Paste Carbonara

Paste Carbonara | Autor: anemona

Link direct la acest mesaj

Fetita mea e mare amatoare de paste, iar dintre preferatele ei, pe primul loc se afla Cabonara. Din pacate, mie niciodata nu mi-a iesit reteta asa cum mancam la restaurant si am incercat mai multe variante luate de pe net.
Stie cineva o reteta buna de Carbonara? Sosul ala delicios... yamy! stiti cumva?
Va multumim aniticipat !!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Carbonara adevarata nu are sos, de fierb spaghetele al dente, se adauga 2-3 galbenusuri si se amesteca rapid. Separat se prajeste baconul si se adauga peste pastele cu galbenus. Se mananca cu pamezan

Si acum varianta cu sos: cumperi un sos Dolmino pe care scrie carbonara, prajesti separat baconul si pui peste bacon acel sos. Apoi pui peste paste si deasupra parmezan.

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Multumesc, Daria ! Eu am facut un sos, mai demult cand am incercat, stiu sigur ca avea oua si smantana. Cert e ca nu a iesit nimic care sa semene a carbonara. OO sa incerc varianta 1, fara sos Dolmio, as vrea sa fie mai "naturale"
Ouale se pun in timp ce se fierb? Se amesteca la foc? Sau cum? Ca asta e probabil secretul care imi scapa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Cel mai important lucru este sa ai sosul pregatit cind sint paste fierte. Fiebinteala pastelor "gateste" sosul.

Sosul:
Bati 2 oua intregi cu o cana de parmiggiano regiano ras (parmezan).
Pui pastele la fiert in apa cu sare.
Intr-o tigaie incalzesti 2-3 linguri de ulei de masline. Prajesti citeva felii de pancetta (bacon, sunculita). Adaugi 3-4 catei de usturoi feliati. Cind pastele sint gata fierte (al dente), le rastorni in tigaie. Ai grija sa pastrezi o jumatate de cana cu apa in care au fiert pastele. In cazul in care pastele sint prea "uscate" folosesti apa aceea sa le subtiezi.
Cind pastele sint bine incinse in uleiul cu pancetta, tragi tigaia de pe foc si adaugi sosul (nu il fierbe pe foc ca se fac ouale praf). Amesteci iute pina capata consistenta necesara (mai adaugi apa de la paste daca e nevoie).

Presara piper deasupra.

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu bat un galbenus sau doua, cu ceva smantana si parmezan apoi pun amestecul plus sunca prajita peste paste, intr-o tigaie, si amestec acolo pana se acopera pastele cu amestecul de galbenusuri+smantana+parmezan si se intareste oul. Se servesc imediat, cu parmezan ras deasupra. Mie imi plac cum ies asa, nu mi se par mai bune alea de la restaurant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Dar fara bacon ati incercat?

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

italienii zic ca daca pui smantana la carbonara atunci nu e carbonara . ce a zis Daria e perfect corect. sosul rezulta din ouale batute si putin din apa in care au fiert pastele si care se adauga in tigaie.


Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Multumesc mult, abia astept sa incerc. Am gasit si asta, care este cam exact ce spuneti voi.
http://www.youtube.com/watch?v=iERZIRQEIJk
O sa va dau de stire cum au iesit



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Dar fara bacon ati incercat?

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family




Am incercat fara bacon si l-am inlocuit cu sunca de pui sau curcan...sau chiar fasii de piept pui. E deja altceva. Cred ca ar merge si fara carne defel!

Florina si Elise (9 iulie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Eu le fac ca aici

Nu stiu daca e sau nu original italiana reteta da-s delicioase.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiccutza spune:

CARBONARA
-4 oua,70 gr branza rasa "pecorino",150 gr bacon afumat,4 linguri de smantana dulce(panna),50 gr unt,sare,piper
*Baconul se taie fasii si se prajeste asa,fara ulei,pana se rumeneste.
*Intr-o craticioara se topeste untul cu cateva linguri din apa in care fierb pastele.
*Galbenusurile se amesteca cu panna si branza rasa,sare si piper.
*Se scurge pasta si se varsa in cratita cu bacon,apoi se adauga galbenusurile si se amesteca bine.

Reteta este dintr-o carte de bucate italiana

MAMA DE FEDE(6 nov. 2001) SI DANI(17 feb.2005)
ALTE POZE

Mergi la inceput