Bun Gasit! Floricele de Liliac (mai-iun 2010)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Virgi17 spune:

Foarte frumoasa predarea stafetei ! Emotionanta si plina de sperante pentru viitoarele mamici
Multumim Artu, Nana, pentru toata munca voastra si tot sufletul depus aici pe forum intre o gramada de mamici !!

Dragi mamici si dragi bebei, va doresc sa avem parte de capitole pline de vesti bune, zambete si bucurii de acum inainte !!

Doamne Ajuta !!

Virginia si Ioana(19.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

buna ziulicaaa si bine v-am gasit la noua casa


Arturicii si Nana bravo voua pt treaba buna de la sf de odisee.


noi suntem binisor; Horia manca si doarme e tare cumintel, nici nu ma asteptam sa fie asa...

I-a cazut buricul dar a ramas in urma lui ca un apendice, cica o sa cada si ala. Maine mergem la pediatru la o vizita scurta, in rest nimic nou sub soare.


pt listuta.... pe cupilu meu il cheama Horia nu Horea
si mie personal imi pare greu lizibila culoarea portocalie

Daca imi dati si mie parola de la userul comun imi modific singura ca sa nu va mai bat la cap, si stiu sa fac si capitole noi de e nevoie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

neata

wow, ne-am mutat... sper sa avem un an linistit in casuta cea noua, sa nu ne (mai) chinuie mult timp colicii, sa ne iasa primii dintisori usor si fara prea multe manifestari, sa trecem cu bine peste vaccinuri, peste inceputul diversificarii si sa asistam cu emotie si bucurie la primele cuvinte si primii pasi ai floricelelor noastre .

Nana, foarte frumos mesajul de predare a stafetei, si desi eu de felul meu nu-s prea usor impresionabila, mesajul tau m-a facut sa-mi dau seama cat de repede trece timpul si ce fericite trebuie sa fim sa avem copilasi atat de frumosi si sanatosi. recunosc ca am bocit un pic si m-am dus sa-mi strang puiul mic la piept si sa-i spun, pt a milioana oara, cat de mult il iubesc .

Arturica, nota 10 cu felicitari pentru formalitatile de finalizare a odiseei, pentru cuvintele frumoase pe care le-ai scris, pentru faptul ca reusesti sa-ti faci timp sa spui o vorba buna tuturor, asta in conditiile in care ai 3 copii nazdravani acasa. felicitari sincere si multe floricele pentru tine .

si imi place si listuta, o sa trec sa o actualizez si eu in ceea ce ma priveste, vad ca n-am zis lungimea, apgarul...nu ca ar conta f mult, dar sa fie lista frumoasa .

Dana, felicitari pentru nastere, bun venit pe lume micuta Riana . si eu am fost ultima nascatoare la cealalta odisee (a lui David, ba chiar am depasit cu 2 zile) si sa stii ca vorba aceea ca cei din urma vor fi cei dintai s-a adeverit in multe aspecte . refacere rapida, mamico, te asteptam in casa noua, cu scutecele curate, peretii varuiti, patutul aranjat....

Sorana, si pe mine m-a speriat neonatoloaga ca se aude un suflu la inimioara lui Damian. noroc ca stiam ce e aia, ca mi-a spus-o pe un ton asa grav de parca urma sa ne pice cerul in cap in secunda urmatoare. eu am suflu descoperit tot asa, cand aveam o luna-doua, il am si acum, dar zau ca nu m-a incomodat niciodata, am facut sport (ma rog, nu de performanta, dar nu din cauza suflului, ci din cauza ca n-am avut chemare...). deci problema nu e grava, poti trai bine mersi fara sa stii ca ai asa ceva. mie mi-a recomandat sa ma duc sa fac investigatii la un pediatru cardiolog, mi-a zis ceva de Olteanu de la budimex, dar o sa merg pana la urma la dr. Dumbrava (vad ca e cotat ca fiind cel mai bun cardiolog pediatru), pe care il gasesc si la diagnosis. (prefer sa ma duc la privat si sa platesc decat sa ma duc la spital si sa stau pe acolo 2-3 ore cu copilul asa mic...). eu am zis sa mai astept pana pe la 3 luni - dau o sansa suflului sa se inchida in mod natural (oricum nu e tratament pt asa ceva, doar se tine sub observatie, doar in caz de malformatii anatomice ale inimioarei s-ar recomanda, in cazurile mai deosebite, interventie chirurgicala, sper sa nu fie cazul nici la noi, nici la voi, nici la nimeni!).

despre fontanela, chiar citisem de curand ca inchiderea prematura a fontanelei nu e motiv de ingrijorare, atata timp cat oasele craniului se dezvolta in mod normal. si cica nu ar exista nicio legatura evidenta intre asimilarea calciului (favorizata de vigantol) si inchiderea fontanelei. (david a fost si este un capatzanos, fontanela i s-a inchis pe la 6-7 luni...capul i-a crescut evident si dupa inchiderea fontanelei).
dar eu de pe la 6 luni nu i-am mai dat vigantol, dar fara legatura cu acest aspect, ci pur si simplu stolul de pasari din capul meu a devenit reticent la orice produs care se administreaza pe termen lung. am preferat sa stam mai mult la soare, la lumina naturala si sa determinam astfel organismul sa produca vit. D.
probabil o sa fac la fel si la Damian, desi stiu ca recomandarea e pana pe la 7 ani...

Nati, of, imi pare rau pt problemutele voastre. si damian a avut icter, l-au tinut o zi la lampa cu UV, apoi mi l-au dat acasa. stiam ca icterul ar trebui sa treaca de la sine cam intr-o saptamana-doua. si daca nu trece, se fac investigatii suplimentare. responsabila pt icter ar fi o imaturitate a ficatului care nu poate sa proceseze inca laptele matern, dar care se remediaza din mers. sau ar mai putea fi o incompatibilitate de Rh sau grup sanguin a parintilor...(pe mine m-a intrebat neonatoloaga daca "sunt sigura de sot", m-a bufnit rasul, ca sigura 100% nu poate fi nicio femeie de sotul ei , apoi a adaugat "de rh-ul sotului"...). sper sa nu fie nimic grav la voi si sa treaca repede-repede..


_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian(7/6/10)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

Bine v-am gasit la casa noua!

Sa dea Dumnezeu sa avem cele 365 de zile pline de sanatate , fericire si numai bucurii!!


fetelor eu sunt dipserata copilul meu in 24 ore nu doarme 10 ore adunate
nu mai doarme nici dupa baitza, de frichinit piciorusele de colici nu mai face(merge f bn cu colief), nici in brate nu ii convine, absolut nimic.
azi noapte de la 10 pana la 4.30 dim nu a inkis un oki, nu mai pottttt
nu stiu ce sa ii dau sa se lin si sa doarma si ea
de asta mi a si luat putin in greutate, 650gr
maine mergem la pediatra sa imi dea ceva sa o lin,sau sa vedem ce facem!
stii de ce ii dadea lenabum fenobarbital?

azi am implinit 1 lunitza!


fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Alesicoo, intai linisteste-te tu, si apoi se va linisti si bebita. pai ma simt eu agitata cand te vad cat esti de disperata, d-apai micuta ta!!
te rog din suflet, gandeste-te de 10 ori inainte s-o indopi cu sedative, toate au efecte adverse, o ametesti de tot si dati in alte probleme mai grave. stiu ca nu ti-e usor, stiu cum e sa nu dormi 3 ore legate pe noapte (eu asta am avut cu david pana pe la 2 ani!!), te inteleg ca-ti vine sa fugi pe usa si sa te mai intorci cand intra fata la facultate ...dar inainte de toate, gandeste-te la ea.
daca vei reusi sa te linistesti tu, se va linisti si ea ca prin farmec. deocamdata e foarte mica, tot ce simti tu simte si ea. daca tu esti agitata, e si ea agitata, daca esti suparata, va plange si ea. deocamdata sunteti una singura, legaturile emotionale nu s-au taiat odata cu taierea cordonului ombilical.
tine-o pe Karina langa tine, stai la calculator, tine-o pe/langa tine, te duci la baie, ia-o si pe ea cu carutul/scoica...si cand te simti la captul rabdarii, mai bine las-o sa planga 5 minute in patut si iesi pe balcon sa te relaxezi.
stiu ca teoria e mai usoara decat practica, dar trebuie sa ne gandim cat de mult ne-am dorit copilasii si cat de mult ii iubim.

sper sa-ti gasesti echilibrul si restul se rezolva de la sine. fara medicamente, ci doar cu sufletul.


_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian(7/6/10)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

ai mare dreptate vivela am incercat sa fac si chestia asta dar la un moment dat cand vezi ca nimic nu da randament clar iti pierzi rabdarea si linistea.
si nu sta in nimic, carucior, balansoar, brate.
ma gandesc ca o fi si din cauza mucisorilor si nu poate respira ca nu stiu cati muci poate sa aibe la cat o aspir


fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Vivela, merci pentru incurajare. La noi e pb cu RH-ul. Eu- RH(neg), sotul(poz), si bebe(poz). Dar, ui-te ca azi avem 3 saptamani si inca mai persista. Eu zic ca e mai bine, da pediatr nu vede diferenta. Vad ce ne zice maine. Daca ne interneaza tot pentru ca sa o tin la lampa UV, si poate niste perfuzii. Noua ne-au prescris fenobarbital penrtu icter. Nu vroiam sa-i dau, mai ales ca e destul de cumintica, dar care e alta solutie?
Ale, imi pare rau pentru problemutele voastre. Parca o descrii pe Cami. Tot de la o luna nu mai dormea noptile pana la 4 dimi. Eram disperata. Noi i-am dat fenobarbital, dar doar prescrise de un neurolog dupa o consultatie. Dupa cum zice Vivela, si eu sunt impotriva acestui preparat, dar pe Cami a ajutat-o. Noi i-am dat doar 5 zile. Felicitari pentru prima lunita!

www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mandra mamica de 2 comori Emilia-Beatrice si Camelia-Nicole


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

Nati ms pt felicitari!
mie mi au dat din a 3a zi de viata luminalet ca nu dormeam deloc, si mi au dat din maternitate!(asa ca a luat tot ce e mai prost d la mine)
nu ii dau nici un medicament fara prescriptia unui medic. maine mergem la pediatra!
bebeii vostrii in prima luna cat au luat in greutate?cei hraniti cu lapte praf?
si ink o intrebare:mi a venit ciclu si curge fff rosu si multt, este normal???


fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleesicoo spune:

dpa cele 5 zile de pastilute s a linistit pitik ta?


fericita de printesa Karinutza Scorpiutza (01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Sa avem parte de 365 de zile minunate,cu capitole vesele,bebelusi sanatosi,necoliciosi,voiosi si mamici fericite!

Bun gasit in casa noua,imiresmata de floricele de liliac frmusele!

Cristina,mamica implinita de sufletel mic,Sebastian Mihaiwww.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">(14.05.2010)

Mergi la inceput