Dovlecei frumosi sept-oct 2009*161*

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daciana.ilie spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

daaa, cata dreptate ai. nu ma gadisem la concluzia asta. si e atat de evidenta. nu stiu, de la un timp nu mai fac conexiuni..., sunt atat de confuza.



vai hepilico - confesiunea ta m-a impresionat pana la lacrimi! ...ce sa zic ?! ... ca sa parafrazez ... keep going!

daci



"În neîntelegerile cu cei dragi ia seama numai de situatia curenta. Nu invoca trecutul."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana.ilie spune:

selen - nu ma gandeam la facutul branzicii cand vorbeam despre sacrificii - apropo de asta, am incercat combinatii si mai mult de 2, 3 lingurite nu vroia, pe cand branzica de la danone mananca si 2 bucati, asa ca sunt multumita

daci



"În neîntelegerile cu cei dragi ia seama numai de situatia curenta. Nu invoca trecutul."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana.ilie spune:

biaz - sa inteleg ca tu lui busici nu i-ai dat carnita? dar oua, peste sau alte lactate? daca da, spune-mi te rog cum ai compensat lipsa lor.

daci


"În neîntelegerile cu cei dragi ia seama numai de situatia curenta. Nu invoca trecutul."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Citat:
citat din mesajul lui daciana.ilie

selen - nu ma gandeam la facutul branzicii cand vorbeam despre sacrificii - apropo de asta, am incercat combinatii si mai mult decat 2, 3 lingurite nu vroia pe cand branzica de la danone mananca si 2 bucati, asa ca sunt multumita

daci



"În neîntelegerile cu cei dragi ia seama numai de situatia curenta. Nu invoca trecutul."


Daciana las-o asa..Omul vrea sa te invete si tu nu si nu.Ai incercat reteta pe care am postat-o ,ca inlocuitor de branzica de vaci cu fructe de la danone?Stiu ca e mult mai simplu sa iei din raft borcanelul,sa il desfaci si sa ii servesti copilului,dar crede-ma ca exista o gramada de retede care au un gust mut mai bun decat alea,si le-ar manca daca ti-ai da silinta sa incerci.Stiu ca este greu sa fii "mamica altfel",eu am fost facuta si "mamica tzacanita" pentru ca nu ii dadeam si copilului din cornul pe care il mancam. Eram in parc,Paul manca banana si eu corn,si m-a intrebat o femeie de ce nu ii dau si lui,ca se uita la mine.Normal ca se uita la mine,si eu ma uitam la el,ca doar eram asezati fata in fata I-am raspuns ca inca nu are voie,este mai sanatoasa banana decat cornul,nici macar eu nu ar trebui sa mananc( dar o fac raaar). a spus ca asa suntem noi astea tinere,tacanite,ca pe vremea ei copilul la 6 luni manca la masa cu parintii,ca ea ii dadea o lingura lu' fi-su ,o lingura manca ea.. E atat de greu sa iei un iaurt de ala la bidon de plastic de 900 gr,facut in orasul din care esti,pe care sa scrie ca este dfacut din lapte si fermenti?Iei iaurtul,adaugi fructele,le bagi la blender sau robot si au aproape acelasi gust cu ala de la danone. Aproape aclasi pentru ca nu are potentiatori de aroma,si sa ajungi la acelasi gust ar trebui sa pui aproape numai fructe cu putin iaurt.Lasa textele de genul "nu sunt comoda,ii dau ca doar de ala mananca"pentru ca exista alternative dar e mai comod sa te ascunzi in spatele cuvintelor "eu fac ce e mai bine pentru copilul meu".Daca sunt rea imi cer scuze,dar nu inteleg de ce vrei sa ne demonstrezi cat de putin iti pasa ca dai unul dintre cele mai controversate alimente copilului tau.Sau tu mergi pe ideea "nu conteaza ce,sau daca ii face rau,important e sa aiba ceva in stomac"?

LA Multi Ani tuturor sarbatoritilor zilei
Lali,mami+ Paul-Iuliansi+ Vali,tatiin devenire = NOI,o familie care vrea sa fie fericita !!
Noi trei...un inceput de viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

Si la multe lunite sarbatoritilor de azi!!!!!!!!!!!


Azi Maria mea a dormit pana la 11 asa ca acuma isi face singurul somn si eu stau putin cu voi.

Imi pare rau ca au fost polemici si discutii pe subiecte de crescut copilul dar eu nu ma bag. Fiecare si-l creste cum vrea el. Noi ne sfatuim aici una pe alta si fiecare poate a asculte sau nuu sfatul.

Am vazut si pozicii frumoase de Andrei si Zeina. Niste scumpi si frumosi!

Selen, imi pare rau ca tot pe acasa trebuie sa stai. Noi am luat carucior Douceur si a fost 170 ron. Pentru noi e super pentru ca Maria doarme de multe ori si afara si asta se lasa tare pe spate.

Danuta, imi pare rau ca nu v-a iesit, dar insistati.

Multumim fetelor si de retetele variate.
Ca sa va spun ce a mancat si Maria azi eu i-am facut ghiveci de legume (ceapa, ardei, rosie si vanata) cu carnita de pui. Si a iesit bine si evident ca a fost succes la Maria care e mancacioasa in ultima vreme.

Camy, nu te stresa cu dintii ca Maria nu are inca si mai sunt si altii mai mari decat Flavius fara.

Iulika, imi pare rau ca ramaneti fara apa. Mie mi se pare cea mai mare pedeapsa. E bine ca macar s-au gandit sa aranjeze ceva la subsol ca in Ro in caz de asemenea renovari nimeni nu itit ofera asa ceva. Ma bucur ca te simti bine si nu ai greturi.

Sigur mai vroiam ceva dar am uitat.

Carina de scumpete de in Maria (31.08.2009)

http://lb1f.lilypie.com/wr9Bp2.png

http://capy72.mondozoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui daciana.ilie

selen - nu ma gandeam la facutul branzicii cand vorbeam despre sacrificii - apropo de asta, am incercat combinatii si mai mult de 2, 3 lingurite nu vroia, pe cand branzica de la danone mananca si 2 bucati, asa ca sunt multumitadaci



"În neîntelegerile cu cei dragi ia seama numai de situatia curenta. Nu invoca trecutul."



...stii, m-am tot gandit... asta e cel mai important.

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana.ilie spune:

lali - daca consideram ca aveam nevoie de o carte de bucate o cautam pe net sau pe mail-ul comun, cred ca n-ai inteles ca era mai mult vorba despre principii/ valori decat despre altceva;
gresesti atunci cand crezi ca mi-este greu sa fiu o mamica "altfel" sau/si mamica "tacanita", chiar daca asta ar veni de la colegele mele de odisee si nu de la batrinici din parc;

eu sunt persoana care da din cornul pe care-l mananca copilului , deci nu cred ca mai avem ce discuta din acest punct de vedere, pozitiile pe care ne situam sunt foarte clare de acum;

sunt de acord ca aceste discutii au fost sterile si ca dat fiind patima cu care s-a discutat nu le mai vad rostul; sper ca astfel am inchis capitolele bere, branza, iaurt, corn etc etc

selen, probabil ca nu te-ai gandit ca au fost perioade lungi in care am lipsit de pe forum, cand poate ati discutat aceste subiecte si fiecare si-a spus si sustinut pozitia;

mie toate-mi sunteti dragi si nu consider ca faptul ca ne crestem copii diferit ar tb sa ne impiedice sa vorbim despre asta pe acest forum;

daci


"În neîntelegerile cu cei dragi ia seama numai de situatia curenta. Nu invoca trecutul."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Buna!
Mai fetelor, mie mi se pare mai mult decat evident ca Daciana vrea cu tot dinadinsul sa va enerveze. Chiar nu inteleg de ce va mai chinuiti sa scrieti mesaje lungi in care sa o convingeti ca greseste. Am senzatia ca se distreaza copios pe seama voastra. Parerea mea este ca i s-a pus pata pe una (sau mai multe) dintre voi/noi si acuma cauta o modalitate sa plateasca polite. Hai mai, nu mai intrati in jocul asta, da-o incolo de treaba. Acuma sincer, eu una nu ma oripilez deloc de ce zice ea, chiar nu mi se pare Danonele asta chiar asa un bau-bau (mai degraba as interzice pufuletii, sticsurile, bombonelele si alte asemenea) dar mi-a atras atentia modalitatea in care le zice, asa, parca cu zambetul pe buze, doar-doar o reusi sa mai iste ceva conflicte pe aici. (adevarul e ca era cam liniste in ultimul timp, asa s-a mai dezmortit atmosfera, uite, chiar si eu am intrat sa mai scriu cate ceva. )
Mie mi-a mai atras atentia si mesajul ala de acum cateva zile in care zicea ca femeile trebuie sa-si astepte barbatii aranjate, cu zambetul pe buze (sau cam asa ceva), chiar daca banuiesc ca sunt inselate, si vorba aia, sa zica mersi ca astia se mai intorc la ele.(asta ca incurajare la problemele lui Crisbebe). Mie de-atunci mi s-a parut ca vrea sa enerveze. Oare ea asa face cu sotul ei?
Hai va pup!

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui daciana.ilie

biaz - sa inteleg ca tu lui busici nu i-ai dat carnita? dar oua, peste sau alte lactate? daca da, spune-mi te rog cum ai compensat lipsa lor.

daci


"În neîntelegerile cu cei dragi ia seama numai de situatia curenta. Nu invoca trecutul."



mey, ouale si pestele nu sunt lactate.

lipsa lor se poate foarte usor compensa. parol! daca te documentezi, deschizi o carte, intrebi...

proteine si calciu se gasesc si in cereale (ohoooo!!!) si in unele fructe..., daca te intereseaza iti dau eu mai multe detalii. trebuie doar sa soliciti acest lucru...






h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iulika29

Hai mĺi ca de juma de ora caut butonul ca sĺ il pun pe off si nu l-am gasit.. Vreun indiciu ceva??


Iuliana, Cea mai Fericitĺ de Bruce Nicholas (14.08.2009) si acum 5+

Bruce, minunea noastrĺ




Fetito, eu credeam ca traiesti intr-o tara civilizata si cand ti l-a dat pe Brucu de la maternitate i-a pus alaturi si instructiunile de folosire traduse in toate limbile UE.
La noi, aici in lumea a 3-a...mi-au zis ca este putin stricat si ca-i lipsesc unele butoane, dar cand l-am vazut ca seamana cu tat-su si mai era si la super-oferta am zis: il iau, fie ce-o fi!!!
Auzi, da' pofte ai??? Cand insiram pe-aici retete de dovlecei nu iti vine nimic??? Sa incetam cu de-astea???

Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput