Madalina Manole (membra DC) a murit

Raspunsuri - Pagina 44

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

wow... daca a fost crima.. crezi ca situatia poate schimba ceva?
e grotesc ce spui .... .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

flylady, poate ca tu ai un psihic mai tare si poti trece, poate ca nu ai avut aceleasi suferinte cu ale celor care au fost striviti de ele sau poate, pur si simplu nu ai experimetat o depresie, ci doar perioade mai grele. cum ziceam si eu si altii care au cunoscut depresia la cei apropiati sau mai rau, pe ei insisi (insele), cand ai o criza acuta de depresie nu mai esti tu, ceea ce ti se parea normal nu mai este asa, ceea ce ai fi zis ca NICIODATA nu ai face, devine o optiune. nimeni care nu a trecut prin asa ceva sau nu a vazut asa ceva la cineva apropiat nu poate intelege ce se intampla. nu este ceva ce poti judeca logic, caci acolo numai logica nu exista. in acel suflet, in acea minte exista numai haos. Doamne fereste de asa ceva!
nu este vorba de egoism, un om egoist se traduce ca un om care se gandeste numai la el. in cazul sinucigasilor este vorba de nihilism, acesti oameni sunt pustiiti, nu se mai gandesc la nimic altceva decat NIMICUL. vor sa reduca totul la 0, atat suferinta, pe ei insisi, pe cei din jur. vor sa nu mai stie de nimeni si nimic... . Dintre toate bolile, boala psihica mi se pare cea mai cumplita. la restul bolilor ai control asupra mintii tale, aici....esti ca o barcuta in mijlocul furtunii. plutesti pe valuri in deriva, fara sa stii directia corecta pe care sa o apuci, iar orice val mai puternic te poate scufunda....
repet, noi cei cu mintea intreaga, cu gandire logica, ar trebui sa ne dam seama ca un astfel de om nu poate fi judecat si condamnat. pur si simplu, nu mai e el, e gol si sec.

nu am fost fan al madalinei, recunosc ca nici nu ma omoram dupa ea si stilul ei muzical sau dupa ea ca personaj in viata muzicala, insa mi se rupe sufletul datorita dramei suferite de ea ca om, femeie, mama, sotie....mi se rupe sufletul sa-mi dau seama cat de neinteleasa a fost si inca mai este. imi pare rau de suferinta sotului ei, a parintilor ei, pe viitor a puiului ei. pentru noi, cei din umbra, tristetea se va stinge, insa pt ei va ramane mereu. mereu se vor intreba DE CE? unde au gresit, daca ar fi putut face ceva sa o salveze, de ce nu au facut-o....Imi imaginez cat e de cumplit pt omul acela, sotul ei, sa treaca prin aceste momente de cosmar si mai ales prin momentele ce vor urma, cand va mai trece socul si isi va da seama ca ea chiar nu se va mai intoarce, cand va trebui sa ii explice puiului lui ca mamica lui a ales acest final trist. imi imaginez ce durere va fi in sufletul lui sa auda, sa citeasca ca a fost banuit de uciderea ei....
macar noi, aici pe DC, din respect pentru femeia, mamica Madalina, pentru copilasul ei, pentru durerea dragilor ei, macar noi sa o iertam si sa ii spunem un simplu: "Odihneste-te, suflet nefericit!".
drama madalinei ma face sa ma gandesc la melodia asta:




mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Oare cum iti permiti tu, Flylady, in ziua inmormantarii (si in oricare alta zi, de fapt), sa spui desprea ea ca era falsa si ca avea figuri in cap?



Nu atie nimeni ce avea in cap!´cu atit mai putin "figuri"!
Daca cineva stia, ce are in minte si in suflet poate putea fi ajutata!

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin
Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADRIANKA spune:

Cine se gandeste si chiar "isi doreste" sa fi fost o crima, cam la cine s-ar gandi ca a comis-o?? Nu cumva tot bietul sot care acum abia se tine pe picioare de durere? Daca va ganditi la copilasul lor, cum spuneti, nu mai ziceti asa ceva...Ca la ipotezele voastre, copilul ala ar trebui sa triasca fara nici unul din parinti, nu? Adica unul mort si unul inchis pentru crima....Mai, ce imaginatie bogata...

Madalina, sper ca acum durerea din tine, ceata aia densa din sufletul tau, sa se fi risipit si sa veghezi asupra celor ramasi cu mintea lina si clara!

Multa lumina acolo unde esti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FlyLady74 spune:

Da, schimba multe.
Daca a fost crima, Dumnezeu o va putea ierta, sufletul ei chinuit isi va gasi linistea si nu va purta povara unei fapte pe care si Dumnezeu o condamna.
Din pacate daca s-a sinucis nu va gasi niciodata lumina.

Alexa Ioana, si ce anume ai raportat? Sincer, nu imi pasa de parerea ta si de raportarile tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui FlyLady74

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Oare cum iti permiti tu, Flylady, in ziua inmormantarii (si in oricare alta zi, de fapt), sa spui desprea ea ca era falsa si ca avea figuri in cap?



Dar ea cum si-a permis sa UCIDA sufletele celor care o iubeau atat de mult? Cum poti mutila sufletul propriului copil? "Tata, unde e mama? Mama s-a otravit cu pesticide de ziua ei, puiule." Grotesc.
Daca e sa dai cu pietre, nu in mine trebuie sa dai.

Sper totusi ca a fost crima, sincer.

(Si daca azi o inmormanteaza, trebuie brusc sa o plac? DOAMNE IARTA-MA! Nu mai intru pe subiectul asta ca imi fac pacate singura)


Dincolo de faptul ca nu intelegi ca un om care se sinucide sufera, cel mai probabil, de depresie, ai jignit cu acele etichete o fiinta pe care sunt convinsa ca nu ai avut cum sa o cunosti cu adevarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Nu conteaza ca am fost sau nu fani ai ei. Ceea ce conteaza este conditia ei de om. Si ca orice om are dreptul la compasiunea noastra. Mai ales ca a fost o mama care a facut parte dintre noi, cele de aici.

Iar in al doilea rand merita respect si dragoste sau macar un gand bun pentru toti acei oameni care au iubit-o si pentru fanii carora le-a incantat inimile.


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

Cristina, fii convinsa ca nici de parerea ta nu o sa'i pese

ar fi bine sa faca cineva un split aruncat direct la ZZ, ca deja e prea mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FlyLady74 spune:

Ariel, in urma cu ceva ani, multi ani, am luat si eu un pumn de pastile. Am ajuns la urgente si am cateva zile din viata sterse din memorie.
Deci stiu despre ce vorbesc.
Intre timp au venit copiii. Si pot sa iti spun sigur ca nu exista depresie mai tare ca instinctul matern.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Fata cu parul de foc pleaca pe ultimul drum in ropot de aplauze...Dumnezeu sa o ierte....

Lali,mami+ Paul-Iuliansi+ Vali,tatiin devenire = NOI,o familie care vrea sa fie fericita !!
Noi trei...un inceput de viata!

Mergi la inceput