Burtici cu ursuleti de nov - dec 2010 (62)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

sunset sa inteleg ca ai fost la doc. a vazut ca ai anemie..nu ai voie carne rose dar nu ti-a dat fier???? cam aiurea..anemie in sarcina nu e ok deloc ..dar delocccc..in 1 rand pt bb si in al2lea rand pt tine care o sa te simti tot mai slabita si posibi sa ai stari de lesin ..sa-ti cada parul mai mult..



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si 20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca83 spune:

miruna ai mai avut contractii??? cand scapam de ele oare?? eu tot mai simt ca mi se intareste burtica de 2 ori pe zi...

19+ si ingeras in ceruri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanast spune:

Buna!

Am schimbat si eu semnatura. Am fost cam stresata zilele astea pentru ca la ultimul rezultat la amniocenteza mi-a iesit o inversie la cromozomul 9, daca din pura intamplare e cineva de specialitate e
inv(9)(p2;q34). Se pare ca nu are nici un fel de semnificatii, e doar altfel. Ma rog, ne-a chemat medicul sa ne recolteze sange noua parintilor ca sa ne faca cariotipul. Cica daca e mostenit de la unul dintre noi nu e nici o problema. Daca nu e mostenit si e noua treaba, atunci mai studiem. Eu am studiat la greu pe net se pare ca inversiile in general nu fac probleme ci doar predispun la diverse boli insa despre inversia mea in particular nu am gasit absolut nimic. Ma rog, pitici pe creier, ca nu aveam destui. Mai bine imi vedeam de treaba mea si ma rugam la Dumnezeu sa fie totul bine ca oricum noi sau doctorii nu putem controla nimic.

19+ si mami de Irina (10.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunset_zuzi spune:

Citat:
citat din mesajul lui douradoudou

sunset sa inteleg ca ai fost la doc. a vazut ca ai anemie..nu ai voie carne rose dar nu ti-a dat fier???? cam aiurea..anemie in sarcina nu e ok deloc ..dar delocccc..in 1 rand pt bb si in al2lea rand pt tine care o sa te simti tot mai slabita si posibi sa ai stari de lesin ..sa-ti cada parul mai mult..



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si 20+ cu


ideea e ca fierul am vazut ca era in valori normale dar hemoglobina era cu probleme...nici nu stiu ce sa mai zic cu doctorii astia

Doamne ai grija si de noi 19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunam spune:


Rautsca, tot mai am. Ieri de la nervi am avut burtica intarita vreo 20 min. Am observat insa ca am contractii la scurt timp dupa ce iau magneziul, o sa cercetez problema ca e tare ciudata. Noroc ca trec la No-spa.



MIRUNA cu Emanuel Alexandru si Iustin Adrian 21 +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ukume24 spune:

Ioana imi pare tare rau ca ti-a dat emotii inversarea cromozomului.... nu te mai stresa ca faci rau la bebe. ia fa tu bine si te linisteste si roaga-te la Doamne Doamne sa fiti sanatosi amandoi.

17+
S-a intamplat minunea mult asteptata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ral_eli spune:

ioana dar de ce ai facut amniocenteza?poate te ajuta alte fete, pe mine mai bagat in ceatza total; mai bine cercetezi pe site-urile straine, ca astea romanesti sunt cam sarace in informatii
eu zic sa te linistesti, daca era ceva grav va zicea doctorul din start

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Buna dimineata !
Eu azi am studiat cate ceva despre nastere... oxitocina/ceai de zmeur, epidurala, masaj perineal... eu in prima sarcina nu am mai studiat nimic in trim 3, deci totul se acumuleaza din trim 2 la mine. :))
Perosnal as vrea sa renunt la oxitocina. La prima nastere am avut o frumusete de contractie de la ea si ii scazuse pulsul Mariei la 60, toata lumea se speriase. Deci de data asta fara. Din ce am vazut insa ceaiul de frunze de zmeur e foarte bun si recomandat din sapt 32 de sarcina. Se incepe cu o cana pe zi si in ultimele saptamani se beau cate 3 cani de ceai. Ajuta la intarirea/tonifierea uterului, refacerea lui postpartum, lactatie, scurteaza travaliul. O sa vorbesc si cu homeopata daca poate sa-mi recomande si ea ceva.
Am mai analizat putin si scutecele eco si mi-au placut mult si cele www.hiphip.ro/collections/scutece-cu-buzunar" target="_blank">cu buzunar de la hiphip.ro, am gasit www.napati.ro/produse/imbracaminte/Rola_liner_hartie,_100_buc._marimea_36x16_cm--5--1.html" target="_blank">linere de hartie si www.napati.ro/produse/imbracaminte/Liner_garnitura_de_matase,_45x15_cm--3--1.html" target="_blank">de matase.
A vazut cineva carut gen umbrela bun de la o luni si destul de inalt sa nu ma impiedic in el? Am avut supriza sa nu prea pot alerga cu al Mariei, ma tot impiedicam in bara de jos si vreau unul mai practic.
O zi buna tuturor !

Alina si Maria - 3 nov 2007 si bb2 16+
Primul orice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marizta spune:

neata fetelor ,apropo de soti si de rasfatat.nici la mine nu un rasfat mare...dar o schimbare de cand sunt insarcinata am observat....probabil si cand o sa afle ce am in burtica o sa fie mai altfel....barbatii nu prea constientizeaza k vor fi tati pana nu se naste copilul si poate 2-3 luni dp.....

apropo de concediu la mare....dak e cineva care mai vine si nu vrea sa stea la hotel, eu am de inchiriat aprtamentul in care o sa ma mut abia la toamna, proaspat renovat...e la 5 min de intrarea in satul de vacanta


16 +
Doamne ai grija si de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Ah, la prima sarcina am fost 2 rasfatati, si eu si sotul. Eu de la inceput, iar el de cand am putut eu sa lucrez de-acasa, de prin trim 2. Chiar a fost f frumos. Acum abia-abia se vede ca a devenit mai preocupat. Maria ne consuma cam toata atentia, pana si eu mai uit ca sunt insarcinata, asa ca nu ma supar prea rau :P ca nu mai e la fel de preocupat ca la prima, insa devine.

Alina si Maria - 3 nov 2007 si bb2 16+
Primul orice

Mergi la inceput