Nana, suntem alaturi de tine- mai iunie 2010 (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Hello din nou!

Nana, asteptam vesti si ne rugam sa fie totul bine si fara urmari pt Adelina.

Ale, si eu ridicasem mai demult pb cu semnul de la bcg, dr mea mi-a zis ca apare intre 3 sapt si 3 luni de la data vaccinului si se face ca un cos, cu sau fara puroi, sau ca o mica buba mai tare, insa trebuie sa apara pan la 3 luni. La Tudor e ca o mica buba rosie.

Si acum despre noi: am avut botezul duminica, a fost ff frumos, vremea a tinut cu noi, iar Tudor a fost un cuminte in tp slujbei, doar cand l-a bagat in cristelnita s-a speriat si a plans putin, dar i-a trecut repede supararea. Ciudat e ca dupa nu a dormit mai deloc pana seaa la 11, vroia plimbat, distrat (in carut cand e treaz nu se mai suporta, doar brate), insa ma asteptam sa doarma dupa lingurita de vin primita
La party a fost super, am fost 50, a fost si cu dantuiala, si cu gratar afara, tot ce trebuie. Au fost si cateva lucruri care n-au iesit cum as fi vrut, insa ma focusez pe cele pozitive.
Matei a fost si el in super forma la botez, atata a dansat ca a 2-a zi nu mai putea merge de febra musculara, schiopata ca un mosulet si se vaita de picioare. Imi pare rau ca nu am luat si cameraman la party , doar fotograf, dar la ce show a facut Matei merita filmat..

Ieri am avut cu Tudor sedinta de kineto de care va ziceam, concluzia ca tre sa-i cumpar 2 perne, una se cheama perna occipitala antiplagicefalie (adica atunci cand doarme sau sta pe spate) sa punem perna, care previne capul plat, adica, pe scurt, se exercita o presiune egala pe oasele craniului, si o alta perna care il obliga sa doarma numai pe o parte (deci noaptea nu mai dormim pe spate!). In rest, cateva miscari de gimnastica o sa fac eu zilnic cu el acasa, m-a invatat terapeutul si cam atat. Mi-a zis ca daca facem asa se remediaza si caputul lui un pic turtit pe dreapta, cauzat de preferinta lui de a dormi cu capul inclinat mai mult pe dreapta.

Ah, si am primit la botez un abonament pe o luna la babyspa pt Tudor, la gimnastica acvatica, abia astept sa mergem sa vedem cum ii place in apa. Sunt doar 4 sedinte, pt inceput, si daca-i place continuam

Haideti ca m-am lungit mult cu astea, insa daca am avut noutati v-am povestit si voua..





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Si noi am trecut cu bine peste botezul de duminica. Mirunica a fost f cuminte pe toata durata slujbei...care spre mahnirea mea a durat f putin....cam o juma de ora. Nasa s-a descurcat de minune desi nu are inca copii. Apoi la restaurant, d-soara mea a stat pe la toti prin brate...a mai fost si maraita, a mai si dormit....totul a iesit perfect.
As vrea sa-i cumpar o salteluta de joaca..voi aveti...si nu vreau s-o comand de pe net....cam pe unde gasesc mai multe modele la un loc si la preturi bune??
Apropo de BCG...noi l-am facut pe 18 iunie si nici pana acum nu avem nici un semn.

www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca 28.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Fetelor sa va fie de bine crestinarea celor mici!
Ma bucur ca a iesit ok.

Noi la botez avem 2 in 1 cameraman+pozar. L-am avut si la nunta, iar daca nunta a iesit super, ce sa mai zic de botez!

Mamica lui Mihai Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui NicoletaB

Fetelor sa va fie de bine crestinarea celor mici!
Ma bucur ca a iesit ok.

Noi la botez avem 2 in 1 cameraman+pozar. L-am avut si la nunta, iar daca nunta a iesit super, ce sa mai zic de botez!

Mamica lui Mihai Rares
si de cati bani te usureaza cameramanul + pozar?

Cristina,mamica implinita de sufletel mic,Sebastian Mihaiwww.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">(14.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Cata, pe tine te-am vazut azi in IOR pe la ora 10? Erai cumva cu o fata cu un carut ca al vostru? descrierea corespundea: carutul era verde, "tu" erai satena cu ochelari...
mi-a fost rusine sa te intreb daca esti tu , de fapt nici nu stiu daca erai sau nu. m-am uitat eu mai lung asa, dar nici n-am vrut sa par prea ciudata .




_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian(7/6/10)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Nu, eu am ajuns pe la 12 astazi....Avea si ea 2 fetite dar mai mari...si noi am stat pe la terenurile de baschet...unde e si un loc de joaca pt copii...pe langa Gogisica Fitzosica
:)

www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca 28.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui R.Cata

Nu, eu am ajuns pe la 12 astazi....Avea si ea 2 fetite dar mai mari...si noi am stat pe la terenurile de baschet...unde e si un loc de joaca pt copii...pe langa Gogisica Fitzosica
:)

www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca 28.04.2010



atunci bine ca n-am indraznit, eram cam chiauna ca n-am prea dormit azinoapte, cred ca ar fi zis fetele alea ca sunt cu pluta .

_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian(7/6/10)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Salutare

nana sanatate multa multa Adelinei. Asteptam vesti bune de la voi.
alesicoo la locul in care i s-a facut vaccinul BCG mai intai se formeaza un nodul, apoi se inroseste locul si nodulul se transforma intr-un fel de cos/bubita care sparge si continutul nodulului iese afara. Mai cade coaja la baita sau pentru ca se mai freaca de haine, mai iese de acolo, iar se formeaza cojita si tot asa. Ideea e ca nu trebuie sa umbli acolo si nici nu trebuie o ingrijire speciala. La final o sa se cicatrizeze si o sa ramana semn. Ceea ce e foarte bine, asa si trebuie deci o astfel de reactie este chiar dorita. Pentru ca daca bebe nu reactioneaza in nici un fel la acest vaccin cica inseamna ca nu a prins vaccinul si trebuie repetat. Cel putin asa stiu eu din teorie, la mine ambii copii au avut o astfel de reactie.
Reactia apare la cateva saptamani dupa vaccinare. La Antonia, cam la 5 saptamani dupa.

tatiana si fata mea manca la fel ca a ta - cu plansete in timpul mesei, cu dat din maini si din picioare, cu intrerupt masa de n-spe ori ca sa mai planga nitel etc. Mese linistite in doua luni...cred ca le pot numara pe degetele de la o mana. In general masa era o lupta continua a ei cu biberonul. Ca sa nu mai zic ca avea si muuuuuulte mese cand manca si mai putin decat ar fi trebuit si ar fi fost normal - dupa somn de 6-7 ore s-a intamplat sa manace doar 40ml. Ma rog, ea de crescut a crescut bine, nimic de zis, dar ma durea sufletul sa o vad ca se chinuie la fiecare masa. La noi solutia a fost sa ii schimb laptele. De ieri am inceput sa inlocuiesc vechiul lapte cu cel nou si pana acum toate bune si frumoase. Adica mananca si ea linistita, nu se mai zbate si nu mai plange. Facem vreo 2-3 opriri (la cererea ei) in care scoatem aerul, dupa care ne intoarcem la laptic.

Am citit despre botezuri frumoase si despre copii cuminti. Sa le fie de bine micilor crestini.

Am vazut si poze de copii frumosi frumosi frumosi. Numai floricele una si una.

Azi eu si fii-miu am iesit amandoi in parc in urmatoarea formula: eu impingand la caruciorul lui Sisi (adica fii-mea) si Tudorasul impingand la caruciorul lui cel roz (din ala de papusi) in care statea lesinat si el de caldura un ursulet. Parca eram Lolek si Bolek, dar na...daca el asa a vrut...cine sunt eu sa ma pun in calea fericirii lui. Era tare dragut Tudorasul meu ca mergea foarte serios si plin de importanta impingand la caruciorul ala mititel.
Sa nu va mai zic ca am si primit o "observatie" din partea unei bunici - "Vai, dar are carucior de fetite?" I-am raspuns si eu ca nu, nu are carucior de fetite, are carucior de copii. Na, ce ti-e si cu prejudecatile astea!

Si nu mai stiu ce vroiam sa zic asa ca ma duc sa ranesc in bucatarie ca a mancat Tudor si parca a fost razboi.



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Vivela spune-mi si mie te rog cum se administreaza thuja la vaccinare si ce dilutie. Lui Tudor nu i-am administrat niciodata si nici nu a fost cazul. Nu a facut nici o reactie la nici un vaccin. Sper ca si Antonia sa reactioneze la fel de bine dar in caz ca nu o face sa fiu pregatita.

Intrebare: aveti idee daca vaccinul gratuit, cel de la stat, este cumva acum Pentaxim? Multumesc

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Alina, noua doctorita ne-a dat tuja in dilutie de 5CH, de administrat in preziua vaccinului, in ziua vaccinului si inca o zi dupa. eu i-am dat lui david cand am facut ror-ul, adica la 1 an. a fost ok, dar la 2 sapt dupa a facut o forma de rubeola ca reactie la vaccin, doar bubite multe pe burtica si pe spate, atat, fara febra. i-au trecut in 2-3 zile, nu mai stiu exact.

acum la bcg (ieri)- nu i-am dat lui damian, am uitat . o sa-i dau la cel de 2 luni.
nu stiu daca vaccinul gratuit e pentaxim, ar fi bine sa fie, ca eu pe schema asta as merge, asa am mers si la david - la recomandarea pediatrei - si a fost ok.

_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian(7/6/10)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput