Prietene la bine si la greu - 28

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

Raluci - daca o iei pe RamoX de la gara poate ne vedem undeva aproape de iesirea spre DN1 / aeroport.... dar nu prea stiu unde, o terasa ceva...

Monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)


dap ne gandim unde, cred ca cel mai bine ar fi prin centru undeva, chiar herastrau, stam acolo la o terasa ceva, si asa pot veni mai multe fete

Raluca, mamica de Remus Andrei(8 nov '09)
Poze BUBU
asa creste Bubu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluci_b

Citat:
citat din mesajul lui monis5

Raluci - daca o iei pe RamoX de la gara poate ne vedem undeva aproape de iesirea spre DN1 / aeroport.... dar nu prea stiu unde, o terasa ceva...

Monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)


dap ne gandim unde, cred ca cel mai bine ar fi prin centru undeva, chiar herastrau, stam acolo la o terasa ceva, si asa pot veni mai multe fete

Raluca, mamica de Remus Andrei(8 nov '09)
Poze BUBU
asa creste Bubu


Da da...vreau si eu la Herastrau, ca nu am avut niciodata ocazia sa merg acolo si il stiu doar din poze si de la tv.
Fete dragi, chiar daca ma recupereaza sau nu Raluci, eu vin cu taxi acolo unde hotarati voi sa va strangeti, numa ca nu pot sta mult, adica maxim pana la 12:30, sa ajung in timp util la aeroport.(
cand sriu de aeroport numa faza aia cu maimuta imi vine in minte "to da eirport...don't worry, there's no sugar" )

ps.. ce bine ca a apucat tot Monis sa faca capitol nou, ca am de unde da mai repede copy la "s"

Ramona ,
dependenta de dragostea barbatilor din viata mea:


DOMINIC ANDREI
(26/10/2009) si a lui tati Stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

se vede ca a iesit o farama de soare in tara, ca zici ca e uichend la noi aici .
Ma duc la un dus, da cand ma intorc sa curge "beutura si femei". nu ..nu ma dau la femei, da sa am si eu cu cine palavragi .

Ramona ,
dependenta de dragostea barbatilor din viata mea:


DOMINIC ANDREI
(26/10/2009) si a lui tati Stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia74 spune:

RALU_SEBY ce fain ca o sa fiti nasi. E asa frumos. Sa fie intr-un ceas bun. Nu-ti mai fa probleme rochia. Trebuie sa ai tu ceva frumos prin casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

buna seara.
monis te plangi de net prost dar faci capitole mai multe ca noi(si mie imi merge netul aiurea ca e mobil,dar merge).
gabitza,eu nu am aparat de iaurt ca nu prea am vazut(doar pe raluci am auzit-o.daca poti si imi aduc aminte bine,de unde l-ai luat dj?)
eu fac iaurtul asa:am lapte de vacuta de tara sursa sigura (gaina nu am gasit asa ca luam curcan,da si ala e stresat si adus din tari straine).il pun la fiert pana clocoteste.cand se raceste adaug o lingura mare de iaurt natura/sanlacta/covalact (depinde ce am.astea sunt doar din lapte si culturi pentru iaurt).pun cam 200 ml lapte la o lingura de iaurt si pana dimineata e gata.il dau cam 2 maxim 3 zile.il pun in borcane(eu am pahare cu capac etans) cu capac si il tin in frigider.nu am avut probleme cu burtica de la iaurt deci cred ca e ok.cel putin in cazul lui.
many un ecler iti fur si eu.chiar 2.unul il dau sotului.sunt preferatele lui.

de George-Stefan (15.11.09)

poze geo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

eu am aparut ca somnul l-a biruit pe piticutz dar nu stiu daca merge netul destul de bine sa pot scrie, ca a venit o mare furtuna cu fulgere si cu niste tunete de se zguduie ferestrele la propriu. iar avem lumanarile la indemana

Monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Seara buna! Spalat, alaptat, culcat pruncul, si acum scriu repejor mesajul ca e cerul negru si mi-e teama sa nu inceapa iar o furtuna ca si cea de aseara.

LA MULTI ANI, MIANY!!! Iti doresc multa sanatate, sa fii iubita, si sa te bucuri ani multi alaturi de baietii tai dragi!

Dankutza, am tot intrat pe fuga si am uitat sa te intreb: cand vii incoace la mare? In ce perioada? Vom merge si noi la Sunny Beach cateva zile, si poate facem cumva sa ne intalnim. Si noua ne place Sveti Vlas ca si statiune. Se imbina oarecum muntele cu marea, si e un peisaj super. Sper sa aveti un concediu fain!
Daca nu se vor suprapune perioadele noastre de concediu si nu reusim sa ne vedem, scrie-mi pe PM daca ai nevoie de ajutor cu limba bg, tradusul, orice informatie.

Lavi, ma bucur ca esti ceva mai bine acum. Sper sa rasara soarele si pe strada voastra.

Am vazut ca ati discutat de co-sleeping si am murit de ras imaginandu-mi-l pe sotul lui ralu de 130 de kile facand trante cu ea in pat. (sper ca nu te superi pe mine! Din mesajele tale se vede ca sunteti o familie tare faina si va iubiti mult. Tineti-o tot asa! )

Crissa, felicitari pentru nepotica! Sa iti traiasca!

RamoX
, ce mare a crescut soricelul tau si ce fain sta in picioare!!!! Cu siguranta se va topi tati dupa el!
Sa stii ca nici eu nu eram pregatita sa o ia Timi la talpasita (la tarat) prin casa. Si cred ca la fel de nepregatita voi fi si cand se va ridica in picioare. Cu siguranta ca ma voi simti nepregatita sa ma despart de el si sa-l las cateva ore la gradi, sa-l duc de manuta in prima zi de scoala, sa-l las in alt oras/tara la facultate, etc. Niciodata cred ca nu voi fi pregatita sufleteste pentru fiecare pas pe care il face el inainte in viata, desi imi plesneste inima de mandrie, emotie si bucurie cand il vad cum face cate ceva nou (chiar si prostioare ).
E fain sa vedem cum ne cresc puiutii, dar asa ma mai apuca si pe mine niste melancolii din alea lacrimogene uneori...cand ma gandesc ce repede trece timpul...

many, si eu am auzit pe la voi ca e apa de ploaie Bepanthen-ul... Nu stiu ce sa zic...la noi chiar face minuni. Nu stiu daca o fi vreo diferenta de calitate intre ceea ce se produce pt Europa de est si cea de vest...cum zicea si Andre de laptele praf... Posibil... Noi am luat un tub cu 14 euro. Nu stiu care e pretul in Romania.
LA CAT MAI MULTE LUNITE SI MULTI ANI PENTRU VLADUT CEL DRAGUT!

Lidiutza, sper sa o rezolvi cat mai repede cu amigdalele buclucase si sa incepi lucrul cu spor pentru bebe.

Ancutza
, tu cum mai esti? Mai mergi la dintolog? Tare dulce Sabinuta ta! Domnisorica in toata regula.

lili, pe unde te-ai ascuns? Tot cu pusca-n mana stai la panda? Ia mai las-o un pic jos, si mai zi-ne ce ai copt tu bun la cuptorul electric si ce mai face zgatia mica.

coquelicot , tot am vrut sa te intreb si am uitat: i-a disparut stridorul strumfuletului tau? Ca la al meu parca nu se se mai aude nik...
Imi place ca te informezi foarte mult in ce priveste mancarea lui bebe. Si tu, si Dozz, si Monis si alte fete, care sunteti enciclopedii pe picioare. Eu trebuie sa vin de-acum inainte cu carnetelul, sa iau notite aici; nu ma mai magulesc singura ca "sigur o sa tin minte kestia asta...e prea imprtanta, dom'le, ca s-o uit" . Deja am patit-o de nu stiu cate ori, si a trebuit sa scotocesc in urma, prin capitolele inchise deja, sa vad ce si cum era.

In legatura cu mancarea, o intrebare intrebatoare: ce stiti de carnea de iepure data la copii? Iepuras tanar de casa, crescut de socrii cu dedicatie pt Timi. Stiu ca in principiu carnea de iepure e usoara si frageda, bine tolerata de stomac, dar nu stiu daca e voie la copchil sau nu.

A, si inca una si ma duc: ca sa nu mai scotocesc eu nenea gugalu, in caz ca are vreuna din voi ceva salvat, imi puteti da si mie niste link-uri care arata cum se pune copchilu in wrap dupa 6 luni? Si in fatza, dar mai ales la spate. Ma gandesc sa iau wrapul la munte, si mai avantajos pentru noi ar fi sa stea copilul in spate, ca sa vedem bine pe unde mergem, sa nu ne trezim facand flotari.

Hai ca trimit si eu, si ma duc spal rapid caruta de vase.

Pup you all!

PS: Diana, ne e dor de tine!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Smara chiar ieri am vazut un filmulet cu copil marisor cu wrapul dar sa ma bati ca nu stiu unde e.... daca dau peste el ti-l trimit.
M-am distrat teribil ieri cu povestea cu Timi (partea funny ca partea cu cazutul nu e chiar de distrat). chiar vroiam sa te intreb de ce ati luat bepanten din europa si nu din ro, ca aici zici ca e pasta de dinti, asa il mai foloseste toata lumea (eu am avut unul la maternitate si au "uitat" sa mi-l dea cand am plecat acasa asa ca altul nu mi-am cumparat ).

pupam nazdravanul

Monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

ceva fain din cartea Buddhism for Mothers de Sarah Napthali

1. stop guilt, feeling guilty about everything, feeling you’re a bad mother… you are not, mothering is hard work and you’re doing your best like the rest of us
2. happiness is now, not tomorrow, not when you’ll have a house, not when you’ll have more of this or that
3. tell your child when you are in a bad mood, you are entitled to being in a bad mood or make mistakes; it’s actually good for your child to know when you make a mistake and how you are finding solutions
4. no desire: desire is endless; when you’ll grab the object of your desire, you’ll want another one
5. laugh, laugh and laugh all day, at the situation, at yourself…
6. suffering is not permanent: there is an end to having a hard time, there is an end to colics, teething, tantrums… it won’t last for ever so hang in there!
7. don’t think of what you could be doing instead of enjoying the present moment; it can wait, let’s just enjoy that very moment, let’s enjoy life and be happy mummies



Monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

smaramditza, chiar asa e..niciodata nu cred ca voi fi pregatita pt "prima data" la orice .
Bephanten si eu am avut la maternitate, dar tin minte ca l-am gasit la o farmacie din asta mai mica undeva in jur de 30 lei. Deci ar veni cam jumatate pretul.
sper sa nu se supere Ralu pe noi, da si eu ma gandeam tot cam la aceeasi faza. Mie tare mi-a placut cum ii statea in rochia aia alba de la botez, ea mititica, fragila, silueta langa sotul ei...ditai "zmau" care isi ocroteste printesa , zici ca era Alba ca zapada. Chiar Ralu, nu poti lua aceeasi rochie? sau nu e voie sa fie si nasa tot in alb?

Ramona ,
dependenta de dragostea barbatilor din viata mea:


DOMINIC ANDREI
(26/10/2009) si a lui tati Stefi

Mergi la inceput