Repere morale

Repere morale | Autor: beren

Link direct la acest mesaj

In conditiile in care parvenitismul si coruptia au ajuns si in lumea academica, inca mai exista oameni cu cele mai inalte norme morale: Perelman a refuzat din nou un premiu prestigios, citand nedreptatea facuta altui matematician care a contribuit semnificativ la solutie (Hamilton, caruia acest premiu ii era accesibil, neavand restrictie de varsta):

"He considered the decision of Clay Institute unfair for not sharing the prize with Richard Hamilton, and stated that 'the main reason is my disagreement with the organized mathematical community. I don't like their decisions, I consider them unjust.'"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Acu' spune-ne si daca are dreptate, institutul pare sa fie de parere ca el a rezolvat problema singur.
E admirabil ca a refuzat premiul din fair play, dar pe de alta parte un milion de dolari sunt o groaza de bani cu care poti sa faci mult bine pe ici pe colo pe unde e mare nevoie de ei daca nu ii vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Desigur ca are dreptate.

Iar Clay Institute poate sa doneze 1 milion USD, sau 10, sau 100, la cati de multi orfani rusi doresc ei, ca institutie privata si foarte bogata. Nu trebuie sa-l santajeze nimeni pe Perelman doar pentru ca exista (si) alte inechitati in lume. Statura morala a unui om nu are echivalent banesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E o chestiune de demnitate. Si dincolo de toate, in intimitatea mea ma simt fericit, sau poate mandru pentru ca pur si simplu exista acest gen de oameni. Corect!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_stef spune:

Chiar citisem intr-un ziar romanesc despre Perelman si mi-am spus in gand: uite un exemplu clar ca fericirea este o suma de lucruri mici.

Este - cred eu - un anumit prag al maturitatii, cand intelegi ca viata nu este numai alergare, numai demonstratii, numai acumulare. E mare lucru sa fii multumit cu tine insuti si cu viata ta, asa cum este ea.

Stiu ca el locuieste la bloc, cu mama sa ... Nu este putin lucru sa nu vrei o vila imensa, sa nu vrei epatari. Oare pentru ca barbatii sunt mai comozi? Oare pentru ca a atins nivelui descris de Osho ... Oare pentru ca in Rusia a avea 1 mil de dolari presupune sa ii imparti cu Rachetii si incepe nesiguranta? Nu cred, ar putea migra oriunde, la orice institut.

Sa iti ajungi tie insuti. Nu este putin lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Saptamana trecuta in presa americana s-a scris mult si tendentios despre Perelman. Asta am constatat cand din intamplare mi-a picat in mana o carte Perfect Rigor:
A Genius+the Mathematical Breakthrough of the Century
. N-am terminat-o dar o citesc cu placere, e scrisa bine, din interior, cu simpatie si empatie, si nici nu e prea groasa .

Mergi la inceput