarele"
Mergi la inceput

Mirelou

117 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiMirelou Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mirelou un Mesaj Privat  Reply with Quote
Da, si eu am facut cunostinta cu doamna depresie...Chiar dupa ce-am nascut si mi-a fost luata fetita si dusa la alt etaj unde nu puteam ajunge decat cu program... Auzisem de baby blues, de depresia post partum si totusi cand a venit, nu ma mai recunosteam. Mi se parea ca e atat de greu totul, cumplit de greu iar eu sunt depasita de situatie. Imi amintesc cum ma busea plansul din senin, in timp ce ma spalam pe dinti de exemplu si ma priveam in oglinda. Apoi rusinea ca arat cum arat, ca desi am nascut, arat tot ca o balena si ma imbrac tot cu haine de gravida...Telefoanele si insistentele celorlalti...Oboseala crancena, ragadele, nervii, durerea, culpabilizarea enorma. M-a ajutat mult prezenta sotului meu, eforturile lui, nu credeam niciodata ca poate fi intr-atat de grijuliu. Nu stiu daca chiar intelegea ce simteam dar stiu sigur ca ma lua asa cum eram, ma accepta, imi recunostea greul si dreptul de a fi deprimata. Am trecut prin asta in cateva saptamani, Slava Domnului. Nu am avut nici noi niciun fel de ajutoare dar incet incet ne-am mobilizat, am invatat din mers, iar ce era inainte sursa de depresie (lipsa cuiva care sa ne dea o mana de ajutor ) a devenit o sursa de bucurie (ca nu ne piseaza nimeni la cap sa facem intr-un fel sau in altul!)
Fain topicul asta...
Sunshine, m-a impresionat mult ce-ai scris.

[url=http://pregnancy.baby-gaga.com/][img]http://tickers.baby-gaga.com/p/dev143pr___.png[/img][/url]
Mergi la inceput

Bia_Mi

527 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Bia_Mi un Mesaj Privat  Reply with Quote
Si eu am avut parte de asa ceva,si sincer cred ca asta mi-a afectat si laptele,dupa o luna de la nastere mi-a disparut. Cred ca si din cauza nervozitatii si supararilor mele.

Mami de Rebe!
Mergi la inceput

Bia_Mi

527 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Bia_Mi un Mesaj Privat  Reply with Quote
Cred si sper ca am scapat de depresia asta, in sfarsit!

Mami de Rebe!
Mergi la inceput

aniela23

640 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite aniela23 un Mesaj Privat  Reply with Quote
La Londra a fost de curand un caz al unei familii tinere in care sotia suferea de o depresie post-natala atat de crunta si indelungata incat si-a ucis cei 2 copii de 10 luni si 1 an si 2 luni. Sotul a venit de la serviciu si i-a gasit morti. Doamne, Doamne ce-o fi fost in inima lui. Din exterior aveau o viata perfecta: amândoi tineri si f atragatori, copiii super dragalasi, se mutasera de curând intr-o zona super frumoasa din Londra intr-o casa de un milion de lire... Dar uite ca boala nu iarta

Linkul aici

http://www.thisislondon.co.uk/news/london/two-babies-killed-in-nappy-valley-horror-mother-held-7733494.html

Editat de - aniela23 on 04/06/2012 02:23:32
Mergi la inceput
Pag. din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com