Dovlecei frumosi de sept-oct 2009 *162*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissbebe

Da Lili m-am contrazis un pic ptr ca voiam sa stiti 2 lucruri:
1: NU SUNT DE ACORD cu mancarea nesanatoasa la un bebe asa mic....
2: Este vina voastra ca v-ati enervat...Daca vedeati ca nu ajungeti la nici un rezultat trebuia sa o lasati balta cu sfaturile si sa nu va enervati...Ati rezolvat ceva daca v-ati facut nervi si v-ati ofticat? Sunt sigira ca nu ptr ca ea oicum va face cum va dori...

Eu una am fost foarte multumita de sfaturile voastre si pe unele chiar le-am pus in aplicare dar nu toata lumea e deschisa si dispusa sa incerce si altceva....

fericita de ALEX (22.09.09)

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148726

http://community.webshots.com/album/570763181pdonnI?start=72


Atunci...give me 5!!! Prietene, da?!
Pai iti dai seama ca find un grup de sustinere...o sa ne sustinem in continuare. Si-o sa nu spunem parerile chiar daca vor conta pentru unele mai mult, pt altele mai putin.


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:

ola madamenlor, neata
ei...hai ca prea fremos discutati ca sa nu ma bag si iö: mie imi place de daciana, de mult din vremurile de mult apuse cand eram toate burtoase si discutam lucruri foaaarte interesante si inutile, iar pe madama liliaca o iubesc profund...
am de zis asa: si eu am doi copii deosebit de mofturosi la mancare...v-am mai zis...care nu mananca nimic nici facut in casa nici borcanel, dar nu le-am dat lucruri dubioase...si nu le-as da sub nicio forma suc si altele asemenea...m-am chinuit cu cate o lingurita la masa si cu alte tampenii (gen medicamente, le-am dat o data peritol, intre timp m-am lasat si de asta ca face rau pe termen lung...ce-or mai face, cum or mai manca...vedem). si eu le dau mancare cat ma duce pe mine capul de sanatoasa.
dar intr-o zi ticalosul de fiu-miu andrei a gasit o sticla goala de bere intr-un colt si a lins-o nitel, pana sa imi dau seama eu unde e cupilu, ca era prea cumintel...nu ma omor ca s-a intamplat treaba asta, nu imi convine, dar nu ma omor...
despre desfacut sticle, stefi al meu are 10 luni si imi desface sticla cu apa daca o prinde....nu ma intrebati cum, dar de muuulte ori mi-am gasit piscina in bucatarie si parchetul inundat....
si ai mei baga in gura orice....orice sticla ar linge-o...deci depinde de cupil.

eu va apreciez pe toate si sunteti minunate, doar ca nu imi ploace deloc treaba cu aruncatul cu rosii...indiferent de motiv...partile extreme nu au dus niciodata la ceva constructiv

haidi pa

si editez ca sa va zic ce mi-a adus mie vasta mea experienta de viata: am descoperit ca nu poti lumina oamenii...indiferent cat te chinui, ei vor ramane la parerile lor, iar daca urmeaza sfaturi, in general, vor avea o scuza buna ca sa dea vina pe altcineva...

Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia
nasterea a doua putze

Noi suntem doi frati, în casa * * * * * * *Mama noastra ne vorbeste
Si nu ne certam deloc,
* * * * * * * * * * Si ne mangaie duios,
Si suntem tacuti la masa,
* * * * * * * * * Iara seara ne citeste
Si cuminti în orice loc.
* * * * * * * * * * Ori ne spune-un basm frumos.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissbebe spune:

Fetelor eu va urez o zi minunata...noi am plecat...plecam cu nasa la plimbare si apoi la doctor...asa ca ne "vedem" diseara...

Lili normal mami ca batem palma...

(22.09.09)

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148726

http://community.webshots.com/album/570763181pdonnI?start=72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Luto

Techila ca bine ai zis.

Criss bafta la dr.

Gata, plec si eu sa ma tund ca nu se mai poate, va pup si vb mai pe seara.

----------------------------------------------
Alex mami de Alessia Zeina (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

techilo sunt flaushata toata
Eu ti-am spus odata ca am tras-o tare de tot cu una sclifo de-mi venea sa-mi smulg parul din cap!! Cate avioane si garaje si maimutareli am bagat...mi se face rau numai cand ma gandesc. Faceam cate 5-6 feluri de mancarici de bebei in speranta ca poate-poate o sa ia MACAR o gura. Dupa ce gaseam "veriga lipsa" isi facea scarba...parca cine stie ce ii dadusem. Am lasat-o nemancata in ideea ca cere ceva. Concluzia: a stat 3 zile doar cu apa!!! Statea extrem de prost cu analizele...si ma saturasem de sfaturi cu siropele pentru apetit. In fine...a crescut. Dar si acum ii fac senvish cu ochi nas si gura din legume. Las fructe la indemana ei dar le tai feliute. Dar v-am spus, ea este o exceptie.
Si am recunoscut ca de disperare i-am dat danonino ca nu mai stiam ce sa facem. Nu stiu cum se tinea satula cu un degetar de-ala...
A trecut..acum doar ii bagam mancarea pe gat cu lingurita.
SPER din tot sufletul ca nimeni sa nu cunoasca astfel de etape!!
Cat despre lins...una este sa se intample o data si apoi sa se ia masuri si alta e sa i se dea constient.
Cu dopurile... hai ca mi-am amintit de ce nu stei fii-mea sa le manevreze
V-am spus ca o sa va mai zic din cand in cand ce am facut de n-am apelat la "Nu, nu-i voie!"
Deci, ne-am obisnuit sa strangem sticlele in asa hal incat si noi abia le deschidem. Dar asta in timp... Si acum mi se pare un lucru firesc, vine pur si simplu fara sa ma gandesc. Asa ca daca vreodata o sa stam la un picnic cu sticlele in fata si dati de o sticla pe care trebuie sa o deschideti cu nerv, sa stiti ca cea care a umblat inainte eram io. Sau sotul!

Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:

vai duduie liliaca, sa nu crezi cumva ca te judec ca ai dat danonino fetei, daca era impielitata ce sa ii faci? sunt perfect de acord, sa stii ca are ceva in burta. ca si eu am incercat infometarea cu ticalosii astia si i-a durut in dos...
eu ma gandeam sa le pun mancare in castronul de caine, pentru ca daca mananca techila imediat se duc si se baga peste ea, isi baga mainile pe langa botul ei...nu am avut inima sa ii las sa vad daca duc si in gura ce fura de la ea...

doar ca vedeti voi, eu sunt aia care isi creste cupiii impreuna cu caine si matz, javra mea are saltea de dormit in camera copiilor....deci si eu sunt frecvent tinta rosiilor si d-aia mi-am promis mie sa nu fac acelasi lucru altora...oamenii sunt diferiti si convingerile lor la fel...si asa e normal sa fie



Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia
nasterea a doua putze

Noi suntem doi frati, în casa * * * * * * *Mama noastra ne vorbeste
Si nu ne certam deloc,
* * * * * * * * * * Si ne mangaie duios,
Si suntem tacuti la masa,
* * * * * * * * * Iara seara ne citeste
Si cuminti în orice loc.
* * * * * * * * * * Ori ne spune-un basm frumos.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamideandrei spune:

buna dimineata!
am citit un pic din urma, si Alex zi-mi ce reteta iti surade intr-o zi si eu raspund prezent (e grele sa le scriu asa pe toate si nici timp nu e!)
si vreau sa va mai zic ceva; am inima stransa numai cand imi amintesc! aseara Andrei a inghitit o bucatita de, naiba sa-l ia ca nici acum nu stiu prea bine ce era ... folie, plastic ! nu aruncati cu pietre, nu stiu unde l-a gasit, pentru era cu premergatorul pe hol, eu spalam vase la bucatarie, unde mai venea si el si mai baga manuta intr-un sertar ... poate acolo i s-a lipit de mana ... groaznic!! am si acum un nod in gat! l-am auzit cu tuseste si parca se ineaca; il trimit pe sotz, care invata in sufragerie, are licenta sambata , cand mi-l aduce el icnea de mama focului; m-am uitat pe gat nu am vazut nimic, asa ca in secunda 2 eram cu el in taxi spre spitalul de copii; ajunsi acolo, le spun ceea ce stiam, sau mai exact, ce nu stiam , andrei icneste din nou, dar nu vomase absolut deloc, era doar instinctul de aparare; atunci isi dau seama ca trebuie aspirat; ceea ce era foarte important, RESPIRA! si au inceput sa aspire; si tot aspirau si nu iesea nimic, el urla efectiv de-ti rupea sufletul in bucatele mici, si eu mai tare ca el...la un moment dat, au vazut despre ce era vorba, ceea ce el inghitise, dar nu reuseau sa-l scoata din cauza plansului lui ca el il impingea la loc cu limbuta; nu stiu daca toata povestea a durat 10 min, dar eu am imbatrinit cu cativa ani; am mers apoi sa-i facem o radiografie la plamani, sa nu aiba ceva aspirat de acestia, dar a fost curat; in jumatate de ora eram inapoi acasa; i-am dat niste panadol, pentru dureri in gat, era un pic zgariat de la aspirator, apoi a papat biberonul normal si a adormit dus; noi in schimb nu...toata noaptea ne-am foit si l-am vazut in fata ochilor cum se ineaca sau cum 4 femei se chinuiau sa-l tina imobilizat si el urla... el in schimb de dimineata a fost tare vesel si asta ma bucura, se pare ca a uitat ce s-a intamplat; sfatul meu: fiti mereu cu ochii in 16 daca se poate, niciodata sa nu spuneti, n-are ce sa i se intample, asta apropo de diverse lucruri de prin casa cu valori nutritionale , pentru ca va jur ca atunci cand l-am lasat in premergator, am adunat tot de pe masute, cuier, mobila, dar uite ca nu a fost suficient...nu mai am puterea sa mai zic nimic, decat SA II MULTUMESC BUNULUI DUMNEZEU CA A VUT UN INGER PAZITOR PENTRU BAIATUL MEU...
revin mai pe seara...

POZE
TOT ANDREI DAR PE PICASA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

vai mamideandrei ma apuca jalea cand citesc asa ceva ....bine ca a trecut ....dar cred ca ai albit ...in asa plansete si cum se zbat ei dragutii sa scape
Pupam puiul drag si razacios

Lucia, mami de David 13 Septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Buna dimineata si de la noi! (Tehnic e inca dimineata, mai sunt 8 min. ) Sa aveti o zi buna si frumoasa si fara incidente.

Of, Mami de Andrei! Pupam nazdravanul si speram sa nu mai pateasca niciodata asa ceva.

_
Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si a lui Mosorel (22 sept 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Irina, ce spaima!
Multumim lui Dumnezeu ca finalul a fost unul fericit...

--------------------------------------------

Am scos capul in lume!!
Mamica mandra de Rares-Costin : 4 oct 2009
Poze RARES
Povestea nasterii

Mergi la inceput