la drum lung avind 5 ani

la drum lung avind 5 ani | Autor: tora97

Link direct la acest mesaj

stiam ca pe undeva exista un subiect referitor la drum lung in masina pt copii...
ana are 5 ani iar anula sta ne va insoti in concediu in turcia. drumul e lung, o zi si jumatate.. ma intreb cum as putea sa i umplu timpul in prima zi (care i cea mai lunga) deocamdata avem pregatit pt drum
dvd de masina cu desene aferente
o geanta specialapt masina, ce se poate transf in masuta cu creioane, carte, foi albe
mp3 cu muzica si casti (uneori sta mielusik vreo juma de ora si mai bine ascultind muzica)

ce alte idei asemanatoare mai aveti?

cu multumiri

TORA,RUFUS si cele 3 minuni ale lor
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buli spune:

povesti mp3!
Matei e f dificil la drum si povestile sint aproape singurele care il tin linistit.
de ex 'aventurile lui habarnam' sau alte povesti ce au tot aparut pe cd la nu-sh ce ziar, cu tot cu carte.
sau jocuri de carti.
mai sint niste jocuri magnetice mici, cit o palma - dame, moara, halma etc, din carrefour am luat.

ps - ai un link la masuta de desenat?

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Tora, pe langa ce ai spus, 3 opriri mai lungi/zi, la locuri de luat masa cu spatii de joaca (eventual benzinarii, ca nu stiu in drumul spre Turcia ce gasiti). La noi asta a fost reteta succesului si am fost cu Maria si Stefan (care avea 2-3 ani) in doua drumuri lungi (Franta si Luxemburg).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

obisnuieste sa doarma in masina? eu am plecat la paris cu 2, unul de 4, unul de 2 ani.
am mers pe ideea ce-i place, aia facem. eu am fost dj si animator.

la intoarcere am avut dvd pentru masina, o comoara cand e un singur copil, un cosmar cand sunt 2....

ce va recomand e sa-l asezati la geam, e maricel si va casca gura, apoi doar incercati sa nu-l enervati . eu yic ca promisiunea vacantei e suficienta la 5 ani pentru a indura mai usor drumul.

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Proba saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

ea sta de obicei la geam...cuminte? doar un timp limitat... as zice ca primele ore (vom plek la 5 dim) asaaaa vreo 2 va motai atipi, etc. dar in mod sigur incepind cu ora 10 (asaaaa sa fiu generoasa) va incepe frikineala... plus ca o are si pe Tea pe linga ea... fetele astea 2 ale mele cind se intilnesc parca s apucate de pitici... este ca o dragoste cu nabadai, sau ca si cum as avea 2 baieti de 5 ani in masina!
partea cea mai exploziva va fi bulgaria.. unde eu sint copilot si va tb sa stau in fata... sa vezi atunci nebunie! ca nici ioana nu le poate face fata, desi va sta intre ele!

de aceea ma ingrijorez.. si imi pregatesc program de entertainment...

TORA,RUFUS si cele 3 minuni ale lor
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput