AMH - valoare foarte mica

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

Eu am facut inseminare fara stimulare pentru ca am facut analiza estradiol care evidentiaza calitatea ovulului si a iesit foarte buna si doctorita a zis ca avem nevoie de un ovul pentru a obtine o sarcina. Insa ai dreptate probabil eram intr-o luna foarte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Ok, nu am citit atent, mai tarziu am vazut ca ai scris 7 ovocite mature din 9. Nu e un rezultat rau.
Si au fost reustite si cu amh mai mic, chiar sub 0,5 dar precum spuneam, depinde de multe.
Multa bafta iti doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

Merci si tie Doamne Ajuta tuturor va inscrieti in subprogramul asta de fertilizare in vitro gratuit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

Buna fetele,

Astazi sotul mi-a luat analiza FSH facuta in ziua 3 la Bioclinica si mi-a zis prin telefon ca am 3,1 si valorile normale incep de la 3,0 asta inseamna ca e bine? AMH mi-a iesit 0,76 si valorile normale incep in faza foliculara de la 0,50 asa cum am mai scris mai sus.
Eu am mai facut o fertilizare si doctorul a zis ca am raspuns bine la stimulare am avut 11 ovule din care 9 ovule mature si 7 embrioni formati.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

gabi_ducu,valoarea AMH trebuie corelata si cu varsta cred.
0,76 la o femeie de 30 de ani este o valoare mica insa la una de 40 de ani este o valoare rezonabila.
0,76 este o valoare mica si parerea mea personala este nu va fi acceptata pentru FIV "gratuit".
eu,una,nu ma inscriu la Fiv gratuit

multa bafta tuturor.



3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

Samira nu stiu ce sa zic eu am 37 si ma inscriu pt ca in lege scrie clar fsh si amh sa fie intre valori normale si ale mele sunt conform laboratorului intre valorile normale la limita dar sunt.
Si platesc o multime de bani la casa de sanatate si de ce sa nu ne inscriem? Mai ales ca am cheltuit o droaie de bani pana acum.
Eu zic sa te mai gandesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

gabi,nu am la ce sa ma gandesc.
am facut un singur Fiv in Romania-culmea la o clinica particulara si mi-a fost de ajuns.
pur si simplu nu am incredere in sistemul sanitar romanesc.
cat o sa ma tina buzunarul am sa incerc in strainatate.

contribui si eu substantial la Bugetul de Stat de mai bine de 18 ani si intr-o tara normala probabil ca m-ar fi tentat.

cat despre valoarea AMH...nu imi mai aduc aminte acum unde am citit,tot pe un forum unde se dezbatea problema FIV-ului gratuit dar spuneau acolo ca medicii ar considera bun un AMH cu valoare peste 1.
si iarasi mai erau nedumerite fetele respective ca nu stiau la ce valori de referinta sa se raporteze pentru ca marea majoritate a laboratoarelor au intervale de referinta proprii.
cred ca cel mai bine ar fi sa te interesezi direct acolo unde se poate depune dosarul si sa intrebi care sunt intervalele de referinta agreeate de catre cei care urmeaza sa faca treaba asta.

acum...imi dau si eu cu parerea ca nu detin informatii concrete si reale.



3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

Samira tu unde incerci in strainatate? Si eu pana nu a aparut acest program ma gandeam sa incerc in Budapesta sau Viena mai ales ca sunt din Arad. Incerc cu acest program si daca nu imi aproba dosarul ma duc in strainatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

gabi,eu sunt pacienta dr.Peter Kovacs de la Kaali Budapesta.
desi am deja 2 Fiv-uri neresite cu el si nu am ce-i reprosa...fara doar si poate merg mai departe cu el la o noua incercare in toamna.
comunicarea cu el este excelenta,rapida si directa.

am fost tentata sa merg si la Viena insa m-am razgandit in ultimul moment-nu agreez lucrul in echipa al celor de la Viena...adica se ocupa de tine o echipa intreaga,unu iti face monitorizare,altu stabileste tratament etc....poate este o senzatie gresita de-a mea dar as avea impresia ca toata lumea stie cate ceva despre cazul meu dar nimeni in amanunt.
este o parere strict personala,prefer un singur medic sa-mi urmareasca tot parcursul,sa-mi stabileasca schema de tratament.sa ma monitorizeze,sa-mi faca punctie si ET.

iti doresc sa-ti iasa planurile asa cum vrei tu si in final sa ne vedem toate cu bebelusii mult-doriti in brate.


3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns llary spune:

Fetelor am facut punctia 3 ovocite ,,nu deosebite",dar in situatia mea e k,asa a zis dr.Nu m-a durut,dar am vomitat,,,,,fiind ametita rau.
Acum va intreb doar cele deosebite se fertilizeaza.trebuia sa-i zic eu dr ca vreau cu ICSI........?nu el stabileste daca trebuie ICSI?
Stiti vreu caz cu 3 ovocite din care s-a facut macar 1 blasto?va multumesc

Mergi la inceput