Bun Gasit! Floricele de Liliac (mai-iun 2010)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lenabum

iam dat 8 zile

fetelor bianca mananca la 5-6 ore dar mananca din ambii sani,bbii vostrii tot asa?

fericita mamica cu mica, BIANCA MARIA
09.06.2010
Al meu mananca la 3 ore,doar noaptea mananca la 5 ore...dar niciodata nu mi-a golit sanii,sau macar unul din ei.

Cristina,mamica implinita de sufletel mic,Sebastian Mihaiwww.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">(14.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Bine v-am gasit in casa noua!
Sa dea Domnul numai vesti bune, pitici sanatosi si mamici relaxate!

Noi acum am venit de afara, profit de vremea calda si facem plimbari lungi in IOR. O sa-mi fie dor la toamna...

in primul rand, sa o felicit pe Dana ca s-a grabit sa ne mutam impreuna la scutece. Bravo Dana, sa fiti sanatosi!
Ale ma alatur fetelor care spun ca o sa-ti treaca starea asta imediat cum se linistesc lucrurile. Stiu cat iti doreai un bb, sigur o sa-l vrei si pe al doilea...asa era si Mirci al meu, plangea mereu, nu dormea nicicum, doar plimbat in brate, sa nu stau o clipa...si uite ca nici nu a facut 2 ani si mai avem un pui
Cris mama ce de laptic ai!
lenabum a mea mananca cel tz la 2 ore si intotdeauna ambii sani. Dar slaba Domnului ca nu ii tb suplim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

da icterul ia trecut,dar am ramas eu obsedata de ideea ca trebuie sa manance la trei ore,dar ea se trezeste cand vrea ea,mananca cat vrea ea
acum a inceput sa stea treaza cate o ora chiar doua dupa ce mananca
ce ne deranjeaza cel mai rau sughitul dupa fiecare masa
inca nu avem colici,sper sa nu inceapa
mucisorii ne mai supara si ei dar nu foarte rau,am facut rast de batista bblusului
cu buricul nu avem probleme,sa vindecat bn

ale al doilea copil o sal faci cand o sa crezi tu ca esti in stare,dar nu dupa 12 ani ca mine sper

fericita mamica cu mica, BIANCA MARIA
09.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Bine v-am regasit mamici cu floricele de liliac! Sa avem un anisor frumos si plin de bucurii!

Felicitari Dana! Bine ai venit Riana Ioana!

Ioana , gand la gand cu bucurie! Incep sa cred in telepatie . Multumim din suflet pentru toata munca pe care ai depus-o, in conditii grele de trei puisori si o singura mana, pentru a ne oferi aceasta trecere minunata de la sarcina la primul anisor! Emotionanta inchidere si frumoasa stafeta catre "fluturasi" ! Azi noapte la 12 eram cu stafeta pentru "delfinasi" gata de plecare si primesc atentionarea ca nu pot posta in mai putin de 60 de secunde de la ultimul mesaj , m-am gandit ca postezi la "fluturasi" si-am mai stat un piculet... Si multumesc pentru aprecierile la adresa puiutei mele; intr-adevar creste fata mea ca din apa, toata lumea ma intreaba cate luni are - de la atata tzitzilit i se trage ! Seamana cu mami la asta: am pus doua pozici cu mine la sase luni, ca mai vechi nu am .

Mary, felicitari pentru micutul crestin cumintel !

Tatiana, si a mea daca adoarme n-o mai misc, ma si tem sa-i pun paturica pe piciouse, de baita nici nu se pune problema, si a doua zi dimineata e super ok daca o spal (nu ma incapatanez sa-i fac program deocamdata ca-i prea mica). Si eu am linistit-o in scoica aseara, dar plimband-o cu masina, ca altfel nu tace; pe urma am dus-o in casa, am alaptat-o si ne-am uitat amandoua la televizor pana pe la 11 si ceva cand a adormit lemn si am pus-o cu maaaare grija in cosulet. S-a trezit sa pape pe la trei, pe urma la sase si a ramas treaza pana pe la zece. De atunci tot atipeste cate putin, iar se trezeste si tot asa... Voi ziua cum sunteti? Ca Adelina e model de cumintenie si voie buna pana spre seara...

Sorana, si eu am suflu sistolic, cord hiperactiv (puls normal in jur de 100) si un mic defect la valva mitrala si sunt bine mersi, nu m-a deranjat niciodata, am facut sport de performanta (atletism) si am o toleranta super super buna la efort. Asa ca nu-ti fa griji ! Sa stii ca si eu am observat micsorarea fontanelei la Adelina, nu asa de tare ca la voi, dar s-a redus cu mai mult de o treime.

Nati , tinem pumnii sa iasa bine cu micutica ta! Ma uitam la pozici si imi venea sa o musc de obrajori !

Mira, ne bucuram ca sunteti mai bine si a trecut burtica! Multumim de pontul cu baita !

Roxanici, ti-am trimis pm

Alesicoo, sunt 150% de acord cu Vivela! Rabdare draga mea, de asta ai nevoie! Unde mai pui ca o ai si pe mama ta care te ajuta! Si noi avem perioade de urlat non-stop, adica zi si noapte, si eu sunt singura cu ea de dimineata pana seara; atunci ma consolez cu gandul ca toate or sa treaca in curand, ma bucur la nebunie de fiecare zambet pe care mi-l da cu ochisorii inlacrimati in pauzele scurte de plans si simt ca o iubesc de mor!!! Si asa trecem peste toate: cu rabdare, calm, optimism si muuuulta dragoste!

Lena, fata mea mananca si la o ora jumate-doua ziua, iar noaptea cam la trei-patru ore; uneori mai des chiar. Tzitzileste de obicei la cate un san, uneori ii cere pe amandoi. Daca ia ok in greutate, eu zic ca n-are importanta cat de des sau de rar mananca, si din cati sani... Depinde si cat lapte "prroduci" intr-un san; eu personal n-as fi in stare sa-mi golesc tot sanul drept dimineata, mi-ar crapa stomacul - mi-l goleste micuta la doua mese .

Ce m-am intins !!! Dar scriu de la 12 ...

Pupici !

Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Lena si a mea sughite destul de des. Eu o pun la san si ii trece imediat! Numai ca smecheruta in loc sa ia o gurita-doua sa-i treaca, iar se pune pe mancat !

Cris eu azi sunt Fulga ca am tricou alb cu negru, ieri am fost Milka - eram in mov; tu cine esti ?
Edit: in acest context "vaca" nu are sens peiorativ
Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Dragele mele,

bine v-am regasit la noua casuta. Multumim Artu si Nana pentru predarea stafetei. Foarte emotionant moment.

Eu azi va cautam la odisee si v-am gasit pe pagina 3. Nu pricepeam ce se intampla. Nu am stiut ca ieri a fost ultima zi. Dar ce daca, si eu vreau sa va multumesc ca ati fost mereu alaturi de noi, mai ales in ziua cand am nascut. A fost foarte emotionant pentru mine cand mi-a spus Silviu ca au sunat fetele de pe forum sa se intereseze de soarta noastra. Toate imi sunteti foarte dragi.

Azi am fost la dr cu toate 3 moatele mele, lui Ale i-a luat sange si extrudat faringian si nazal+urina. La cele 2 bobocele le-a luat sange, urina, secretie okisori+eco fontanela, burtica+rinichi. Eco a iesit bine, marti mi le mai vede un neurolog si un oftalmolog.

Marti seara Iustina mi-a facut un episod f ciudat. A plans mult la baita din cauza faptului ca nu reuseam sa prind apa calda, la noi e o problema cu apa si in fine dupa ce am spalat-o, am sters copilul, l-am imbracat si o vad ca isi da okii peste cap, ii tremura barbita si ofta la ta-su in brate, avea o respiratie zic eu ciudata. Am sunat-o repede pe dr, nu se intelegea cu mine, i l-am dat pe silviu, l-a pus s ao ciupeasca de picioare si a reactionat. Avea okii f iritati, silviu zice ca i-am dat cu sampon in oki, eu nu imi amintesc, de regula sunt f f atenta. Mititica multa vreme nu si-a deschis okiul drept, de papat a papat, a dormit, pana dimineata era ca noua. Dr mi-a zis ca e posibil sa fi fost un soi de convulsie. Acum eu nu stiu cum se manifesta si care ar putea fi cauza, de aceea vreau sa fie investigata din cap pana in picioare, ca tare rau m-am speriat.

legat de ciclu, eu sunt deja la a doua tura,a dica tocmai ce am incheiat-o.

Ale legat de copil o sa iti treaca. Copil f agitat a avut si prietena mea si ea a gasit in Germania, i-am adus si eu o data, sunt naturale din cate am inteles, supozitoare se numesc vibrucol.

Legat de fenobarbital la copii eu sunt f sceptica, nu as da sedativ nici in cele mai crunte momente, si daca ar trebui cu orice chip as da strict sub supravegherea medicului curant si in care am eu incredere.


Revin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui n_a_n_a

Lena si a mea sughite destul de des. Eu o pun la san si ii trece imediat! Numai ca smecheruta in loc sa ia o gurita-doua sa-i treaca, iar se pune pe mancat !

Cris eu azi sunt Fulga ca am tricou alb cu negru, ieri am fost Milka - eram in mov; tu cine esti ?
Edit: in acest context "vaca" nu are sens peiorativ
Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
Eu sunt www.youtube.com/watch?v=pIuP_8gDm2M" target="_blank">Paula cu ochelari

Cristina,mamica implinita de sufletel mic,Sebastian Mihaiwww.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">(14.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Sabina, pupici pentru toate patru fetele, pentru Iustinica doi - o sa vezi, cu ajutorul lui DD totul o sa fie bine!


Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Bine v-am gasit in casa noua !

Ioana, Nana : mesajele voastre sunt superbe, cu greu m-am abtinut sa nu plang ca eram cu picea in brate si ma treceau niste suspine ... mama,mama !
VA MULTUMIM !

Noi suntem din nou in programul de tipat/urlat/disperat pe mama ... in timpul si dupa ce papa. Am inceput ieri, azi continuam ... data trecuta a tinut 3 zile , acum sa vedem ! Nu mai pot de oboseala imi pica ochii in gura . Sper sa nu raguseasca din nou ca iar a tipat astazi pana i-a pierit vocea , si pe cuvant daca stiu de ce. Acum doarme de o ora, m-as duce sa trag si eu un pui de somn ... DAR ... de cate ori ma gandesc sa profit de liniste si sa dorm putin , abia apuc sa ma asez in pat ca in maxim 5 minute incepe simfonia ( parca ar avea senzori , hai sa nu o lasam pe mami sa doarma) . Deja incepe maraiala, clar nu am sanse sa dorm.

R_ocsy , mami de Sofia ( 19.05.2010 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris_09

Citat:
citat din mesajul lui n_a_n_a

Lena si a mea sughite destul de des. Eu o pun la san si ii trece imediat! Numai ca smecheruta in loc sa ia o gurita-doua sa-i treaca, iar se pune pe mancat !

Cris eu azi sunt Fulga ca am tricou alb cu negru, ieri am fost Milka - eram in mov; tu cine esti ?
Edit: in acest context "vaca" nu are sens peiorativ
Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
Eu sunt www.youtube.com/watch?v=pIuP_8gDm2M" target="_blank">Paula cu ochelari

Cristina,mamica implinita de sufletel mic,Sebastian Mihaiwww.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">(14.05.2010)




de cand am vazut prima data reclama am zis ca nu-i o idee buna, bietele Paule, or fi de rasul clasei. Nu-ti zic ca si noi am avut o clienta Paula, si adulti fiind, am poreclit-o urgent: intrebare - ce clienta?; raspuns: - aia cu pete!

Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010

Mergi la inceput