Cresterea prepelitelor (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilmunteanu spune:

Buna,

Am si eu 12 prepelite si un prepelitoi intr-o cusca de 40*40 cm. Cand le-am luat femeia de la care le-am luat zicea ca sunt in saptamana 5-6. Eu le am de 2,5 saptamani deci au cam 8 saptamani. Mananca hrana pentru prepelite ouatoare de la crevedia, apa si gainatul schimbate dimineata si seara. PROBLEMA - inca nu am gasit nici un ou.. M-am uitat la cloaca lor si intradevar doar ala care zicea tipa este masculul...are o umflatura la cloaca pe care daca apas...iese o spuma alba multa. Oare de ce nu oua inca? Temperatura este intre 19 grade si 28. Stau pe balcon..au termopan deci nu e frig inca. Cum sa le stimulez sa inceapa sa oua? Multumesc anticipat..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai rabdare - vor incepe zilele urmatoare daca zici ca le dai furaj pt prepelite ouatoare

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilmunteanu spune:

merci de incurajari...astept si cand vor incepe sa oua intru si scriu aici. Dar nu exista posibilitatea sa nu oua deloc nu? Ma gandesc ca, chiar daca nu ar avea conditii nu s-ar oua in fiecare zi..dar macar 1 ou la 3-4 zile tot ar face nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca au furajare corecta vor face oua. Trebuie doar sa ai un pic de rabdare ca isi vor da drumul si apoi sa te tii... Apa curata, furajare corecta, fara animale straine prin preajma, si fara variatii de temperatura prea mari un interval intre 20-28 de grade e perfect.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilmunteanu spune:

Buna din nou,

Am gasit in sfarsit un ousor in seara asta...Sper ca de maine seara sa gasesc mai multe..Apropo..cum iti dai seama ca urmeaza sa se oua? Au un comportament aparte? sau se asaza si fac oul pur si simplu? Intreb pentru ca parca au inceput sa scormoneasca in podeaua custii si nu prea aveau obiceiul asta, oare isi cauta loc sa faca oul? sa le dau frunze de salata sau rosii ceva de genul (sa se mai vitaminizeze si ele)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da - de aici incolo va creste numarul de oua constant. Sincer nu m-am uitat niciodata cum fac oul. L-au facut si gata. E drept ca am baterii in care ouale ies de sub ele afara in colectorul de oua.
Daca au mancarea potrivita totul este in regula, nu sunt masuri speciale de luat. Apa/mancare/temperatura/curatenie/liniste. Asta e tot.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilmunteanu spune:

Da..tot un singur ou, probabil de la aceeasi prepelita. Astept in continuare. Merci oricum de raspunsuri...mai vb..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna seara,

Tare ma bucur cand vad ca sunt din ce in ce mai multe persoane care vor sa creasca prepelite.

Emil, existe 2 posibilitati: - ori sunt mai mici decat ti-a spus doamna de la care le-ai cumparat,
-ori sunt stresate si nu oua.
Pentru a nu le stresa, nu trebuie sa aiba nimic in preajma care sa produca zgomote constante si nici macar voi nu trebuie sa intrati mereu la ele.
Noi nu am mai renuntat la crescatorie asa ca......mergem inainte.

Am mai spus, si nu stiu daca a incercat cine (daca da, sa ne scrie si noua) firmele colectoare sunt cele care si comercializeaza oua de prepelite. Luati nr. de tel de pe etichetele din magazine si sunati. Alte firme de colectare......nu stiu.

O seara buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilmunteanu spune:

Buna din nou, in seara asta am gasit doua oua (a mai inceput una sa oua. Ma gandesc ca daca doua din ele oua, sunt conditiile bune (chiar daca stau in balcon undeva pe iuliu maniu - deci zgomotul e inevitabil). Probabil ca incet incet o sa inceapa si celelalte. Acum mai am si eu o intrebare la voi. De ce sunt ciufulite penele de pe spate chiar dinaintea cozii?(inainte nu erau ciufulite). Aproape toate sunt ciufulite acolo si chiar mai rau am una pe care am separato pentru ca avea sange in zona aia si cand m-am uitat sa vad ce are avea cate doua linii paralele pe fiecare parte (taieturi) simetrice. Acum ma gandesc sa nu fie de la prepelitoi , poate de la ghearele lui desi nu cred sa aiba atata forta incat sa taie cu ele. Peste jumatate sunt putin chelioase pe cap. L-am surprins pe prepelitoi cum le tine cu ciocul de pene destul de violent.

Sunt foarte blande dar mai au cate un exces de energie si fug prin cusca in toate partile, toate deodata, apoi se linistesc subit de parca nu s-a intamplat nimc.

Multumesc anticipat celor ce imi vor raspune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilmunteanu spune:

Aaa.. si inca ceva, baietelul meu de 2 ani e innebunit dupa ousoare. I-am dat fierte tari trei si inca mai voia. Pe cele de gaina nu le vrea, probabil astea il atrag ca sunt mici. Cand intra la ele primul lucru se uita sa vada daca au oua.

Cum le-ati dat voi copiilor vostri? Cei care aveti bineinteles..Cate ar fi indicate? Pot fi amestecate in lapte asa crude?

Mergi la inceput