cum sa fac?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alacub spune:

asta nu e clar?

"A 16-nation study, based on World Health Organisation Statistics, found a high correlation between consumption of animal protein, particularly from beef and dairy products, and lymphoma mortality.
The study indicated that beef and dairy food increased the risk of lymphosarcoma and Hodgkin’s disease by 70 and 61 percent respectively, while cereal grains lowered the risk by 46 and 38 percent.
Harvard University researchers asked hundreds of women with ovarian cancer to record in detail what they normally ate. There was one thing that they had eaten much more frequently than women without cancer: dairy products, especially the supposedly “healthy” products such as yoghurt. "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alacub spune:

suntem singurele mamifere care consuma produse lactate in exces
de exemplu in china rata aparitiei cancerului este mult mai redusa, si niste cercetatori au legat asta de consumul de lactate
mai erau niste studii referitoare la efectele consumului de lapte dupa varsta de un an (o sa le caut)

vroiam sa spun ca 2 ani de alaptare mi se pare suficient
alaptatul ajuta f mult dar pana la un punct, in ceea ce priveste imunitatea
am vazut copii cu aceleasi probleme de sanatate alaptati sau nu

nu inteleg de ce atata rautate din partea voastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camicreata spune:

Buna fetelor.
Am adormit piticul si in sfarsit pot sa va mai zic cum a decurs situatia.Aseara cand ne-am bagat la culcare el binenteles a vrut lapte,a scos suzeta din gura a pus-o pe perna ca deobicei si s-a pus in pozitia de papat lapte.Mi se rupea sufletul sincer dar am zis sa incerc cu o alta minciunica.I-am spus ca mami nu mai are lapte ca s-a dus totul in mare,lapiticul la luat marea asa ca noi vom bea apa in loc de adoratul laptic.Nu va zic ca a inceput sa planga is dadea palme in cap,era nervos dar pana la urma la 1:30 noaptea a adormit.In fine s-a trezit noaptea i-am dat biberonul cu apa a baut a cautat tata un pic apoi nani.De dim cand ne-am trezit normal la tata repede,i-am reamintit ca laptele s-a dus in mare si i-am spus ca mergem jos la bucatarie si facem lapte cu biscuiti.A inteles ne-am trezit am facut patul etc si ne-am dus jos.
pana cand a adormit acum 10 min a tot cerut lapte dar fara plansete .Acum cand l-am bagat in pat i-am facut din nou lapte cu biscuiti in biberon si a adormit fara sa mai ceara lapte.Sunt foarte fericita sper sa nu mai ceara lapte .
Oricum azi ma duc la soacra-mea ca am lasat pastilele la ea cumparate de mai mult de o luna,tot imi era frica si mila sa le iau ca nu stiam cu o sa reactioneze.Pastilele sunt prescrise de doctor ,nu i-au pastile de capul meu si mai ales stiu cum este sa suferi daca vine furia laptelui sau altele,
Asa ca in seara asta le incep cu prima,cica sunt doua iar daca tot mai am lapte mai sunt inca doua.
Va multumesc din suflet pe sfaturi si o sa va mai scriu ce s-a intamplat.
Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Camicreata, cum a decurs intarcatul?
Am tot citit despre mamici care au alaptat timp mai indelungat si vreau sa le felicit si tare mult mi-as dori sa pot si eu. Consider ca alaptatul este minunat, putand sa-i oferi puiului tau atat hrana fizica cat si emotionala/psihica.
Sper ca m-am facut inteleasa

www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca 28.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

alacub, pur si simplu studiile respective nu au nici o legatura nici cu subiectul si nici cu alaptarea. daca iti imaginezi altceva du-te si mai citeste niste studii. de data asta despre alaptare.


Mami de (28.10.2008) si bb2 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camicreata spune:

Buna fetelor.
Intr-un sfarsit am reusit sa-l intarc,binenteles ca mai cauta tata dar e bine.Am avut probleme cu sanul drept dar acum e bine si el.Ce bine e sa dormi noapteaaaaaa!Piticul se trezeste numai sa bea apa dar rar si doarme normal pana la 10 chiar 11.
Sunt multumita chiar daca el cateodata vine si zice "ma uit",scoate tata si vrea repede sa apuce de sfarc.Ma distreaza cateodata dar imi este si mila de el.Laptele tot acolo este dar e bine ca nu ma dor sanii tare.
Acum fug ca mai am cate cevade facut,azi plecam in Ro.Va

Mergi la inceput