Moduri moderne pentru comiterea de infractiuni

Moduri moderne pentru comiterea de infractiuni | Autor: liliana83

Link direct la acest mesaj

Felicitari, in urma tombolei organizate compania ALTEX Romania v-a desemnat castigatorul unui premiu de 3000? si un telefon Nokia N95 .Pentru detalii: "nr tel"
Am transcris mesajul intocmai.Spuneti-mi va rog unde pot sa reclam acest" premiu".Stiam de mult de astfel de "norocosi" care "au castigat" dar nu credeam ca mi se va intampla vreodata.Poti fi oare descoperiti acesti nenorociti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

Nu am credit sa sun sa vad acre sunt "detaliile", dar trebuie sa vina sotul acasa si sun de la el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Suna si ia-i la

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana27 spune:

ba mai bine nu suna daca esti convinsa ca e o farsa. tocmai asta e ideea. sa suni la un anumit numar, iar pe minut esti taxata cu o suma enorma. mai bine cauta pe internet un nr. de la Altex, suna si intreaba daca au astfel de premii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

si ma gandeam ca am castigat ceva


acum serios, astea sunt "fraierisme". ignora, daca nu vrei sa te vezi cu factura la telefon cat rata la banca.



Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

Eu stiam de mult de astfel de practici, dar te puneau sa cumperi cartele reincarcabile si sa trimiti codul .Acum m-am gandit si eu la varianta asta cu tariful mare , dar mi-a picat fisa dupa ce a sunat sotul sa vada care mai sunt" detaliile" , caci i-a intrat mesageria .Eu vroiam sa reclam la politie , dar cred ca n-ar avea niciun efect.chiar sunt curioasa maine cand isi verifica creditul(este pe abonament si se actualizeaza mai greu) daca chiar am fost pacaliti desi stiam ca e o farsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

am primit si eu o groaza de astfel de mesaje
am sunat. cand le-am zis k isi bat joc de oameni si m-am luat de ei, mi-au inchis telefonu.
nu te taxeaza pe minut
te pun sa cumperi cartele reinacrcabile de vreo 100 euro sa le dai codurile si dupa nu stiu ce se intampla.
ei isi incarca telefoanele si tu iti iei mare teapa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebelu86

am primit si eu o groaza de astfel de mesaje
am sunat. cand le-am zis k isi bat joc de oameni si m-am luat de ei, mi-au inchis telefonu.
nu te taxeaza pe minut
te pun sa cumperi cartele reinacrcabile de vreo 100 euro sa le dai codurile si dupa nu stiu ce se intampla.
ei isi incarca telefoanele si tu iti iei mare teapa.



asa stiam si eu... sper as nu se fi schimbat strategia.. .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Si pe mine m-a sunat odata un tip si mi-a zis ca e de la Orange. Culmea e ca stia ca am factura scadenta de cateva zile si nu mi-am imaginat ca e teapa. Doar cand m-a intrebat daca am alt telefon sa ma sune si eu sa tastez pe telefonul meu nu's ce cod mi-am dat seama ce vrea sa faca. Astia cred ca au legaturi cu cei de la companiile de telefonie mobila si au acces la datele clientilor pentru ca altfel nu avea de unde sa stie ca am factura atat si e scadenta de "atatea" zile. Trebuie ignorati si dat cu flit, mai sunt si care cad in plasa lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Salut(Buna ziua),sunt XYZ dela Orange......cu cine am onoarea?Pai pe cine ati sunat!Incearca povestea,le trantesc un:"nu s-a intalnit hotul cu prostul!!!"sun la Orange,relatii clienti,le dau codul pos(in aceasta locatie este si un punct orange si am un cod de recunoastere)si-mi raspund senini ca daca m-au sunat cu numar ascuns nu au acces la informatie!
Alt scenariu.........sunt XYZ de la Orange,aveti cost suplim 200 euro ,am sunat sa vedem daca nu s-a produs o eroare,dati-mi ultimele 6 cifre din CNP sau seria de CI.Dar de unde vine costul suplimentar?Convorbiri internationale!Pentru ce numar?Acesta pe care v-am sunat!Sigur?Dar aveti si alt numar?Dar dvs nu vedeti in baza de date
?............Asta m-a sunat fara ID ascuns si i-am restrictionat cartela...........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Daca primiti telefon si vi se propun prin orice pretexte sa tastati niste "scurtaturi"gen apasa 1,apasa 3,etc asta e o teapa care va arde buzunarul.Aviz amatorilor,am cunoscut oameni in toata firea cu carte si neuroni activi care au ramas fara banuti !

Mergi la inceput